Macierzyństwo bez lukru 2

Wydawnictwo: RW2010
macierzyństwo, mama, dziecko,
Renata

„Macierzyństwo bez lukru” to akcja matek-blogerek, które pomagają ciężko choremu dziecku. Jej pokłosiem jest antologia tekstów opowiadających o codzienności polskich matek w XXI wieku. Blogujące matki skrzyknęły się w styczniu 2011, aby pomóc Mikołajkowi, choremu na rdzeniowy zanik mięśni typu 1 – najcięższą postać tej choroby. Dziś Mikołaj ma ponad dwa lata, jest wspaniałym, ciekawym świata chłopczykiem. Nadal potrzebuje pomocy, dlatego powstał drugi tom antologii „Macierzyństwo bez lukru”. Tym razem autorki wzięły na warsztat mity, stereotypy i banały związane z macierzyństwem. "Druga część antologii blogujących Mam to kolejna porcja niesamowitych tekstów z głębi brzucha, z głębi macierzyństwa. Wzruszające, ostre, odkrywcze. I pomyśleć, że świat matek kojarzony jest tylko z gadaniem przy piaskownicy o najnowszym modelu wózka - phi! Dla wszystkich ciekawskich - tak wygląda mamowa jazda bez trzymanki." Sylwia Chutnik, pisarka, prezeska Fundacji MaMa

źródło opisu: www.rw2010.pl

źródło okładki: www.rw2010.pl

nieperfekcyjnie | 2017-05-08
Na półkach: Rok 2017
Przeczytana: 03 maja 2017

Od zawsze lubiłam książki poruszające temat macierzyństwa. Odkąd sama jestem mamą, niemal nieustannie sięgam po lektury z mamami i dziećmi na pierwszym planie bądź w tle. O "Macierzyństwie bez lukru" słyszałam już dawno, jednak za każdym razem coś odciągało mnie od tych antologii. Za to kiedy zabrałam się za nie, to przeczytałam wszystkie naraz.

"Macierzyństwo bez lukru 2" to antologia z dużo bardziej doszlifowanymi oraz dłuższymi tekstami, poruszającą tematykę mitów, banałów i stereotypów związanych z macierzyństwem. Sama wiem, że wiele osób rości sobie prawo do oceniania matek na każdym kroku, stawiając im wymagania i nieustannie zwracając uwagę. Tak naprawdę ludziom dookoła nie sposób dogodzić. Siedzisz na ławce i czytasz książkę? Dziecko może spaść z huśtawki i zrobić sobie krzywdę, gdy rodzicielka nie widzi. Chodzi za potomstwem krok w krok? Jesteś nadopiekuńcza i trzymasz dzieci na smyczy. Wychodzisz z...

Kasia | 2013-06-13
Na półkach: Opisane na blogu

Droga Mamo! Czy miewasz czasami wrażenie, że inne kobiety lepiej radzą sobie z macierzyństwem? Że w innych domach jakoś spokojnie, a Ty jesteś na skraju wyczerpania? Myślisz, że Tobie szczególnie brakuje cierpliwości i wyrozumiałości dla własnych dzieci? Zastanawiasz się dlaczego właśnie Twoje dziecko, a nie sąsiadki, nie potrafi przespać nocy ani samodzielnie usnąć? Dlaczego właśnie Twoje dziecko biega i krzyczy udając potwora przez pół dnia, a syn siostry układa puzzle? No i dlaczego właśnie Twój mąż nie chce nawet spróbować dać dziecku obiadku, twierdząc, że on będzie karmił, gdy już będzie umiało jeść? A jeszcze poza tym, jak to się dzieje, że inne matki umieją o siebie zadbać, a Ty zamiast nowej farby na włosach masz strąki zlepione kaszką?
Jeśli w Twojej głowie pojawiło się kiedyś (albo pojawia się nagminnie) więcej niż jedno z powyższych pytań, to… Nie, to wcale nie oznacza, że jesteś okropną matką, tym strasznym wyjątkiem w morzu samych wspaniałych mam. Te wszystkie pytania...

Salma | 2015-10-11

Książka, a właściwie e-book, nie zawiera tekstów górnolotnych literacko, nie można ich pochwalić za styl czy błyskotliwość. A to za sprawą faktu, że składa się z tekstów "zwykłych" matek, tzw. kur domowych, nie jakichś literatek czy poetek. Mimo to, czyta się szybko i przyjemnie, nierzadko z uśmiechem na twarzy lub w towarzystwie potakujących ruchów głowy. No żesz - sama prawda! Trud tzw. siedzenia w domu, obalone mity błogiego macierzyństwa i rodzicielek odpornych na wszelkie przeciwieństwa losu, a już najbardziej na rady i docinki postronnych. Czy tylko matki przeczytały/ przeczytają tę pozycję? Mam nadzieję, że nie. Bo choć to żadna literatura "przez duże L", to dużo w e-booku tym prawdy.

urwiskowo | 2013-01-22

Która z nas, nie spotkała się z masą mitów i stereotypów, jakie wiążą się z noszeniem tak zacnego tytułu - MAMA. Każda kobieta, zanim zostanie matką czyta różne gazety, książki, słyszy mnóstwo uwag, dobrych rad i opowieści innych matek jak to jest. Wiele z nich idealizuje bycie mamą. W końcu ciąża to stan błogosławiony a dziecko to skarb. Co zatem począć z negatywnymi emocjami, które rodzą się czasem w głowie matki ? Czy kobieta, która czasem ma dość rozwrzeszczanego dziecka jest złą matką?

A co z innymi stereotypami? Jest ich wiele a część z nich porusza niezwykła antologia "MACIERZYŃSTWO BEZ LUKRU". Ukazała się już druga część, która właśnie mitom i stereotypom jest poświęcona.
Książkę łyknęłam w jeden wieczór, bo niesamowicie wciąga. Z dużą częścią identyfikuję się sama jako matka i jestem pewna, że wiele kobiet czytając ją pomyśli sobie "to jest o mnie".
Pełna humoru i pełna prawdziwych, zaczerpniętych z życia historii matek, które dzielą się swoimi...

martuuha | 2012-10-20
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: październik 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zbiór blogowych opowieści rozprawiających się z mitami dot. macierzyństwa. Jest i śmieszno i straszno, a wszystko dla wyższego celu - tj pomocy finansowej (cały dochód ze sprzedaży) choremu Mikołajkowi. Jest moc.

dziczka | 2016-09-01
Przeczytana: 01 września 2016