Polska nad Bałtykiem. Konstruowanie identyfikacji kulturowej państwa nad morzem 1918–1939

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
978-83-7453-100-9
morze, Bałtyk
historia
Abdita

Nieposiadający przez wiele stuleci tradycji morskich kraj, pozbawiony przez cały wiek XIX politycznych podstaw istnienia, budując wizje odzyskania niepodległości, na początku XX wieku uznał dostęp do morza za warunek sine qua non odbudowy państwowości. Twarde stanowisko polskich negocjatorów w dyskusjach toczących się wokół postanowień traktatu wersalskiego dało w efekcie Polsce nie tylko niepodległość, lecz także wymarzony dostęp do wybrzeża Bałtyku. Nie wgłębiając się w skomplikowaną problematykę kwestii politycznych, militarnych i ekonomicznych związanych z tym zjawiskiem – książka skupia się na tych kwestiach, które są przedmiotem zainteresowań i badań historyczno-artystycznych.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,787.html

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,787.html