Trzy zegary. Obraz czasu i przestrzeni w polskich kazaniach barokowych

Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
83-87703-16-8
historia
Małgośka

Do najistotniejszych kategorii kultury, które decydują o postrzeganiu rzeczywistości i miejscu w niej, należy kategoria czasu i przestrzeni. W kulturze staropolskiej jednym z głównych środków kształtowania kategorii kultury były kazania, mające, na różnym poziomie, najszerszy odbiór. Dlatego docieranie poprzez ich analizę do podstawowych kategorii kultury i sposobów ich kształtowania wydaje się ważne dla zrozumienia kultury staropolskiej. Umieszczenie badanego aspektu kultury dawnej Rzeczypospolitej w kontekście europejskim pozwala ukazać wspólnotę jej korzeni i motywów z europejską kulturą barokową.

Gabi10134 | 2014-12-15
Na półkach: Przeczytane, Studia, Historyczne