Jesień liścia Jasia. Opowieść o życiu dla małych i dużych

Tłumaczenie: Ewa Wojtych
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
The fall of Freddie the leaf
978-83-60577-24-0
Helcia

Obowiązkowa lektura dla dzieci i dorosłych, przed każdymi świętami: Pierwszego Listopada, Wielkanocą i zawsze wtedy, gdy pojawia się temat śmierci i umierania. Wszystkie dzieci prędzej czy później dotyka śmierć najbliższych im osób, a także ukochanych zwierzątek. Jak o tym rozmawiać? Autor, Leo Buscaglia, potrafi to znakomicie. Przepiękna opowieść o życiu, przemijaniu i śmierci. Książka...

Przepiękna opowieść o życiu, przemijaniu i śmierci. Książka sprzedawana w milionowych nakładach i przetłumaczona na kilkanaście języków, po raz pierwszy wydana w Polsce.

źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2007

źródło okładki: http://www.gwp.pl/4361,jesien-liscia-jasia.html

Autor napisał o tej książce: „Tę opowieść dedykuję wszystkim dzieciom, które przeżyły nieodwracalną stratę oraz dorosłym, którzy nie potrafili im tego wytłumaczyć”.
To książka nie tylko o śmierci i przemijaniu, przede wszystkim o tym, że nawet Jaś, mały listek na wielkim drzewie, jest potrzebny. Jaś zmienia się, gdy zmieniają się pory roku. Czasem się boi, gdy nie wie, co go czeka, co się stanie, gdy nadejdzie zima. Zarówno dzieci i dorośli odnajdą w tej książce ciepło, mądrość i pokrzepienie.

BeataP | 2016-04-12

Książeczka nie tylko dla dzieci. Przepięknie przedstawiony temat śmierci.
To temat trudny, a autor poradził sobie z nim bardzo dobrze.
Omawianie tej lektury w klasie u mojego syna, akurat przypadło na kilka dni po śmierci mojej przyjaciółki, mamy jednego z uczniów. Chłopcu, pani nauczycielce i wszystkim uczniom na pewno było łatwiej zrozumieć sytuację w jakiej się wtedy znaleźli.

mroźny_poranek | 2015-11-22
Przeczytana: 19 listopada 2015

Króciutka, ale jakże mądra lektura szkolna, zawierająca wiele bogatej treści.
Książka "Jesień liścia Jasia" opowiada w bardzo subtelny i prosty sposób o śmierci i przemijaniu.
Leo Buscaglia nie przeraża czytelnika tematem umierania, ale na podstawie liści, które wraz z nadejściem jesieni odrywają się od drzewa i spadają przedstawia odejście w lepszy świat.
Ta lektura to naprawdę mądra i pouczająca lektura, okraszona pięknymi ilustracjami.

Basia_Pelc | 2015-06-02

Wspaniała lektura biblioterapeutyczna. Oswaja dziecko ze starością, stratą, śmiercią.

buziaczek197 | 2014-06-09
Przeczytana: czerwiec 2014

Kocham książki tego autora :) Kiedyś pożyczyłam jedną od koleżanki i od tamtej pory czytałabym wszystko co wydał, ale niestety książki są trudno dostępne w Polsce. Może książka nie należy do grubych, może nie ma za dużo w niej treści. Lecz właśnie w tej treści jest zawarte wszystko: piękna bajka dla najmłodszych, piękne przesłanie dla dorosłych, cudowne ilustracje, pięknie wydana i czego można chcieć więcej. Jest to najlepsza książka na prezent jak i warto mieć ją na półce i do niej wracać tak jak np. do "Małego księcia". Przesłanie w tej książce utkwi Wam na całe życie.

Kasia | 2013-11-29

Wiele słyszałam o książce "Jesień liścia Jasia", bardzo wiele pozytywów! To pozycja, która weszła do kanonu książek przybliżającym dzieciom tematykę śmierci i umierania. W podtytule czytamy, że jest to "Opowieść o życiu dla małych i dużych". W pełni się z tym zgadzam. To książka również dla osób dorosłych. Bo także dla nas dorosłych przecież często nie jest oczywiste, że śmierć jest częścią życia. I chyba przede wszystkim dorosłym, bez cienia żadnych wątpliwości, polecam lekturę "Jesieni liścia Jasia". Jeśli chodzi o dzieci, to na pewno nie jest to lektura do samodzielnego czytania. Książka wymaga, według mnie, mądrej obecności dorosłego.
Najpierw przeczytałam historię liścia Jasia sama, dopiero potem czytałam synowi. Gdy czytałam sama byłam zachwycona głębią treści, sposobem przekazu, a także pięknym wydaniem. Opowieść ubarwiają zdjęcia przyrody i oczywiście liści w różnych porach roku. Książkę bierze się do rąk z przyjemnością, chciałoby się przerzucać kartki w tę i z powrotem....

Agnieszka | 2012-05-18
Na półkach: Z 2012, Proza, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

"Nie ma dwóch identycznych liści,
choć wszystkie rosły na tym samym drzewie"

Bardzo przyjemna opowieść o przemijaniu.

Kasia | 2013-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2013

Przepiękna opowieść o przemijaniu. Polecam dorosłym jak i dzieciom.

Krzysiek | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016

Polecam na jesienne wieczory.

Asia-Polihymnia | 2016-06-29
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Cudowna opowieść o liściu, która pozwoli zapoznać dzieci z tematem przemijania i śmierci. Niesamowicie mądrze i ciepło napisana historia.