Próba nowej systematyki i nowej interpretacji źródeł historycznych z Posłowiem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
historia

Tytuł Gerarda Labudy otwiera serię "Biblioteczka Źródłoznawcy". Został on przygotowany ponad pięćdziesiąt lat temu do inauguracyjnego tomu " Studiów Źródłoznawczych". Propozycja ta wzbudziła ówcześnie burzliwą dyskusję, która w istotnym fragmencie odnosiła się do oceny klasyfikacji źródeł historycznych, jakiej dokonał na przełomie XIX/XX wieku Ernst Bernheim. Podjął ją, spoglądając na problem klasyfikacji źródeł historycznych z perspektywy logiki, Jerzy Giedymin. Nieco później głos zabrali Józef Matuszewski z Benonem Miśkiewiczem, natomiast pełniej miejsce źródeł w historycznych dociekaniach omówiła Brygida Kurbis. Oczywiście dyskusja o tych problemach nie zakończyła się na roztrząsaniu propozycji Gerarda Labudy, dlatego autor tej reedycji dołączył obszerne post scriptum pt. "Posłowie".

źródło opisu: www.wydawnictwo-poznanskie.pl

źródło okładki: www.wydawnictwo-poznanskie.pl