83-921638-1-8
historia
welesxxi

Publikacja jest pokłosiem sesji naukowej, zorganizowanej w Kielcach w 2001 roku. Artykuły składające się na książkę przedstawiają najnowszy stan wiedzy na temat zamków królewskich Sandomierszczyzny, zarówno tych, które są obecnie wizytówkami regionu (Sandomierz, Chęciny), jak i tych, które są słabo lub w ogóle nie znane. Późnośredniowieczne zamki cechuje ogromna różnorodność – zarówno co do...

Późnośredniowieczne zamki cechuje ogromna różnorodność – zarówno co do skali założeń, jak i co do zastosowanych form. Różnorodne były także funkcje pełnione przez poszczególne królewskie zamki – były one siedzibami władzy administracyjnej, tymczasowymi rezydencjami władcy w trakcie jego podróży po kraju, ale także obiektami o charakterze symboli, będąc z dala od stolicy materialnymi dowodami potęgo władzy monarszej.

Stan zachowania późnośredniowiecznych zamków w dawnym województwie sandomierskim jest na ogół słaby. Wiele z nich nie zachowało się wcale, liczne przetrwały w formie reliktów ukrytych pod powierzchnią ziemi, a tylko niektóre dominują w krajobrazie – jak zamek w Sandomierzu czy ruiny warowni w Chęcinach. Ten nikły stan zachowania stał się dodatkową inspiracją do podjęcia tematyki obiektów nieistniejących, a przez to – poza gronem badaczy – prawie nie znanych. Publikacja jest bogato ilustrowana i stanowi kompendium rzetelnej, naukowej wiedzy o królewskich fundacjach obronnych Sandomierszczyzny w późnym średniowieczu.

Spis treści:

Stanisław Kołodziejski, "Zamki fundacji Kazimierza Wielkiego na terenie dawnego województwa sandomierskiego. Wstęp do problematyki badań"
Leszek Kajzer, "Z badań nad zamkami państwowymi pierwszych Jagiellonów"
Andrzej Wyrobisz, "Zamek królewski i renesansowa rezydencja starościńska w Solcu nad Wisłą. Relacja zamek – miasto"
Leszek Kajzer, "Szydłów na tle problematyki zamków królewskich Sandomierszczyzny"
Zbigniew Lechowicz, "Zamek w Radomiu w świetle prac wykopaliskowych w latach 1999-2001"
Marek Florek, "Zabudowa Wzgórza Zamkowego w Sandomierzu w średniowieczu"
Anna Marciniak-Kajzer, "Przyszów – zamek królewski czy „zameczek myśliwski”?"
Dariusz Kalina, Waldemar Gliński, "Zamek w Nowym Mieście Korczynie"
Czesław Hadamik, "Zamek królewski w Chęcinach: archeologiczne przesłanki do kwestii jego genezy i pierwotnej funkcji"
Dariusz Kalina, "Zamek w Stopnicy"
Dariusz Kalina, "Pozostałe zamki i rezydencje królewskie na terenie dawnego województwa sandomierskiego. Wstęp do badań"

źródło opisu: http://www.nid.pl/idm,749,idn,311,poznosredniowiec...(?)

źródło okładki: http://www.nid.pl/idm,749,idn,311,poznosredniowiec...»