Søren Kierkegaard - życie prawdziwe : życie i dzieło chrześcijańskiego filozofa

Tłumaczenie: Mariusz Zdeb
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Prawdziwi geniusze". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Søren Kierkegaard : an authentic life,
83-71-46-112-7
filozofia i etyka
Septimus

Autor, zafascynowany postacią duńskiego filozofa, wyrusza śladami jego życia i twórczości. Udaje się do rodzinnego miasta Kierkegaarda - Kopenhagi, by tam zebrać materiał do niniejszej książki. Pozycja ta nie jest suchą opowieścią, lecz barwnie opowiedzianą biografią wzbogaconą szeregiem wywiadów z osobami, które naukowo zajmują się życiem i twórczością Kierkegaarda. W pięciu rozdziałach...

W pięciu rozdziałach Ben Alex w sposób czytelny opisuje filozofię prekursora egzystencjalizmu w oparciu o jego religijne doświadczenia

i oddanie wierze chrześcijańskiej. Nie poprzestaje jednak na przedstawieniu jego portretu jedynie jako filozofa i pisarza, lecz przybliża go nam jako człowieka z krwi i kości nieustannie zmagającego się ze sobą, walczącego o nadzieję i zawierzenie Bogu.

Kierkegaard samotny i pogardzany mimo szyderstw i przeciwności, ukończył swe dzieło, walcząc o nowy model chrześcijaństwa. Jego myśl odradza się nieustannie zarówno w twórczości współczesnych pisarzy, jak i reżyserów filmowych.

Pasjonującą opowieść dopełniają piękne ilustracje i licznie przytaczane cytaty z twórczości samego filozofa.

Autor pisząc tę książkę, nie chciał stworzyć naukowej rozprawy, lecz pragnął przybliżyć poglądy chrześcijańskiego myśliciela przeciętnemu czytelnikowi.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Vocatio,

źródło okładki: Oficyna Wydawnicza Vocatio

Soren | 2013-05-03

Bardziej dla laika tematu, ale bardzo fajnie i przystępnie napisana. Pozycja może zaszczepić i sprowokować do sięgnięcia po Kierkegaarda w postaci..... nieco bardziej konkretnej.

Marzeniae | 2017-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2017