5 (8 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
biznes, finanse
Delur

Czy podatki są fajne? Pewnie, że tak. Dzięki nim mamy szkoły, szpitale, uniwersytety, drogi, komunikację publiczną, mosty i ciepłą wodę w kranie. A skąd w ogóle wzięły się podatki? Dlaczego w Szwecji są inne niż w USA? I czy płacąc wyższe podatki, można być bardziej szczęśliwym? Przewodnik Krytyki Politycznej odpowiada na wszystkie te pytania. I pokazuje, jak dzięki podatkom można zbudować...

Przewodnik Krytyki Politycznej odpowiada na wszystkie te pytania. I pokazuje, jak dzięki podatkom można zbudować sprawiedliwy system społeczny.

Problem polega na tym, że uwierzyliśmy, iż dobre państwo to małe państwo, dobre podatki to niskie podatki, a każdy powinien sobie sam kupować to, czego mu potrzeba. W wielu kluczowych sferach naszego życia jest to pogląd całkowicie fałszywy.
Jacek Żakowski

Wśród autorów m.in.: Raymond W. Baker, Paweł Borecki, Jakub Bożek, Thomas D. Griffith, Christian Kellerman, Piotr Kuczyński, Leokadia Oręziak, Leon Podkaminer, Michał Polakowski, Dorota Szelewa, Jacek Żakowski.

źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/

Antagonista Esklaważu | 2016-11-20

1. Podatki to kradzież.
2. Zaprzeczanie sobie na kartach jednej książki nie służy osiągnięciu wiarygodności.
3. Kult bezmyślnie podawanych statystyk i mylenie korelacji z przyczynowością to stała bolączka lewicowych wannabe ekonomistów. Ta książka nie uniknęła tego problemu.
4. Polecam poczytać Rothbarda.

Tobson | 2016-07-31
Przeczytana: lipiec 2016

Jest to zbiór publikacji i esejów około-lewicowych działaczy i ekonomistów. Podzielony na 6 działów, mały, podręczny format książki jednocześnie przy dużej objętości może działać dla niektórych odpychająco, ot jak taka Biblia dla dzieci ;). Nie umniejsza to jednak treści, która, w moim przekonaniu, jest warta poświęcenia trochę czasu. Dlaczego? Może pokazać niektórym, jak bardzo niespójny jest pro-etatystyczny pogląd na kwestię podatków. Choć ocenę zawyżam ze względu na całkiem przyzwoitą ilość informacji historycznych, głównie związanych z naszym krajem i okresem bezpośrednio po transformacji ustrojowej, to moja krytyka spada na brak konsekwencji oraz brak próby udowodnienia głównej tezy książki. Jeśli miałaby ona kogoś przekonać, to tylko tych już przekonanych. Osoby posiadające szeroką wiedzę (czyt. bazującą na różnych źródłach) z zakresu podatków, biurokracji i funkcjonowania instytucji publicznych raczej szybko zauważą rażące błędy w logice i nadużywanie sofizmatów.
Zdarza się...