Dziennik z pawlacza

domi_nick99

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Leehoo | 2018-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2018

Niestety, po latach, zwietrzał kontekst, zatarły nazwiska, a istota rzeczy zagubiła bezpowrotnie. Czytanie "Dziennika z pawlacza", to jak oglądanie świata w odłamkach rozbitego lustra; obraz wyłania się niezborny i pozbawiony sensu, ładu i czytelności. Bo czegóż tu nie ma; anegdoty, ploteczki, bon moty, cytaty, wycinki, komentarze jakby z wyrwanych kartek dzienników wielu różnych ludzi. Niestety próbki autorstwa Mętraka - słabe, bez polotu, wymęczone i zwyczajnie nudne. Do tego, liczne powtórzenia; mocno różniące się opisy i anegdoty związane z tymi samymi wydarzeniami. Widać jak je szlifowano, przykrajano, wymyślano od nowa. Lektura możliwa tylko przy silnej nostalgii za folklorem i smaczkami PRL-u. Tyle, że procenty zdążyły wywietrzeć.

almos | 2014-07-29
Przeczytana: 13 lipca 2014

Znalazłem tą książkę na półce w czasie niedawnego sprzątania. Parę słów o autorze, swego czasu była to gwiazda krytyki literackiej, debiutował będąc uczniem liceum, niestety jego talent nigdy się w pełni nie rozwinął, mówiono enigmatycznie, że padł ofiarą własnego sukcesu, że dusił się w komunie, ale przyczyna była bardziej prozaiczna: choroba alkoholowa. Zmarł przedwcześnie w wieku 48 lat.

Omawiana książka, wydana pośmiertnie jest chaotycznym zbiorem luźnych zapisków, notatek z lektur, ze spotkań z przyjaciółmi, zbiorem przemyśleń, pisanych od 1970-93. Przykro to mówić, ale nie da się tego czytać. Jakieś to miałkie, nieciekawe, intelektualnie bezpłodne, jego anegdotki o kolegach twórcach zupełnie nieinteresujące. Przykład spostrzeżenia czy aforyzmu: „Powieści kryminalne dzielą się na jedno- o wielotrupowe.. Podobnie jest z kryminalnymi filmami.” i tak dalej i tym podobne, niestety, dziwi, jak niewiele ten człowiek miał do powiedzenia. We wstępie Janusz Głowacki przypuszcza, że...