rozwiń zwiń

Piękni dwudziestoletni

Okładka książki Piękni dwudziestoletni
Marek Hłasko Wydawnictwo: Agora Cykl: Utwory wybrane [Marek Hłasko] (tom 5) literatura piękna
2 str. 2 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Utwory wybrane [Marek Hłasko] (tom 5)
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
2
Czas czytania
2 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326803772
Tagi:
młodość dorastanie marzenia ideały
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
220 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
208
104

Na półkach: ,

Marek Hłasko „Piękni dwudziestoletni”

Po lekturze ogarnął mnie niezmierzony smutek. Marek Hłasko, wrażliwiec w skórze draba, „buntownik bez powodu”, kobieciarz, polski James Dean, legenda, ikona. Takie hasła plus wizerunek przystojniaka ze zwieszonym z ust papierosem to właściwie wszystko, co o nim wiedziałam. I to zdecydowanie za mało, żeby przejść przez „Pięknych dwudziestoletnich” z pełnym zrozumieniem. Mnóstwo tam nazwisk, odniesień do zdarzeń, utworów i publikacji znanych, jak przypuszczam, tylko literaturoznawcom bądź pasjonatom Marka Hłaski.

Ale to w sumie bez znaczenia, bo nie o zrozumienie konkretnych zdarzeń chodzi. Podobnie jak nie o świadectwo epoki. Bo że czasy okrutne, wiemy. Że poddawany inwigilacji i wielokrotnym próbom podporządkowania systemowi też. Że za nonkonformizm skazany na niezrozumienie, szykany, wreszcie emigrację, to też bez problemu wyczytamy z krótkiej notki biograficznej.

Ten ogromny smutek stąd, że przeczytałam wspomnienia potwornie nieszczęśliwego człowieka. Tak go odczytuję. Może to i banał, wszak nie buntuje się nikt, kto jest szczęśliwy. Ale miałam takie spontaniczne przekonanie, że w tym świadomym buncie znajdował satysfakcję, że to „życie po bandzie” dawało jakąś radość. A zobaczyłam człowieka przepełnionego potwornym smutkiem i żalem. Oczywiście książka pełna jest barwnych, opisanych z niezrównanym poczuciem humoru i autoironią zdarzeń, które były udziałem Hłaski: popijawy w Kameralnej, udawanie wariata, pijackie burdy, barterowy zakup łóżka, żeby umrzeć. Ale za chwilę: „Nie widziałem, że świat dzieli się na dwie połowy. W jednej jest nie do życia, w drugiej nie do wytrzymania”.

Agnieszka Osiecka, z którą przeżył burzliwy związek, wspominała go: „Marek był młodym, silnym, pełnym wigoru chłopakiem. To pchało go ku ogromnej radości życia. Dwie natury: wesoła i smutna, jasna i tragiczna splatały się mocno, zwłaszcza kiedy wypił trochę wódki. Wtedy jedną minę robił wesołą, drugą smutną w ciągu pięciu minut.” Ja zobaczyłam, niestety, głównie tę tragiczną. Ale Kira Gałczyńska powiedziała „Znałam kilku różnych Marków, a było ich zapewne więcej.”

„Piękni dwudziestoletni” to niezwykła inspiracja do poszukiwań tej prawdziwej natury jednego z najbardziej barwnych ptaków w Polsce okrutnych czasów stalinowskich.

Marek Hłasko „Piękni dwudziestoletni”

Po lekturze ogarnął mnie niezmierzony smutek. Marek Hłasko, wrażliwiec w skórze draba, „buntownik bez powodu”, kobieciarz, polski James Dean, legenda, ikona. Takie hasła plus wizerunek przystojniaka ze zwieszonym z ust papierosem to właściwie wszystko, co o nim wiedziałam. I to zdecydowanie za mało, żeby przejść przez „Pięknych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 948
  • Chcę przeczytać
    2 702
  • Posiadam
    958
  • Ulubione
    151
  • Teraz czytam
    136
  • Literatura polska
    50
  • Chcę w prezencie
    42
  • 2014
    24
  • 2021
    21
  • 2023
    21

Cytaty

Więcej
Marek Hłasko Piękni dwudziestoletni Zobacz więcej
Marek Hłasko Piękni dwudziestoletni Zobacz więcej
Marek Hłasko Piękni dwudziestoletni Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także