Najnowsze artykuły
Artykuły
Przyjeżdżasz się wyluzować, a tu trzeba walczyć o przeżycie. Dawid Kornaga o najnowszej powieściAnna Sierant1Artykuły
Polski kandydat do Oscara i „książkowe” produkcje nagrodzone w GdyniAnna Sierant3Artykuły
Co będziemy czytać w październiku? Zestawienie nowości 2023LubimyCzytać7Artykuły
Miasta miłości i mrokucorbeau0
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stanisław Kołodziejski

8
7,7/10
Pisze książki: powieść historyczna, encyklopedie, słowniki, historia, albumy, turystyka, mapy, atlasy
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,7/10średnia ocena książek autora
38 przeczytało książki autora
49 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2016
Klasztory, miasta, zamki w życiu i twórczości Jana Długosza
Maciej Zdanek, Stanisław Kołodziejski
8,5 z 2 ocen
7 czytelników 1 opinia
2016

2015
Ilustrowane dzieje Polski
Michał Baczkowski, Stanisław Kołodziejski
9,5 z 4 ocen
14 czytelników 1 opinia
2015

2005
Późnośredniowieczne zamki na terenie dawnego województwa sandomierskiego
Stanisław Kołodziejski, Andrzej Wyrobisz
0,0 z ocen
7 czytelników 0 opinii
2005

2003
Polonia Minor Medii Aevi. Studia ofiarowane Panu Profesorowi Andrzejowi Żakiemu w osiemdziesiątą rocznicę urodzin
Jerzy Wyrozumski, Stanisław Kołodziejski
7,0 z 3 ocen
9 czytelników 0 opinii
2003

2003
Leksykon zamków w Polsce
Stanisław Kołodziejski, Leszek Kajzer
8,8 z 8 ocen
32 czytelników 2 opinie
2003

2002
Dzieje ojczyste. Polska
Stanisław Kołodziejski, Roman Marcinek
6,7 z 3 ocen
5 czytelników 0 opinii
2002
Najnowsze opinie o książkach autora
Klasztory, miasta, zamki w życiu i twórczości Jana Długosza Maciej Zdanek 
8,5

Praca zbiorowa „Klasztory, miasta, zamki w życiu i twórczości Jana Długosza” zawiera referaty wygłoszone na konferencji, która odbyła się w Krakowie w sześćsetną rocznicę urodzin najwybitniejszego kronikarza polskiego średniowiecza. Wszystkie zgromadzone w niej artykuły dotyczą Długosza, ale ich tematyka jest mimo wszystko bardzo różnorodna. Niektóre rozdziały poświęcone są jakiemuś konkretnemu miastu lub obszarowi i jego związkom z Długoszem. W ten sposób opisane zostały choćby Sandomierz, Wiślica czy terytorium siewierskie. Obok miast ważną rolę odgrywają też w tej pracy zbiorowej zamki. Wymienić tu można choćby Melsztyn, gdzie Długosz ukrywał się tam podczas sporu o biskupstwo krakowskie w latach 1460-63. Wiele artykułów poświęconych jest sprawom kościelnym, jak choćby związkom kronikarza z kanonikami regularnymi oraz jego kwerendami archiwalnymi prowadzonymi w klasztorach cysterskich. Za najciekawszy tekst uważam jednak artykuł K. Polka „Aspekty historii gospodarczej późnośredniowiecznej Polski
w dziełach Jana Długosza”, który świetnie pokazuje, jak wiele drobnych, a cennych informacji zawarł kronikarz w swych licznych dziełach, i jak mało wiedzielibyśmy bez nich o XV-wiecznej Polsce. Książka na pewno zainteresuje mediewistów, ale i mniej fachowy czytelnik może dzięki niej znacząco poszerzyć spojrzenie na historię Polski w epoce jagiellońskiej.
Tomasz Babnis
Encyklopedia polskiego ucznia Łukasz Gaweł 
7,0

Już niebawem zadzwoni pierwszy dzwonek a wraz z nim w szkole pojawią się uczniowie. Jest to więc dobry moment by pomyśleć o skompletowaniu naszym dzieciom przydatnej wyprawki szkolnej. Myślę, że tym nieco starszym w zdobywaniu wiedzy, odrabianiu zadań domowych czy powtarzaniu materiału bardzo pomocna okaże się „Encyklopedia polskiego ucznia”. Jest to bardzo obszerna publikacja poruszająca różnorodną tematykę w kilku rozdziałach: Wszechświat, Planeta Ziemia, Życie na Ziemi, Świat roślin, Świat zwierząt, Człowiek, Dzieje, Społeczeństwo, Kultura, Materia i podstawowe zjawiska fizyczne, Odkrycia, wynalazki, technologie po Państwa i kontynenty.
Zakres wiadomości jakie kryje prezentowana encyklopedia jest jak widać bardzo szeroki. Co równie ważne informacje nie są ogólnikowe czy hasłowe, wręcz przeciwnie. Tekstu jest dużo a wiadomości jak dla uczniów starszych klas podstawowych czy nawet gimnazjalistów raczej wyczerpujące i zdecydowanie wychodzą poza szkolne ramy programowe.
Ciekawym elementem lektury są niezliczone ilustracje, fotografie, tabele, wykresy oraz mapy niewątpliwie uprzyjemniające czytanie i zapamiętywanie faktów, pomagające w zrozumieniu i przyswojeniu wiadomości.
Zaglądając do publikacji dzieci dowiedzą się np. jak powstał świat w którym dziś żyjemy, jakie zamieszkują go zwierzęta, jaka roślinność jest specyficzna dla danego klimatu, poznają budowę ciała ludzkiego, przeczytają o nowych technologiach, wielkich maszynach, odkryciach, różnych kulturach i religiach. A, że jest to książka adresowana przede wszystkim do polskiego ucznia, sporo miejsca poświęcono w niej na charakterystykę naszego kraju, co niezmiernie cieszy i wyróżnia jednocześnie lekturę wśród innych dostępnych na rynku. Naprawdę trudno jest wspomnieć o wszystkim co kryje ta wspaniała encyklopedia. Niemniej jednak wiem na pewno, że moje dzieci nie raz sięgną po nią w poszukiwaniu cennych wiadomości.
Układ lektury, cała szata graficzna i podział są tak przystępne i klarowne, że wręcz zachęcają do pogłębiania wiedzy jaką kryje. Pamiętajmy, że książka ta będzie ją dostarczać nie tylko przez jeden rok szkolny lecz przez wiele długich lat nauki i nie tylko. Myślę więc, że taka inwestycja po prostu się opłaca. Polecam ;)
http://testowanieartdzieciece.blogspot.com/