Świat nie kręci się wokół Andów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-207-0592-4
Peru, Andy, Lima, Tupac Amaru
literatura faktu
takisobiejac

Książka będąca zapisem pobytu Henryka Jabłonowskiego w Peru w latach 80. XX wieku.

źródło opisu: opracowanie własne użytkownika takisobiejac

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

ArtZ72 | 2016-12-23
Przeczytana: 1998 rok

Peru to ziemia, która wydała jedną z największych cywilizacji prekolumbijskiej Ameryki - państwo Inków. Ich stolica znajdowała się w Cuzco (w języku keczua "pępek świata"). Wśród cech tej cywilizacji znajdujemy ogromne znaczenie, jakie przywiązywano do autorytetu władcy, a także do pracy kolektywnej. Owszem, Inkowie nie znali koni, ale nie znali też głodu ani skrajnej nędzy. Lenistwo jako jedna z najcięższych zbrodni było karane śmiercią. Kiedyś spotkałem się z tezą jakiegoś uczonego, że gdyby cywilizacja ta mogła się rozwijać bez przeszkód, dziś mogłaby konkurować z dalekowschodnimi "tygrysami". Niestety, nie dowiemy się czy historia mogłaby potoczyć się w ten sposób. W XVI w. cywilizacja Inków upadła pod ciosami lepiej uzbrojonych, dysponujących końmi Hiszpanów i już nigdy nie odzyskała dawnej świetności. Spustoszenia dopełniły choroby zawleczone przez konkwistadorów, na które miejscowa ludność była zupełnie nieuodporniona. Rozwój gospodarczy ziem należących niegdyś do Inków...