Zgłosuj na książki roku 2017

Pierwsze, drugie... zapnij mi obuwie

Tłumaczenie: Jan Stanisław Zaus
Cykl: Herkules Poirot (tom 22)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
One, Two, Buckle My Shoe
Marcin

Agata Christie posłużyła się dziecięcą rymowanką, by skonstruować wyrafinowaną intrygę. Wpływowi brytyjscy politycy i bankierzy oraz Herkules Poirot spotykają się w poczekalni u dentysty. Nieoczekiwany splot wypadków - śmierć pacjenta, samobójstwo lekarza, zamachy na bankiera - wszystko to wymaga interwencji słynnego detektywa. Władza, która deprawuje, kontra ideały i honor, a sprawa zaczyna się od buta z klamerką... Przypadek? Ktoś podsuwa fałszywe karty, ale Herkules jest jak zwykle w formie. Po pierwsze - metodyczny, po drugie - logiczny!

źródło opisu: http://www.najlepszyprezent.pl/

źródło okładki: http://www.najlepszyprezent.pl/

Herkules Poirot dowiaduje się o śmierci swojego dentysty - wszystko wskazuje na samobójstwo. Kiedy jednak wychodzi na jaw morderstwo dwóch pacjentów nieżyjącego już dr Morleya, sprawa się komplikuje. Mały, sprytny, belgijski detektyw przy wtórze popularnego angielskiego wierszyka-wyliczanki "Pierwsze, drugie... zapnij mi obuwie" wkroczy w tajemniczą polityczną grę, która może zmienić oblicze całej Wielkiej Brytanii...

Kolejna rewelacyjna opowieść Królowej Kryminału! Pomimo wyraźnie zarysowanego kontekstu politycznego (za którym nie przepadam), książka mnie wciągnęła i z ogromnym zapałem rozwiązywałam zagadki wraz z Poirotem. Szkoda tylko, że zawsze, kiedy zdaje mi się, iż już natrafiłam na jakiś ślad, wszystko okazuje się mieć całkiem inny przebieg! Ale w tym tkwi mistrzostwo Agathy Christie. Bo to bardzo dobra historia, która pokazała mi, że nie tylko zabójstwa popełniane dla prywatnej korzyści, ale także te dla tzw. "większego dobra", mogą mieć niesamowicie intrygujący...

Dominika | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

"Pierwsze, drugie, zapnij mi obuwie
Trzecie, czwarte, zamknij drzwi otwarte..."

Chętnie podałabym całą rymowankę, ale że była ona dawkowana w książce, więc się wstrzymam. :D Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. :D Oczywiście mogę zgodzić się, że została wykorzystana do stworzenia czegoś skomplikowanego (wydaje mi się, że trochę i przekombinowanego), ale nie miała tak ścisłego związku z fabułą jak w "I nie było już nikogo". Dlatego jestem zawiedziona, może powodem tego jest też tłumaczenie (na pewno wpłynęło na rymy), trudno mi to stwierdzić. Zabójcę odgadłam według zasady "najmniej podejrzany jest winny".

Sama opowieść jest nawet zgrabna, zostaje zamordowany dentysta u którego wcześniej był sam Poirot (nasz detektyw też za takimi wizytami nie przepada, z tego powodu już zdaje się być bardziej ludzkim :D), okaże się, że to nie koniec i historia ma dalszy ciąg... Pojawiają się wątki polityczne, szpiegowskie, czyżby chodziło o dużą aferę? Sprawdźcie to sami, jeśli lubicie...

Paweł | 2015-10-26
Przeczytana: 26 października 2015

Ahhh! Chce się rzec, że to kolejna dobra książka spod pióra Christie. Prawda jest jednak inna. To książka wręcz niesamowita! Niesamowitością swą obejmuje przede wszystkim ogromną intrygę. Ta zmieszana z morderstwem doskonałym staje się przeogromną fabułą, która kipi wszystkim: wydarzeniami, bohaterami i poszlakami. Wydawać by się mogło, że wszystko zostanie zatajone, a prawda nie ujrzy światła dziennego. Nic bardziej mylnego! Poirot jak zwykle nie da się omamić oczywistym dowodom i na swój sposób zacznie dociekać rzeczywistej prawdy. Agata Christie pokazała w tej książce swój prawdziwy piśmienniczy żywioł. Bardzo mi się podobało. Polecam oczywiście.

Finkla | 2018-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2018

Spośród innych kryminałów Autorki, ten wyróżnia się wykorzystaniem dziecięcej rymowanki. Jej początek znajduje się nawet w tytule, a każdy rozdział dostał swoje dwie linijki. Nie ma jednak większego znaczenia dla akcji. Ot, w pierwszym rozdziale detektyw zauważa damę, której odpadła klamerka od bucika i tak dalej. Ale pewnie Christie musiała się nieco nagimnastykować, żeby spleść tak długi wierszyk z fabułą.

