Wyzwanie czytelnicze LC

Mój młodszy brat

Wydawnictwo: Media Rodzina
978-83-7278-364-6
asterix

Młodszy brat Zuzanny ma zespół Downa. Chodzi do specjalnego przedszkola. Kolega Zuzanny nazwał go debilem, co Zuzannę zmartwiło i rozzłościło. Bo Zuzanna kocha swojego młodszego brata, choć nie jest taki jak wszyscy, czasem zapomina schować język, a czasem zdarza mu się nie zdążyć do łazienki. Lubi się za to przebierać, ma poczucie rytmu i uwielbia się bawić w wojnę poduszkową

źródło opisu: http://mediarodzina.pl/search.php?search=m%C3%B3j+m%C5%82odszy+brat

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/search.php?search=m%C3%B3j+m%C5%82odszy+brat

"Mój młodszy brat" to książka dla wszystkich,bowiem porusza problemy dotyczące stereotypów, zacofania i nietolerancji.
Książka opowiada o rodzinie,w której młodszy brat Antoś ma zespół Downa,a jego siostra Zuzia nie widzi w tym niczego nienaturalnego.Dla niej brat jest taki sam jak inne dzieci.Niestety ,nie wszyscy mają takie samo zdanie na ten temat i tego problemu dotyczy ta książka.
Historia pokazuje jak łatwo można kogoś zranić,skrzywdzić kierując się uprzedzeniami.
Książka poruszająca ważne problemy w naszym społeczeństwie,bowiem uczy jakie postawy powinniśmy przyjąć w życiu.Szczerze polecam.

mroźny_poranek | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Lektura "Mój młodszy brat" porusza ważny i trudny problem, jakim są spoważne choroby u młodszych dzieci.
Książka ukazuje brak zrozumienia i akceptacji u najmłodszych, a nie rzadko wyśmiewanie się z nich.
Dobrze, że takie lektury są w podstawie programowej, ponieważ pozwala to otworzyć oczy niejednemu dziecku, które być może ma problem z akceptacją niepełnosprawności takiego dziecka.

Agnieszka | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Autorka przybliża czytelnikom tematykę niepełnosprawności cielesnej i umysłowej. Oczywiście przy takim obszarze nie mogło obyć się bez stereotypów, nietolerancji, nieżyczliwości czy braku zrozumienia. Ale pokazała też pomysły jak sobie z tymi zachowaniami ludzkimi radzić.

Bohaterką książki jest Zuzanna, pierwszoklasistka. Rodzina Zuzanny to mama, tata i dwaj bracia-starszy i młodszy. Młodszy brat Antoś ma zespół Downa, co dla Zuzanny jest naturalne, bo to jej brat, zna jego twarz, znaki szczególne, zwyczaje i zachowania. Jest jaki jest, a jaki ma być, to w końcu brat. Ale to oczywiście tylko jej zdanie na temat brata, inni ludzie mają różne zdania (pozytywne i negatywne). Najbardziej przykre dla dziewczynki są zachowania nie przyjemne względem jej brata: naśmiewanie się z niego, pokazywanie palcami, nazywanie go i mówienie o nim pogardliwie.

Na szczęście klasa Zuzi miała bardzo mądrą wychowawczynię, która rozumiała wiele spraw i problemów, pokazywała je dzieciom, tłumaczyła i...

Awenturyna | 2014-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Przyzwoita książka o niepełnosprawności i tolerancji. Przyzwoita, bo warstwa językowa nie zachwyca, język jest tu codzienny, zwyczajny. Powiedziałabym nawet - młodzieżowy, gdyż starszy brat Zuzanny używa stwierdzenia: "Olej go!". To mi się nie spodobało, na szczęście był to wypadek jednorazowy. Ja rozumiem, że chcąc trafić do czytelnika, powinno się używać języka mu bliskiego. Ale bez przesady... Ustrzeżmy przed tym chociaż małe dzieci - wszak to lektura dla klasy II... Wielki plus za ilustracje - w starym, dobry stylu :)

Mia | 2015-10-14
MILKY | 2016-08-01
Przeczytana: lipiec 2016

Książka poruszająca jeden z wielu ważnych tematów, dlatego godna uwagi. Jak dla mnie mogłaby być dłuższa, bo temat na pewno nie został wyczerpany. Ale jeśli ta krótka forma jest w stanie nauczyć czegoś młodego człowieka, to jest to zdecydowany sukces tej książki.

Balinea | 2018-11-27
Przeczytana: 24 listopada 2018