bezokie, przydenne

marcinb

marcinb | 2012-12-17
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 12 grudnia 2012

To najnowszy tomik lidera otoczonej kultem punkowo-zimnofalowej "Siekiery" - Tomasza Adamskiego, tekściarza/poety, którego zawsze uwielbiałem (zwyciężał z nim tylko ponury egzystencjalista Grzegorz Kazmierczak z "Variete".) Już przy pierwszym kontakcie z muzyką "Siekiery" było dla mnie jasne, że siłą tekstów/wierszy Adamskiego jest niedopowiedzenie, ascetyczna lakoniczność, wręcz niechęć do mówienia, artykułowania czegokolwiek. Poezja w tym zbiorze jest przesycona tym samym duchem. Pozwoliłem ją sobie nazwać na własny użytek "poezją niezdolności i niezrozumienia." Z jednej strony jest tu przyznanie się do trudności w powiedzeniu czegokolwiek (jeśli już się pisze, to robi się to tak jakby "samo"); z drugiej - wyznanie swojej kompletnej niewiedzy, gdzie - jak pisze Adamski - wszelkie równania są z "samymi niewiadomymi", a ślęczą nad nimi "pijani" w towarzystwie sobie podobnych. Adamski nie pojmuje, przyznaje się do tej poznawczej pustki i spokojnie ją akceptuje. Zamiast dawania...

yanko wojownik | 2018-02-04
bendzasky | 2015-06-07