Broniłam ofiar. Pamiętnik z Iranu

Wydawnictwo: Świat Książki
Iran Awakening. A Memoir of Revolution and Hope
978-83-247-0335-7
Marta

Wspomnienia Shirin Ebadi, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla z 2003 r., to wspomnienia jednej z pierwszych kobiet-sędziów w Iranie. Autorka uczestniczyła w najtrudniejszych procesach o charakterze politycznym; w ciągu całej swojej kariery zawodowej broniła praw kobiet i dzieci. Shirin Ebadi pisze o głębokim rozczarowaniu polityką prowadzoną przez twardogłowych duchownych. O upokorzeniu,...

Shirin Ebadi pisze o głębokim rozczarowaniu polityką prowadzoną przez twardogłowych duchownych. O upokorzeniu, jakiego doznała, gdy zdegradowano ją do roli urzędniczki w sądzie, któremu niegdyś przewodniczyła. O systemie patriarchalnym panującym w Iranie, gdzie rządzący konserwatyści pozbawili kobiety podstawowych praw, a wszystkich obywateli - wolności politycznych.

Izabela Pycio | 2015-09-05
Przeczytana: 04 września 2015

Bardzo dobra pozycja dla osób, które chcą dowiedzieć się podstawowych danych z historii Iranu i prawach kobiet w ostatnich kilkudziesięciu latach z relacji naocznego świadka przemian i zdarzeń. Książkę bardzo dobrze się czyta, język klarowny, narracja wciąga. Zastrzeżenia mam do polskiego tytułu, który nie odzwierciedla esencji przesłania tej książki, zdecydowanie lepszy oryginalny.

Muminka | 2016-03-27
Przeczytana: 25 marca 2016

Wyznania laureatki pokojowej nagrody Nobla z 2003 r. Pochodzi z Iranu, jest z wykształcenia prawnikiem i opisuje burzliwe losy swojego państwa. Zamach stanu w 1953 r. pozbawił władzy zasłużonego premiera Mosaddegha i jego miejsce zajął szach Reza Pahlavi, niejako z namaszczenia Stanów Zjednoczonych. Matka Shirin nie nosiła chusty, była osobą wykształconą, a Shirin urodziła się w 1947 r. Nierówne traktowanie córki i brata Dżafara, który oczywiście był przyszłością rodziny. W 1965 r. Shirin zaczęła studiować prawo w Teheranie. Był to czas niespokojny, demonstracji studenckich. SAVAK, tajna policja polityczna trzymała więc rękę na pulsie. Wygnano Chomeiniego. W 1970 r. Shirin objęła funkcję sędziego. Niestety dla rodaków była urzędnikiem nielubionego władcy, osobą która sankcjonowała swoją funkcją reżim szacha. Oczywiście autorka piętnuje dyktaturę szacha, z entuzjazmem powitała powracającego ajatollaha, ale nie zdawała sobie sprawy, że tak naprawdę kręci bicz na samą siebie. W...

Mariola Król | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Wspomnienia Shirin Ebadi to opowieść o losach odważnej kobiety, której przyszło żyć w czasach przełomu, to napisane z pasją wspomnienia jednej z pierwszych kobiet-sędziów w Iranie. Autorka uczestniczyła w najtrudniejszych procesach o charakterze politycznym; w ciągu całej swojej kariery zawodowej broniła praw kobiet i dzieci.

Shirin Ebadi pisze o głębokim rozczarowaniu polityką prowadzoną przez twardogłowych duchownych. O upokorzeniu, jakiego doznała, gdy zdegradowano ją do roli urzędniczki w sądzie, któremu niegdyś przewodniczyła. O systemie patriarchalnym panującym w Iranie, gdzie rządzący konserwatyści pozbawili kobiety podstawowych praw, a wszystkich obywateli – wolności politycznych.

Shirin Ebadi była więziona, zastraszana, próbowano ją zabić. Nie wyrzekła się jednak swych poglądów. O tym właśnie jest „Broniłam ofiar”.

Iza | 2010-09-15
Przeczytana: 15 września 2010

W książce dokładnie jest opisane ostanie 50 lat historii Iranu. Ciekawy jest też wpływ USA na bieg historii tego kraju. Autorka przeplata to opisami ludzi i ich spraw, które one jako prawniczka broniła. Niektóre z nich są naprawdę straszne i aż burzy się krew, jak może rząd jakiegoś państwa do tego doprowadzić. Celem tej książki jest opisanie sytuacji kobiet i dzieci w Iranie, ich ciągłej walki z systemem, a także jest obrazem, który ma uświadomić zachodniej opinii publicznej, że nie ma jedynej interpretacji islamu, że obecna interpretacja przez duchownych nie jest właściwa i można ją zmienić, gdyż "Wyznaniem prawdziwej wiary jest interpretacja islamu w duchu równości i demokracji. To nie religia krępuje wolność kobiet, ale dyktat ludzi, którzy chcą pozbawić je należnych praw." Osobiście po przeczytaniu tej książki zainteresowałam się historią Iranu i na pewno będę śledzić losy tego kraju. Polecam.

Bakla | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

Książka w prezencie dla Vladimira Putina. Na zły czas.

Interesująca książka dla osób zainteresowanych historią Iranu i prawami kobiet w tym kraju. Shirin Ebadi opisuje swoje życie, działalność zawodową i społeczną na tle irańskiej rewolucji.
Walory literackie średnie.

erlinee | 2016-02-18

Shirin Ebadi opowiada historię swojego życia w kontekście przemian polityczno-społecznych w Iranie, jakie następowały od lat 70tych po czasy współczesne. Jej losy warunkowane są przez zmieniającą się sytuację w kraju, a ona niejednokrotnie na te warunki się nie godzi i walczy o to aby je zmieniać. Walczy nie tylko dla siebie, lecz także dla innych, głównie kobiet, gdyż to przede wszystkim ich prawa są deptane w rządzonym od lat 80tych przez "twardogłowych" duchownych państwie. Ciekawa lektura, przybliżająca tradycje i mentalność muzułmanów oraz sytuację polityczną w Iranie. Łamie stereotyp posłusznej, "cichej" w obronie swoich praw muzułmanki, z drugiej jednak strony obraz rządząnego przez muzułmanów społeczeństwa, jaki wyłania się z przytaczanych przez autorkę opowieści, przeraża.

setore | 2012-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 15 lipca 2012

Ciekawa pozycja dla osób, które niewiele wiedzą o historii Iranu, a chcą swoją wiedzę pogłebić. Ponadto - unikatowe świadectwo Noblistki. Bardzo dobrze się czyta, polecam.

powiew_lata | 2013-06-25

Bardzo dobra książka. Polecam.

kwiatpomaranczy | 2016-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Momentami trochę zbyt ckliwe.