Książka Roku 2018

Seria: Historiai
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Africans: The History of a Continent
historia

Ze wszech miar imponujące osiągnięcie. Spycha w cień wszystkie wcześniejsze jednotomowe historie Afryki i w kunsztowny sposób uwzględnia najnowsze piśmiennictwo z niemal wszystkich obszarów wiedzy, od archeologii po wydarzenia bieżące. Obala wiele założeń i interpretacji znanych z dotychczasowych przeglądowych opracowań dziejów Afryki i zastępując je rzetelnie udokumentowaną narracją i analizą. […] Oto książka, która uwzględnia sprawczą rolę człowieka, kulturę i wierzenia. Jest znakomicie napisana, a sugestywne cytaty przydają jej barwy. Po prostu nie ma sobie równych.
Terence Ranger, Uniwersytet Oksfordzki

Niezaprzeczalnym walorem pracy jest jej moralny wymiar i niecodzienne podejście, które podpowiadało, aby skupić się po prostu na człowieku, na mieszkańcach Afryki w ogóle, a nie na jej wybitnych wodzach czy królach. Książka uczy, że to na tym kontynencie pojawił się pierwszy człowiek, który – zmagając się z trudnym klimatem, warunkami geograficznymi i chorobami – przez 100 000 lat kolonizował ten kontynent i utrzymywał gatunek ludzki, by wreszcie ok. 40 000 lat temu przedostać się do Azji, a stamtąd do Europy.
Z recenzji prof. dr hab. Adama Kosidło

Motywem przewodnim książki jest czynnik demograficzny. Stanowi ona pierwszą takiej skali próbę prześledzenia i zrozumienia historii Afryki poprzez pryzmat zmian demograficznych, czynnika ludzkiego.
Z recenzji prof. dr hab. Ryszard Vorbrich

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2011

źródło okładki: http://www.wuj.pl

kasiarzyna | 2018-10-25

Do redaktorów wielka prośba: większa czcionka, większe akapity, śródtytuły, wytłuszczenia, ramki - cokolwiek, by dało się to czytać. Akademickie nie musi oznaczać straszne.
Sama książka ciekawa - np daje pomysł do tłumaczenia, dlaczego Afryka jest w kiepskiej kondycji, co się zadziało

Horus | 2018-12-21
Przeczytana: 02 stycznia 2019