rozwiń zwiń

Na zachodzie bez zmian

Okładka książki Na zachodzie bez zmian
Erich Maria Remarque Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Ekranizacje: Na Zachodzie bez zmian (1930) literatura piękna
222 str. 3 godz. 42 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Im Westen nichts neues
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
222
Czas czytania
3 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
8370236901
Tłumacz:
Stefan Napierski
Ekranizacje:
Na Zachodzie bez zmian (1930)
Tagi:
Erich Maria Remaque powieść antywojenna
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
40 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2446
2372

Na półkach:

Pisać o uznanej powszechnie powieści nie ma sensu, więc ograniczę się do opisu z Wikipedii:
„…Opisana jest w niej okrutna rzeczywistość wojny oraz głębokie oderwanie od cywilnego życia niemieckich żołnierzy. Książka w dobitny sposób przedstawia wojenną rzeczywistość, niemalże z dziennikarską precyzją. Nie ukazuje heroicznej i bohaterskiej walki żołnierzy na froncie, ale skupia się na ich cierpieniu oraz bezsensowności całego konfliktu, uwypukla tragedię pokolenia, „którego pierwszym zawodem było robienie trupów”. Książka opowiada o grupie szkolnych przyjaciół, którzy za namową swojego nauczyciela zaciągają się do wojska. Młodzieńcze ideały i chęć walki za kraj okazują się niczym w porównaniu z okrucieństwem wojny. Koledzy ze szkolnej ławki patrzą na śmierć innych i sami uczą się umierać…”
O micie z nazwiskiem pisałem w notce nt „Łuku Triumfalnego” (odnosząc się w pierwszym zdaniu do notki o „Gam”):
„……W tej samej recenzji podawałem ciekawostkę związaną z nazwiskiem pisarza:
"... w czasach mojej młodości nauczano, że autor nazywał się Kramer, był niemieckim Żydem, a pseudonim stworzył czytając nazwisko od końca. Teraz podają, że nazywał się Remark i nic z Żydami go nie łączyło. Czy to jest swoista „political correctness”?..."
Recenzując zaś (też negatywnie) "Dom marzeń" kpiłem:
".....czas umierać, gdyż niemiecki Żyd Kramer, syn Kramerów i brat Kramerównej, poddanej przez Hitlera dekapitacji, w zastępstwie brata, przemienił się w Niemca Remarka, syna Remarków.... To czemu on uciekał z Niemiec i czemu siostrzyczkę zły Hitler pozbawił głowy? ..."
No to jeszcze jeden mit o uczestnictwie autora w wydarzeniach na polach walki I w.św. Czytam na:
https://kultura.onet.pl/wiadomosci/historia-powstawania-na-zachodzie-bez-zmian-erich-remarquea/2ptphc4\
„….Po opublikowaniu powieści "Na Zachodzie bez zmian" pisarz twierdził, że osobiście przeżył opisywane w książce wydarzenia. Z całą pewnością mija się nieco z prawdą. Młody rekrut spędził na froncie zaledwie sześć tygodni, od połowy czerwca 1917 roku do chwili zranienia, w dniu 31 lipca. Cały czas służył w Drugiej Kompanii Polowego Oddziału Rekrutów, która nie uczestniczyła w bezpośredniej walce. Huraganowe ataki wroga, rzezie w okopach, nocne potyczki, czy noc spędzona w leju po bombie z rannym żołnierzem francuskim — wszystkie opisane w książce epizody są dziełem wyobraźni pisarskiej Remarque`a…. …. Skromne doświadczenie wojenne pisarza nie osłabia oskarżycielskiej wymowy "Na Zachodzie bez zmian". …..”
I jeszcze świetny wstęp notki z http://wyborcza.pl/1,75410,2083919.html
„W dwa lata po niemieckim wydaniu tej książki Irena Krzywicka pisała o Remarque`u, że dla tego jednego Niemca wojna zakończyła się sukcesem - schwytał ją i opisał jak kulturę złośliwych bakterii. Sugestywna, surowa, niemal reporterska relacja z najkrwawszej wojny pozycyjnej w dziejach nie ma precedensu w ówczesnej literaturze. W przeciwieństwie do Ernsta Jüngera, który w "W stalowych burzach" pielęgnuje mit wojny jako kuźni charakteru, Remarque widzi w niej jedynie dehumanizującą machinę. Obnaża ją z naturalistyczną precyzją i konfrontuje z zacierającymi się wspomnieniami bohaterów. - Nie jest to ani ostrzeżenie, ani wyznanie - pisał. - To obraz pokolenia, które zostało zniszczone….
Powieść uznano za niedościgły do dziś manifest pacyfizmu, choć Remarque nie zawiera w niej żadnego osobistego komentarza. Dowodem to, że już w III Rzeszy pewien śmiały Austriak poprzestawiał kilka jej fragmentów i wysłał do drukującej nazistowskie pisma oficyny. Pierwszy odzew był entuzjastyczny - nie rozpoznano w tych fragmentach potępionego i wygnanego Remarque`a, a jedynie apologię kombatanctwa…”
NIE WYPADA nie znać tej książki, więc kto jeszcze nie czytał, niech jak najszybciej to uczyni. Tym bardziej, ze naprawdę warto, a ja z przyczyn pedagogicznych nie mogę dać innej oceny niż 10/10

Pisać o uznanej powszechnie powieści nie ma sensu, więc ograniczę się do opisu z Wikipedii:
„…Opisana jest w niej okrutna rzeczywistość wojny oraz głębokie oderwanie od cywilnego życia niemieckich żołnierzy. Książka w dobitny sposób przedstawia wojenną rzeczywistość, niemalże z dziennikarską precyzją. Nie ukazuje heroicznej i bohaterskiej walki żołnierzy na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    11 107
  • Chcę przeczytać
    7 330
  • Posiadam
    2 072
  • Ulubione
    456
  • Teraz czytam
    170
  • 2023
    149
  • 2022
    128
  • Klasyka
    104
  • Literatura niemiecka
    78
  • Chcę w prezencie
    59

Cytaty

Więcej
Erich Maria Remarque Na Zachodzie bez zmian Zobacz więcej
Erich Maria Remarque Na Zachodzie bez zmian Zobacz więcej
Erich Maria Remarque Na Zachodzie bez zmian Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także