Eutyfron. Obrona Sokratesa. Kriton.

Tłumaczenie: Władysław Witwicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Europejska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Antyk
83-88524-51-8
filozofia i etyka
Bubełe

Na podstawie: Platon, "Dialogi", wydanie ze wstępem i objaśnieniami.

źródło opisu: ANTYK, Kęty 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dziub | 2016-03-04
Przeczytana: 04 marca 2016

Moja opinia dotyczy wyłącznie Kritona, nie mniej również posiadam wydanie z objaśnieniami tego samego tłumacza, który podjął się przekładu Obrony Sokratesa. Muszę się męczyć z jego opinią jeszcze w Uczcie i nie wiem, jak temu podołam. Tym razem Sokratesowi dostało się za to, że nie podjął się ucieczki po przegranym procesie. Autor nie mógł zrozumieć decyzji o poddaniu się wyrokowi, upatrywał w tym słabości. Bardziej te objaśnienia skupiają się na negowaniu filozofa zamiast na meritum rzeczy. Jest to przykre, ponieważ ja rozumiem Greka - nie jest to tyle samobójstwo, ile pokazanie, że ci, którzy wydali wyrok, zostaną osądzeni przez przyszłe pokolenia i tak się stało. Wydaje mi się, że kolekcja Hachette, której wydanie książki posiadam, poprosiła o tłumaczenie człowieka starszej daty i tu rozumiem obiekcje o nieratowanie przez Sokratesa swojego życia - ale nie można takich poglądów wygłaszać w Objaśnieniach, one nie na tym polegać powinny. Powinny wyjaśniać, co przekazał Platon w...

goskrzys | 2014-10-06
Przeczytana: 05 października 2014

Książkę tworzą trzy dialogi, układające się w ciąg historii oskarżenia i skazania Sokratesa na karę śmierci. Pierwszy z dialogów, "Eutyfron", rozgrywa się w czasie oczekiwania filozofa na rozprawę sądową - gdy jeszcze pewien jest, że wysunięte przeciwko niemu oskarżenie dla sędziów zostanie sprowadzone do rangi pomyłki, a nie poważnej dysputy. Całość tego dialogu Sokratesa z tytułowym bohaterem, rozwodzi się wokół próby zdefiniowania tego, co "zbożne" i bezbożne, próby określenia, czy właściwszym jest fanatyczna religijność i ślepe, bezmyślne posłuszeństwo wobec nakazów religijnych, czy też postępowanie, które ma na celu zarówno szacunek dla zasad, ale przede wszystkim dobro drugiego człowieka. To przede wszystkim krytyka bezmyślności w postępowaniu. Jak określił to tłumaczy dzieła Platona, Władysław Witwicki, Sokrates "chciałby, żeby przynajmniej kierujące tłumem jednostki były nie rzemieślnikami, ale filozofami, czyli rozumiały swój g\fach i życie do głębi, do istoty rzeczy....

Imachuemanch | 2013-08-13

Absolutnie bezcenne dla kultury naszej cywilizacji rozważania o prawie i moralności. Lektura obowiązkowa dla każdego.

NullnFull | 2016-07-18

Wspaniała uczta dla każdego wymagającego Czytelnika! Warto sięgać do klasyki żeby odetchnąć wspaniałym stylem i na nowo podjąć refleksję nad sprawami najwazniejszymi. Z ogromną przyjemnością przeczytałam tą książkę bez przymusu ze strony systemu edukacyjnego. Uczta!

dintah | 2013-02-02

nudy, jak cały Platon