Cesarska armia Japonii 1853-1945

Okładka książki Cesarska armia Japonii 1853-1945 Edward J. Drea
Okładka książki Cesarska armia Japonii 1853-1945
Edward J. Drea Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Ex Oriente historia
historia
Ex Oriente
Japan's Imperial Army: Its Rise and Fall, 1853–1945
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2012-01-01
2012-01-01
Tomasz Tesznar
Japonia historia Japonii wojskowość armia japońska wojna japońsko-chińska wojna japońsko-rosyjska wojna w Azji wojna na Pacyfiku

Bardzo ciekawie opisany temat dziejów armii japońskiej od ery Meiji, aż do 1945 roku. Najbardziej interesujący był opis starcia dwóch wizji armii japońskiej. (tej, o której sile miało stanowić morale, bagnet i przewaga liczebna, oraz przeciwnej do niej koncepcji małej, ale nowoczesnej)

"Bardzo dobry podręcznik"
Książka "Cesarska armia Japonii 1853-1945" jest rekomendowana jako podręcznik do nauki tego kawałka historii. Jest to dobrze skrojone i ciekawie napisane kompendium. Wydawać by się mogło, że temat nie jest trudny. Ale wziąwszy pod uwagę wszystkie intrygi i dość specyficzny klimat rozwoju armii japońskiej - połapać się w tym wszystkim nie jest łatwo. Na szczęście autor bezboleśnie przeprowadza nas przez arkana powstania armii lądowej. Miejscami praca przypomina dobrą książkę sensacyjną, innym razem reportaż.
Autor zajmuje się głównie armią lądową, stąd marynarka wojenna, czy lotnictwo jest traktowane marginalnie. Jednocześnie w książce pokazano przenikanie się tych rodzajów broni na wielu frontach.
W publikacji znajdziemy wiele odpowiedzi, dlaczego tak, a nie inaczej, potoczyły się losy wielu konfliktów, w które uwikłała się Japonia. Poznamy struktury i indoktrynacje w jednostkach. Autor dość często sięga do statystyk, choćby poborowych.
W książce znajdują się mapy dość przeciętnie wykonane, ale wystarczająco aby zilustrować opisywane problemy.
Wydanie w miękkiej oprawie, klejone na dobrym białym papierze.
Dla osób interesujących się konfliktem na Pacyfiku lektura obowiązkowa, pozostałych też zachęcam.

"Bardzo dobry podręcznik"

• Japonia