The Lost Explorer: Finding Mallory on Mount Everest
himalaje, mallory, everest,
Piotrek

Opowieść o odnalezieniu George'a Mallory'ego na Evereście. Rekonstrukcja wydarzeń skrywających największą zagadkę współczesnego himalaizmu – kto pierwszy postawił stopę na Evereście: Hillary i Norgay w 1953 r. czy Mallory i Irvine prawie 30 lat wcześniej? W 1999 r. Conrad Anker znalazł ciało Mallory’ego wraz z kompasem, wysokościomierzem i starannie zawiniętymi listami od ukochanej żony....

Opowieść o odnalezieniu George'a Mallory'ego na Evereście.

Rekonstrukcja wydarzeń skrywających największą zagadkę współczesnego himalaizmu – kto pierwszy postawił stopę na Evereście: Hillary i Norgay w 1953 r. czy Mallory i Irvine prawie 30 lat wcześniej? W 1999 r. Conrad Anker znalazł ciało Mallory’ego wraz z kompasem, wysokościomierzem i starannie zawiniętymi listami od ukochanej żony. Brakowało tylko jednego – zdjęcia Ruth Mallory, które himalaista obiecał zostawić na szczycie. Ani Anker, ani towarzyszący mu wspinacze nie odnaleźli też ciała Irvine’a, przy którym spodziewano się znaleźć aparat fotograficzny, a w nim być może zdjęcia ze szczytu najwyższej góry świata. Jakie były zatem dalsze losy dwójki himalaistów, gdy chmury skryły ich postaci na ostatnim ocalałym z wyprawy zdjęciu? Kto był pierwszy? Gdzie i jak zginał Irvine? Wydaniu towarzyszy pełnometrażowy dokument w narracji Liama Neesona, Ralpha Fiennesa, Hugh Dancy’ego i Natashy Richardson pokazywany w kinach IMAX na całym świecie.

źródło opisu: http://sklep.mayfly.pl/zaginiony-cat-35-id-349.aspx

źródło okładki: http://mayfly.pl/wp-content/themes/mayfly/timthumb...»

Nielotna | 2019-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2019

Książka o himalaizmie, czyli aktywności którą nie do końca pojmuję. Rozumiem, że góry mają w sobie magię i ludzie wspinający się potrzebują coraz to nowych wyzwań, ale zdobywanie szczytów "dlatego, że są" nie przemawia do mnie.
Sama książka jest ciekawą historią przybliżającą nam zdobywanie Everestu teraz i w latach 20 XXw. Najbardziej podobało mi się przedstawienie życia bohaterów, ich charaktery, życie towarzyskie i porównanie zmian

Kobyszczę | 2018-12-04
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

17 stycznia 1912 roku na Biegun Południowy dotarła ekspedycja Roberta Falcona Scotta, który tym wyczynem zapisał się na kartach historii na równi z Roaldem Amundsenem, jednak w odróżnieniu od tego ostatniego jego wyprawa zakończyła się tragiczną śmiercią całej grupy.
Wiele osób chciałoby aby postać Georga Mallory'ego, legendarnego brytyjskiego alpinisty, znalazła podobne miejsce w historii i poszukuje dowodu na to, że w czerwcu 1924 roku George Mallory i Andrew Irvine jako pierwsi zdobyli szczyt Mount Everestu. Od lat toczą się dyskusje na ten temat i od lat wysuwane są liczne argumenty za i przeciw. Kiedy w maju 1999 roku amerykański himalaista Conrad Anker odnalazł na zboczu góry ciało Mallory'ego, wydawało się, że zagadka zostanie ostatecznie rozwiązana.
Książka "Zaginiony" jest relacją z tej wyprawy poszukiwawczej. Conrad Anker szczegółowo opisuje kulisy wyprawy oraz przedstawia swoją wizję ekspedycji Mallory'ego. Czy zagadka została ostatecznie rozwiązana? Moim zdaniem - nie,...

Magdalena Ru | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

Fascynująca wyprawa w przeszłość. Próba rekonstrukcji zdarzeń z 1924 roku, kiedy to z Everestem zmierzyli się George Mallorry oraz jego młody towarzysz Irving. Czy mieli szanse zdobyć szczyt przed Hillarym i Tenzingiem? Jak zginęli? Wyprawa z 1999 roku to swoisty hołd oddany niezwykłym śmiałkom, którzy prawie wiek temu postanowili zdobyć "trzeci biegun", i do dziś nie ma pewności czy im się to udało... Poszukiwania "Świętego Graala Everestu" czyli aparatu fotograficznego Irvinga, oraz zwłok wspinacza, nadal trwają. Natomiast ta książka opowiada w fascynujący sposób jak odnaleziono zwłoki Mallory'ego, oraz jakie są konsekwencje tego wydarzenia. Tym razem narratorów jest dwóch. Polecam, jedna z lepszych książek o górach jakie do tej pory czytałam.

