Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stanisław Kołodziejski
8
7,6/10
Pisze książki: powieść historyczna, encyklopedie, słowniki, historia, albumy, turystyka, mapy, atlasy
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,6/10średnia ocena książek autora
39 przeczytało książki autora
59 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Klasztory, miasta, zamki w życiu i twórczości Jana Długosza
Maciej Zdanek, Stanisław Kołodziejski
8,5 z 2 ocen
8 czytelników 1 opinia
2016
Ilustrowane dzieje Polski
Michał Baczkowski, Stanisław Kołodziejski
9,0 z 5 ocen
15 czytelników 1 opinia
2015
Późnośredniowieczne zamki na terenie dawnego województwa sandomierskiego
Stanisław Kołodziejski, Andrzej Wyrobisz
0,0 z ocen
8 czytelników 0 opinii
2005
Polonia Minor Medii Aevi. Studia ofiarowane Panu Profesorowi Andrzejowi Żakiemu w osiemdziesiątą rocznicę urodzin
Jerzy Wyrozumski, Stanisław Kołodziejski
7,0 z 3 ocen
9 czytelników 0 opinii
2003
Leksykon zamków w Polsce
Stanisław Kołodziejski, Leszek Kajzer
8,6 z 9 ocen
38 czytelników 2 opinie
2003
Dzieje ojczyste. Polska
Stanisław Kołodziejski, Roman Marcinek
6,7 z 3 ocen
4 czytelników 0 opinii
2002
Najnowsze opinie o książkach autora
Encyklopedia polskiego ucznia Łukasz Gaweł
7,0
Zbliżają się urodziny najmłodszej siostry mojego Męża. Zuzia skończy 8 lat, a od września pójdzie do trzeciej klasy. Pomyślałam więc, że "Encyklopedia polskiego ucznia" będzie nie tylko fajnym prezentem, ale też świetną pomocą naukową na najbliższe lata. Tak, wiem, zaraz ktoś powie, że teraz wszystko jest w internecie. Ale czy nie warto zachęcać dzieciaki, aby zamiast do sieci, sięgały do książek?
"Encyklopedia polskiego ucznia" to ładnie wydany zbiór ciekawych informacji, okraszony dużą ilością kolorowych zdjęć, rysunków, tabel i map. To cenne kompendium wiedzy podzielone na dwanaście rozdziałów tematycznych, gdzie znajdziemy wiadomości z zakresu geografii, sztuki, nauki i techniki, a także biologii, dziejów świata i Polski, wynalazków i odkryć.
Mam nadzieję, że Zuzkę zainteresuje ten przewodnik po wiedzy o świecie i człowieku, tak jak zainteresował mnie i że będzie dla niej fajną pomocą naukową.
Klasztory, miasta, zamki w życiu i twórczości Jana Długosza Maciej Zdanek
8,5
Praca zbiorowa „Klasztory, miasta, zamki w życiu i twórczości Jana Długosza” zawiera referaty wygłoszone na konferencji, która odbyła się w Krakowie w sześćsetną rocznicę urodzin najwybitniejszego kronikarza polskiego średniowiecza. Wszystkie zgromadzone w niej artykuły dotyczą Długosza, ale ich tematyka jest mimo wszystko bardzo różnorodna. Niektóre rozdziały poświęcone są jakiemuś konkretnemu miastu lub obszarowi i jego związkom z Długoszem. W ten sposób opisane zostały choćby Sandomierz, Wiślica czy terytorium siewierskie. Obok miast ważną rolę odgrywają też w tej pracy zbiorowej zamki. Wymienić tu można choćby Melsztyn, gdzie Długosz ukrywał się tam podczas sporu o biskupstwo krakowskie w latach 1460-63. Wiele artykułów poświęconych jest sprawom kościelnym, jak choćby związkom kronikarza z kanonikami regularnymi oraz jego kwerendami archiwalnymi prowadzonymi w klasztorach cysterskich. Za najciekawszy tekst uważam jednak artykuł K. Polka „Aspekty historii gospodarczej późnośredniowiecznej Polski
w dziełach Jana Długosza”, który świetnie pokazuje, jak wiele drobnych, a cennych informacji zawarł kronikarz w swych licznych dziełach, i jak mało wiedzielibyśmy bez nich o XV-wiecznej Polsce. Książka na pewno zainteresuje mediewistów, ale i mniej fachowy czytelnik może dzięki niej znacząco poszerzyć spojrzenie na historię Polski w epoce jagiellońskiej.
Tomasz Babnis