Przetłumaczona rymowanka nie brzmi naturalnie — dzieci raczej nie używają słowa "obuwie", rym też naciągany. Podejrzewam jednak, że to musiało być trudne zadanie — nie dosyć, że trzeba utrzymać rym i rytm wierszyka, to jeszcze zachować ten element z angielskiego odpowiednika, który pojawia się w danym rozdziale. Sprawę komplikuje fakt, że już mamy własne wyliczanki ułatwiające zapamiętanie liczb. I one sprawdzają się w tej roli znacznie lepiej.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/02/pierwsze-drugie-zbrodnia-z-rymowanka.html

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Agatha Christie posłużyła się dziecięcą rymowanką, aby skonstruować intrygę. Brytyjscy politycy, bankierzy i Hercules Poirot spotkają się w poczekalni u dentysty. Nastąpi nieoczekiwany splot wydarzeń - śmierć pacjenta, samobójstwo dentysty i atak na bankiera. Zainterweniuje sam Poirot. Deprawująca władza kontra honor i ideały, a wszystko zacznie się od buta z klamerką. Czy to przypadek?

Poirot musi się zmierzyć z zaistniałą sytuacją. Nie wiadomo, czy dentysta popełnił samobójstwo czy został zamordowany. Podejranych jak zawsze jest pełno - od sprzątaczki po pewnego Greka. Bez śladu zaginęła również pacjentka dentysty, panna Seasle. Po śmierci dentysty umiera także jeden z jego pacjentów. Wszystko zaczyna się komplikować. Mały Belg będzie musiał zmusić swoje szare komórki do ciężkiej pracy. Dużą rolę odegrają także damskie pończochy...

Jest to rewelacyjnie napisany kryminał. Nie brakuje tu poszukiwań, śledztwa a przede wszystkim dużej ilości tajemnic. Jeśli ktoś spodziewa się...

vandenesse | 2012-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Postanowiłam odświeżyć sobie niektóre kryminały Agathy Christie. Kiedyś wprost je uwielbiałam i zaczytywałam się nimi. Do dzisiaj uważam, że Agatha Christie to mistrzyni gatunku i żywię ogromny sentyment do jej książek. "Pierwsze, drugie... zapnij mi obuwie" to zagadka śmierci pewnego dentysty. Sprawę komplikują kolejne zgony, tym razem pacjentów dentysty. Mamy też oczywiście wątek miłosny. Mój ukochany Herkules Poirot oczywiście wszystko pięknie wywęszy i rozwikła choćby najbardziej zawiłą zagadkę.

Kocia_matka | 2015-11-06

Ta książka rozpoczęłam moją przygodę z Agatą Christie. Troszeczkę się rozczarowałam . Wiem ze to klasyka kryminału a najwidoczniej mam wygórowane wymagania co do kryminałów :d. Mimo wszystko wciągająca i lekka historia. Na samym końcu nie mogłam się nadziwić jak Poirot doszedl do rozwiązania. Mimo iz książka mnie nie zachwyciła, nie poprzestanę i zdecydowanie sięgnę po kolejną powieść z zagadkami, które rozwiąże na moich oczach Herkules Poirot.
Polecam ;)

Ramzes1988 | 2017-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Tym razem Herkules Poirot musi rozwiązać tajemniczą zagadkę samobójstwa... dentysty. Podejrzanych jest kilkoro, wszystko wskazuje na to, że dentysta zabił się sam, Poirot jak zawsze ma odmienne zdanie na ten temat.
Kolejna powieść z cyklu o belgijskim detektywie trzyma równy poziom całej serii, tym razem udało mi się odgadnąć winnego, zatem 1* w dół :)
Powieść na dwa dni, wciąga bardzo.

Joasia | 2014-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Niezły kryminał o misternie uknutej intrydze, która mogła stać się morderstwem doskonałym. Mogła, ale sprawą zajął się Herkules Poirot...:)Chociaż w opowieści pojawiają się wątki szpiegowskie, których u A. Christie nie lubię, to jednak powieść "Pierwsze, drugie...." jest ciekawa i z zaskakującym zakończeniem. Polecam!

Pani_Wu | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Dziecięca wyliczanka odlicza rozdziały książki. Fragmenty wyliczanki, są tytułami rozdziałów i odpowiadają treści. A może treść została przez Agathę Christie dopasowana do wyliczanki?
Niewinna zabawa nagle staje się realna, a jeszcze do tego śmiertelnie niebezpieczna.
Wszystko zaczyna się rzecz jasna niewinnie, Hercules Poirot odwiedza dentystę. Ten robi przegląd stanu zębów i tego samego dnia umiera. Detektyw podejmuje trop i nie rezygnuje nawet wtedy, a może zwłaszcza wtedy, gdy Scotland Yard uznał sprawę za rozwiązaną.
Bardzo pilnie starałam się ze śladów, tropów i sugestii wywnioskować kto zamordował nieszczęsnego stomatologa. Niestety. Zabójca oraz jego filozofia były dla mnie ogromnym zaskoczeniem.
Na szczęście Hercules Poirot nigdy się nie myli :)