rozwiń zwiń

Film „Na Zachodzie bez zmian” z siedmioma nagrodami BAFTA

Anna Sierant Anna Sierant
22.02.2023

„Na Zachodzie bez zmian” – ekranizacja powieści Ericha Marii Remarque’a – zdominowała tegoroczne rozdanie Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA. Produkcja w reżyserii Edwarda Bergera zdobyła aż siedem wyróżnień, w tym dla najlepszego filmu.

Film „Na Zachodzie bez zmian” z siedmioma nagrodami BAFTA Kadr z filmu „Na Zachodzie bez zmian”, materiały prasowe Netflix

„Na Zachodzie bez zmian” – ekranizacja pełna sukcesów

Nagrody BAFTA, nazywane brytyjskimi Oscarami, wręczono już po raz 76. – uroczysta gala odbyła się w Londynie, a jej zdecydowanym zwycięzcą można ogłosić niemiecko-amerykański film „Na Zachodzie bez zmian”. Ekranizacja słynnej powieści otrzymała aż 14 nominacji, wygrywając w 7 kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy reżyser (Edward Berger), a także Najlepszy film nieanglojęzyczny, Najlepszy scenariusz adaptowany (Edward Berger, Ian Stokell, Lesley Paterson), Najlepsze zdjęcia (James Friend) oraz Najlepsza muzyka (Volker Bertelmann) i Najlepszy dźwięk (Frank Kruse, Lars Ginzel, Markus Stemler, Viktor Prášil).

Warto dodać, że „Na Zachodzie bez zmian” otrzymało również 9 nominacji do Oscara. Produkcja ma szansę na zdobycie tej nagrody w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepsza scenografia, Najlepsze efekty specjalne, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy dźwięk, Najlepsza charakteryzacja i fryzury oraz Najlepszy film międzynarodowy. „Na Zachodzie bez zmian” otrzymało także nominację do Złotego Globa w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny, zwyciężyła jednak produkcja „Argentyna, 1985”.

Zobaczcie trailer tej docenianej przez krytyków produkcji!

„Na Zachodzie bez zmian”: najpierw była książka

„Pierwszy granat, który padł, trafił w nasze serca” – pisał w „Na Zachodzie bez zmian” (Rebis) przedstawiciel „straconego pokolenia”, czyli Erich Maria Remarque. Dlaczego mowa o „straconym pokoleniu”? Ponieważ ludzie, których młodość przypadła na czasy I wojny światowej, jeśli przeżyli, potem przez lata zmagali się z wojenną traumą. Tak jak niemiecki pisarz urodzony w 1898 roku. Remarque zaciągnął się do armii niemieckiej w 1917 roku i został wysłany na front zachodni, do Flandrii. Z wojny powrócił dwa lata później i już nigdy nie brał udziału w żadnych walkach.

Pod koniec 1928 roku w jednej z niemieckich gazet zaczęła ukazywać się w odcinkach powieść „Na Zachodzie bez zmian”, do dzisiaj uważana za jeden z najgłośniejszych manifestów antywojennych w literaturze. Książka od razu stała się bestsellerem, swojej pierwszej ekranizacji doczekała się zaledwie rok po premierze. Dzieło nie spodobało się jednak nazistom, którzy zabronili wyświetlania filmu, a samą książkę, razem z wieloma innymi, spalili pokazowo w 1933 roku.

Głównym bohaterem „Na Zachodzie bez zmian” jest Paul, który – podobnie jak autor książki – jest młodym żołnierzem biorącym udział w I wojnie światowej, w tym wypadku na froncie zachodnim. Początkowa euforia towarzysząca mężczyźnie, który chce walczyć za swój kraj, ustępuje przerażeniu wojną, zezwierzęceniu niektórych ludzi biorących w niej udział, przerażeniu okrutnymi wydarzeniami, których jest świadkiem.

Nagle robi mi się słabo, nie mogę już dłużej. Nie mogę już nawet przeklinać, to bez sensu, chciałbym paść i nigdy już nie powstać. Jest martwy. Twarz mokra jeszcze od łez. Oczy są wpółotwarte, pożółkłe, jak stare rogowe guziki.

„Na Zachodzie bez zmian”, Erich Maria Remarque

Powieść niemieckiego autora otrzymała w serwisie Lubimyczytać wysokie oceny od czytelników i czytelniczek – ich średnia to 8,0/10. W sumie książka otrzymała ponad 7 tysięcy ocen i niemal 600 opinii. Michał Wnuk napisał w jej oficjalnej recenzji:

„Na Zachodzie bez zmian” to opowieść o straconym pokoleniu. Remarque pokazał, że wojna to tylko płacz i cierpienie. Sięgnijcie więc po tę powieść i sami się przekonajcie, co nas ominęło. I mam nadzieję, że za naszego życia konfliktu na tak wielką skalę już nie będzie.

Natomiast użytkownik Jarosław Asztemborski dodał:

Na temat tej książki powstały tysiące stron analiz i recenzji. Dzieło bez wątpienia piękne, przerażające w swojej dosłowności, a także… zaskakująco zabawne w ukazywaniu absurdu wojny.

„Na Zachodzie bez zmian”: gdzie można obejrzeć?