Blanka | 2014-12-07
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Za mało w książce Mallory'ego. Na pierwszy plan wychodzą autorzy książki, a nie tytułowa postać. A szkoda...

Jarosław Jastrzębski | 2014-06-23
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Rewelacyjna!

Marfield | 2014-01-19
Na półkach: Góry, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Podobało mi się! Góry to jedno z moich największych niezrealizowanych marzeń. Jakoś się nie składa... Ale czytać o nich uwielbiam!

Niezwykła historia o próbie zdobycia Everestu sprzed dziewięćdziesięciu lat. Z dzisiejszej perspektywy zupełne szaleństwo! Najnowocześniejszy strój wspinacza składał się między innymi z kombinacji kilku warstw: jedwabnych koszul, wełnianego swetra i tweedowej marynarki co miało tworzyć ciepły i wiatroszczelny "skafander"... Mimo to George Mallory, legenda wspinaczki wysokogórskiej, i jego ekipa dokonali rzeczy niezwykłych!

Książka obszernie opisuje życie Mallory'ego, tragicznie zakończoną wyprawę z 1924 roku oraz ekspedycję z 1999 r., która miała na celu odnalezienie ciał dwójki wspinaczy sprzed lat i próbę odpowiedzi na pytanie: czy byli pierwsi?

Nie jest jasne czy ostatecznie zdobyli najwyższy szczyt świata (raczej nie) ale i tak byli pionierami, którzy na wiele dziesięcioleci zawładnęli wyobraźnią swoich następców.

Książka "must...

Ani | 2014-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2014

".. nie można iść na szczyt tylko dlatego, że człowiek czuje się do tego zobowiązany. Nie można piąć się na szczyt, bo ma się ochotę strzelić kilka fotek albo napisać relację z wejścia. Nie można tego robić dla kogoś innego, bo tego kogoś tam nie będzie, kiedy wszystko zacznie się piep... Iść na szczyt należy wtedy, kiedy ma się prawdziwą, wewnętrzną motywację.."

W 1999 roku Conrad Anker wraz ze swoją ekipą dokonał historycznego odkrycia na zboczach Everestu. Odnalazł ciało brytyjskiego wspinacza, człowieka legendy - Georg'a Mallory'ego. Książka „Zaginiony” jest reporterskim zapisem tej wyprawy poszukiwawczej, a także próbą odpowiedzenia na pytanie, które od dziesięcioleci elektryzowało historyków i pasjonatów tematyki górskiej – czy Geroge Mallory wraz z Irvinem byli rzeczywiście pierwszym ludźmi, którzy staneli na szczycie Everestu? Czy może palmę pierwszeństwa należy oddać sir Edmundowi Hillaremu i Tenzingowi Norgay, którzy niemal 30 lat później dokonali wejścia? Przedstawiona...

Smiejka | 2013-01-03
Na półkach: Przeczytane, Góry

Tak bardzo się cieszę, że w końcu miałam okazję sięgnąć po to wydawnictwo. Do tej pory Mallory był dla mnie tylko zimnym kawałkiem białego marmuru porzuconym gdzieś na stokach Everestu. Niewyobrażalnie smutny, upojony górami szalony człowiek. Teraz odżył, zastygłe mięśnie odzyskały wolę życia. I dalej się wspina...po raz kolejny. Poznaję jego motywy i miłość do gór i ludzi. I naprawdę mam nadzieję, ze zdjęcie Ruth gdzieś tam, zakopane pod wiecznym śniegiem na szczycie Czomolungmy czeka na swojego odkrywcę.

Robert | 2012-12-30
Przeczytana: 23 grudnia 2012

George Mallory i Andrew Irvine. Nauczyciel i uczeń. Romantyczni bohaterowie. Śmiałkowie, który heroiczną wyprawę na najwyższą górę świata przypłacili własnym życiem. Do dziś, wśród himalaistów postacie legendarne i intrygujące, będące źródłem sporu o pierwszeństwo zdobycia Everestu. Conrad Anker i David Robert próbują w swojej książce odpowiedzieć na nurtujące wielu wspinaczy pytanie: czyja stopa pierwsza znalazła się na szczycie Góry Gór.

Wielowarstwowe kurtki puchowe, specjalne buty, zaawansowane technologicznie materiały dla ubrań i namiotów plus nowoczesny sprzęt i wysokoenergetyczny prowiant. To standardowy ekwipunek współczesnego zdobywcy Everestu. Mimo wszystko, nie gwarantuje osiągnięcia szczytu. Wejście na najwyższą górę Świata jest nadal ogromnym wyzwaniem, któremu podołać mogą nieliczni. Kim jest zatem człowiek, który wyrusza na podbój Everestu ubrany w wełniany sweter, kilka jedwabnych koszul i lekkie buty, a jego jedynym zaawansowanym technologicznie sprzętem są...