Społeczeństwo światowego ryzyka. W poszukiwaniu utraconego bezpieczeństwa

Tłumaczenie: Bogdan Baran
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Społeczeństwo Współczesne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Scholar
Weltrisikogesellschaft
978-83-7383-300-5
Aesir

Skala globalnych zagrożeń w społeczeństwie ryzyka lat osiemdziesiątych to idylla w porównaniu ze współczesnością: terroryzm RAF wydaje się swojski w zestawieniu z działaniami Al-Kaidy, dzisiejsze kryzysy finansowe niszczą podstawy egzystencji w skali światowej, ostatnio również ekonomiści zaczęli dostrzegać, że katastrofa klimatyczna to nie pieśń przyszłości rodem z science-fiction. Ryzyka...

Ryzyka mają dzisiaj niszczycielską siłę porównywalną z wojnami, obejmują swoim zasięgiem wszelkie obszary życia. Nowe w społeczeństwie ryzyka jest inscenizowanie ryzyka, jego wykorzystanie do celów politycznych. W rezultacie nieodłącznie towarzyszy nam strach. Potrzeba bezpieczeństwa wypiera wartości takie jak wolność i równość. Ulrich Beck wskazuje jednak również źródło nadziei: antycypacja katastrof zasadniczo zmienia globalną politykę. Tworzy nową świadomość sprawowania władzy, wyjaśniania i kształtowania sytuacji przez kosmopolityczną "Realpolitik".

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2012

źródło okładki: http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_c=1&id_p=2295&