Kultura i języki Wielkiego Księstwa Litewskiego

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Tradycji. Seria II". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Collegium Columbinum
83-87553-81-6
sztuka
Sławosz

Zbiór prac zawartych w tomie jest owocem współpracy ośrodków naukowych w Polsce i na Białorusi. Tematyka książki obejmuje zagadnienia z dziedziny związków kulturalnych Litwy i Korony od XVI do XVIII wieku, a także omawia dziedzictwo kulturowe narodów sukcesorskich Wielkiego Księstwa Litewskiego w obecnych państwach - w Republice Białoruskiej i w Republice Litewskiej. Problematyka artykułów odzwierciedla charakter wzajemnych wpływów kulturalnych Litwy i Korony. Były to związki natury politycznej i prawnej, dzięki którym w okresie od unii lubelskiej do rozbiorów Rzeczypospolitej nastąpiła daleko posunięta integracja obu państw: Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony z wyraźnym piętnem kultury zachodnioeuropejskiej. W życiu społecznym, w architekturze, malarstwie, literaturze, a także w obyczajowości, nastąpiło przemieszanie pierwiastków różnych prądów i wpływów Wschodu i Zachodu. Zachowały się natomiast wyraźne odrębności etniczne w sferze językowej i religijnej.

źródło opisu: http://columbinum.com.pl/katalog/publikacja/id/82

źródło okładki: http://columbinum.com.pl/katalog/publikacja/id/82