Zgłosuj na książki roku 2017

Seria: Historiai
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Europe's troubled peace 1945-2000
historia

Książka Toma Buchanana, opisująca okres od zakończenia drugiej wojny światowej aż po nowe tysiąclecie, prezentuje syntetyczny przegląd historii Europy – zarówno wschodniej, jak i zachodniej. Autor rozpoczyna od omówienia wpływu drugiej wojny światowej na sytuację w Europie, ukazując, w jaki sposób w ostatnim okresie wojny tworzono podwaliny nowego ładu. Następnie przedstawia okres zimnej...

Autor rozpoczyna od omówienia wpływu drugiej wojny światowej na sytuację w Europie, ukazując, w jaki sposób w ostatnim okresie wojny tworzono podwaliny nowego ładu. Następnie przedstawia okres zimnej wojny, dzieje Europy wschodniej i zachodniej od lat pięćdziesiątych po osiemdziesiąte, po czym przechodzi do zagadnienia integracji, która nabierała coraz szybszego tempa w miarę zbliżania się końca stulecia. Analizuje gwałtowne i dramatyczne zmiany w Europie Wschodniej i ZSRR, które doprowadziły do zakończenia zimnej wojny; proponuje także nową interpretację lat dziewięćdziesiątych XX wieku, skupiając się na powstawaniu „zjednoczonej Europy” w postaci Unii Europejskiej, wciąż bezskutecznym poszukiwaniu „trzeciej drogi” oraz politycznych i gospodarczych przekształceniach w Europie Wschodniej.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2010

źródło okładki: http://www.wuj.pl