Gorki, Moskwa i gdzie indziej

Tłumaczenie: Zofia Gadzinianka
Wydawnictwo: Pomost
8385219137
biografia, historia Rosji, fizyka

Andriej Dmitriewicz Sacharow (ur. 21 maja 1921 w Moskwie, zm. 14 grudnia 1989 ) – radziecki fizyk jądrowy, twórca m.in. teorii indukowanej grawitacji, działacz polityczny, laureat pokojowej nagrody Nobla. Członek Rosyjskiej Akademii Nauk. Długoletni szef radzieckiego programu nuklearnego którego przewodnictwo objął po swoim szefie i Mentorze Igorze Kurczatowie, współtwórca tamtejszej bomby...

Długoletni szef radzieckiego programu nuklearnego którego przewodnictwo objął po swoim szefie i Mentorze Igorze Kurczatowie, współtwórca tamtejszej bomby wodorowej. Widząc skutki dokonywanych prób odmówił dalszych badań stając się dysydentem. Pozbawiony wszelkich tytułów przez cały czas aktywnie działał na rzecz rozbrojenia, ograniczenia potencjałów nuklearnych, demokracji i poszanowania praw człowieka.

Słynne stało się jego powiedzenie z 24 sierpnia 1974 r.które jak pokazuje teraźniejszość stało się prawdziwe :

"Przewiduję powstanie uniwersalnego systemu informacji który umożliwi każdemu dostęp w każdym momencie do zawartości każdej książki, magazynu lub jakiegokolwiek faktu. System ten będzie miał osobne mikrokomputery jako terminale, główne punkty kontrolne przepływu informacji, i kanały komunikacyjne na tysiące rożnych sposobów od satelit przez kable aż po linie laserowe. Nawet częściowa realizacja tego systemu częściowo będzie oddziaływała na każdego człowieka, na jego rozrywkę oraz jego intelektualny i emocjonalny rozwój. Ale prawdziwie historyczną rolą tego systemu będzie złamanie granic w wymianie informacji miedzy krajami i ludźmi."

źródło opisu: Wydawnictwo Pomost, 1991

źródło okładki: www.antykwariat.waw.pl