Zgłosuj na książki roku 2017

Obraz i pielgrzymka w kulturze chrześcijańskiej

Tłumaczenie: Ewa Klekot
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Cultura". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Image and Pilgrimage in Christian Culture
978-83-233-2686-1
pielgrzymka
Kjorlf

Książka Obraz i pielgrzymka jest szczegółową analizą dwóch aspektów praktyki pielgrzymowania, niezwykle ważnych z perspektywy antropologicznej. Jednym z nich jest kontekst, czyli teologiczne tło każdej pielgrzymki, oraz tradycje ludowe, dzięki którym pielgrzymi uświadamiają sobie inicjacyjny charakter tego wydarzenia. Drugi to zespół symboli i wizerunków ucieleśniających doświadczenie pielgrzymki, nakładających się w bardzo różny sposób na pierwotne objawienie.

Autorzy przedstawiają fascynującą interpretację fenomenu pielgrzymek w kulturze chrześcijańskiej w różnych regionach świata oraz oferują narzędzia teoretyczne do analizy zjawiska stanowiącego przedmiot zainteresowania także polskich antropologów.

Książka w podziwu godny sposób łączy symboliczne i poznawcze podejście do kultury z funkcjonalizmem społecznym. Może być przydatna zarówno dla studentów pierwszego roku, jak i specjalistów z zakresu antropologii, religioznawstwa i socjologii.
Choice

Victor Turner – wybitny antropolog i religioznawca, wykładowca Uniwersytetu Chicagowskiego. Napisał m.in. Las symboli, The Ritual Process oraz On the Edge of the Bush. Zmarł w 1983 roku.

Edith L.B. Turner – wykładowca w Instytucie Antropologii na uniwersytecie w Wirginii.

źródło opisu: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1197,strona,...(?)

źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1197,strona,...»