„Na Zachodzie bez zmian” można było oglądać w polskich kinach od 14 października 2022 roku, natomiast cały czas film jest dostępny na Netflixie.

A jakie są wasze opinie na temat filmu i samej książki? Czytaliście powieść, oglądaliście jej ekranizację? Uważacie, że nagrody przyznawane tej produkcji są zasłużone?


komentarze [13]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Nonoutor 24.02.2023 23:58
Czytelnik

Forum o książkach. Ale jednak często idzie to w stronę filmu. Więc dziś o filmie napiszę, bez znajomości treści tej konkretnej książki. I bez odwołań, czy porównań.
Nie polecam. Tak bardzo, że aż uważam ten film za wielkie nieporozumienie. Zwłaszcza jak ktoś mi wmawia, że należą się jakieś ambitne nagrody. Kilka efekciarskich scen. Pacyfistyczne przesłanie - kłaniają się...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mariusz Brząkalik 24.02.2023 11:33
Bibliotekarz

Film filmem, książka książką, ale czy ktoś jeszcze uważa jak olbrzymim bezsensem jest to, że jakaś produkcja jest nominowana i w głównej kategorii, i jako film nieanglojęzyczny, ba, że zdobywa nagrody w obu? 

Już samo to, że "Na zachodzie bez zmian" w nominacjach do Oskarów pojawił się w głównej kategorii (A nie w zagranicznej) jest patologią, a tu proszę, nie dość że w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cruzeiro 24.02.2023 18:21
Czytelnik

Czemu to bezsens i patologia? Historia zna takie przykłady, a wymienię tylko: "Życie jest Piękne" Benigniego i z ostatnich lat "Parasite". Czasem, gdy film zrobi odpowiednie wrażenie (to dotyczy nie tylko Akademii i Oscarów) może zdobyć poza nominacją dla najlepszego obrazu nieanglojęzycznego również kilka innych. W tym za najlepszy film w ogóle. "Na Zachodzie bez zmian"...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mariusz Brząkalik 25.02.2023 11:30
Bibliotekarz

To, że zna takie przykłady to ja wiem, "Parasite" zdobył Oscara w obu kategoriach. Chodzi mi o to, że to dosyć niesprawiedliwe podejście, bo na pewno znalazłby się inny film który w jednej z tych kategorii mógłby być nominowany i miałby szansę wygrać, gdyby nie to, że jakaś produkcja jest nominowana 2x w zasadzie w tej samej kategorii. Bo i jedno i drugie to nagroda za...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cruzeiro 25.02.2023 13:15
Czytelnik

Idąc Twoim tokiem rozumowania równie dobrze można by się przyczepić do np. kilku nominacji dla tego samego filmu w TEJ SAMEJ kategorii. W tym roku jest tak w przypadku "Duchów Inisherin" (Gleeson i Keoghan jako aktor drugoplanowy), a i wcześniej bywało podobnie - by wymienić tylko Hulce i Murray'a Abrahama za "Amadeusza" jako aktorzy pierwszoplanowi, czy trzy(!) utwory z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Voitcus 24.02.2023 09:59
Czytelnik

Książkę czytałem dość dawno, ale kilka wątków zapamiętałem i niestety, ale w filmie nie pojawiają się. Moim zdaniem z oryginału czerpie tematykę i zwyczajnie "kradnie" tytuł (może to taki "clickbait"?) i bohaterom nadaje nazwiska postaci z książki, żeby było jakoś bardziej tę kradzież usprawiedliwić.
Poprzednia wersja filmu zrobiła na mnie dużo większe wrażenie; tutaj mocno...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mariusz 23.02.2023 17:23
Czytelnik

Czytałem powieść i oglądałem poprzednie wersje, ale nie mogę się doczekać, aż obejrzę najnowsze dzieło. Migawki robią wstrząsające wrażenie. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
natanna 23.02.2023 14:09
Czytelniczka

Książka u mnie czeka i jej kontynuacja "Powrót do domu". Jakoś do tych książek pisarza trudno mi się zabrać, a przecież to mój ulubiony pisarz. Ekranizacje współczesne książek przeważnie mnie rozczarowują, gdyż są to dowolne adaptacje i wariacje na temat, a nie autentyczne ekranizacje. Nie wiem więc czy film obejrzę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Matthias 23.02.2023 16:09
Czytelnik

@Cruzeiro już wspominał, że film poza tytułem, imionami bohaterów i nawiązaniem do kilku scen nie ma nic wspólnego z książką. Film tak mocno odbiega od oryginału, że nawet ciężko mówić o adaptacji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Cruzeiro 23.02.2023 08:12
Czytelnik

Film różni się od poprzednich wersji z 1930 i 1979, a zatem odbiega od książki jeszcze bardziej - właściwie można napisać, że poza imionami niektórych bohaterów niewiele z powieścią ma wspólnego, a nawiązują do niej w zasadzie tylko pojedyncze sceny. Jest to jednak zabieg absolutnie celowy: Berger starał się pokazać bezsens wojenny nie tylko z perspektywy okopów, ale...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
twujstary8 24.02.2023 10:21
Czytelnik

Chciałbym coś podobnego z perspektywy Włochów nad Isonzo i Piave

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna Sierant 22.02.2023 14:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post