Macierzyństwo bez lukru 2

Wydawnictwo: RW2010
macierzyństwo, mama, dziecko,
Renata

„Macierzyństwo bez lukru” to akcja matek-blogerek, które pomagają ciężko choremu dziecku. Jej pokłosiem jest antologia tekstów opowiadających o codzienności polskich matek w XXI wieku. Blogujące matki skrzyknęły się w styczniu 2011, aby pomóc Mikołajkowi, choremu na rdzeniowy zanik mięśni typu 1 – najcięższą postać tej choroby. Dziś Mikołaj ma ponad dwa lata, jest wspaniałym, ciekawym świata chłopczykiem. Nadal potrzebuje pomocy, dlatego powstał drugi tom antologii „Macierzyństwo bez lukru”. Tym razem autorki wzięły na warsztat mity, stereotypy i banały związane z macierzyństwem. "Druga część antologii blogujących Mam to kolejna porcja niesamowitych tekstów z głębi brzucha, z głębi macierzyństwa. Wzruszające, ostre, odkrywcze. I pomyśleć, że świat matek kojarzony jest tylko z gadaniem przy piaskownicy o najnowszym modelu wózka - phi! Dla wszystkich ciekawskich - tak wygląda mamowa jazda bez trzymanki." Sylwia Chutnik, pisarka, prezeska Fundacji MaMa

źródło opisu: www.rw2010.pl

źródło okładki: www.rw2010.pl

Mylengrave | 2019-09-15
Przeczytana: 15 września 2019

Żenująco dramatyczna i dramatycznie żenująca książka. Myślałam, że może początek tylko taki zły, ale nie. Jasne, inicjatywa ładna, że pieniądze idą na chłopczyka, ale ja mimo wszystko oceniam pozycję jako literaturę, a od inicjatywy się odcinam na czas tej recenzji.
Od momentu wstępu mamy do czynienia z żenująco słabym stylem, książka to zbiór historii, cały czas myślałam, że może będzie lepiej, ale nie było. Tematy są tak tendencyjne, że w ogóle może pominę wypowiadanie się na ich temat. Historyjki są o niczym, nie zagłębiają się, są tak dennie napisane, że jakbym czytała katechizm z podstawówki, tam też były takie "opowiastki" jak to "Ania i Wojtek pokłócili się w szkole", no poziom zerowy albo ujemny. Najgorzej wypadają rozmowy mam z latoroślami - to się czyta jak za karę. Niektóre chyba miały mnie śmieszyć, ale wcale nie śmieszą, nawet mi uśmiech niespecjalnie wyszedł, tak się męczyłam.
W normalnych warunkach napisałabym, że "kto to wydał", ale to tylko E-book, więc w...

milva | 2018-08-27
Na półkach: Przeczytane, Dla rodziców
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Książka całkiem ok. Większość rozdziałów jest (przynajmniej jak dla mnie) oczywista, część jest zabawna, kilka dało mi do myślenia, ale jeden rozdział (w skrócie - "ekomatki są głupie, ja nie będę taka, bo lubię futra") tak mnie zdenerwował, że ciężko mi się dalej tę książkę czytało.

Karolina | 2018-08-19
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2018
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Historie z bycia matką. Życiowe, odrobinę smieszne, o stereotypach macierzyństwa, dobrych radach, uwagach ze strony społeczeństwa.

mgdkn | 2018-02-20
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 20 lutego 2018

Mimo, że mamą na razie nie jestem i w najbliższym czasie nie spodziewam się być, to po tą pozycję sięgnęłam z zainteresowaniem. Nie czytałam pierwszej części, więc nie mam porównania, ale z czystym sumieniem muszę przyznać, że ta przypadła mi do gustu. Śmieszno - gorzkie opowieści matek pokazują nam, że rzeczywiście macierzyństwo to nie jest pasmo nieustannych wzlotów jak to pokazują kolorowe czasopisma. Książka ta przedstawia nam zdecydowanie inny obraz matek i macierzyństwa, przede wszystkim bardziej prawdziwy i zbliżony do rzeczywistości.

nieperfekcyjnie | 2017-05-08
Przeczytana: 03 maja 2017

Od zawsze lubiłam książki poruszające temat macierzyństwa. Odkąd sama jestem mamą, niemal nieustannie sięgam po lektury z mamami i dziećmi na pierwszym planie bądź w tle. O "Macierzyństwie bez lukru" słyszałam już dawno, jednak za każdym razem coś odciągało mnie od tych antologii. Za to kiedy zabrałam się za nie, to przeczytałam wszystkie naraz.

"Macierzyństwo bez lukru 2" to antologia z dużo bardziej doszlifowanymi oraz dłuższymi tekstami, poruszającą tematykę mitów, banałów i stereotypów związanych z macierzyństwem. Sama wiem, że wiele osób rości sobie prawo do oceniania matek na każdym kroku, stawiając im wymagania i nieustannie zwracając uwagę. Tak naprawdę ludziom dookoła nie sposób dogodzić. Siedzisz na ławce i czytasz książkę? Dziecko może spaść z huśtawki i zrobić sobie krzywdę, gdy rodzicielka nie widzi. Chodzi za potomstwem krok w krok? Jesteś nadopiekuńcza i trzymasz dzieci na smyczy. Wychodzisz z...

dziczka | 2016-09-01
Przeczytana: 01 września 2016

Lekkie i ciekawe

Salma | 2015-10-11

Książka, a właściwie e-book, nie zawiera tekstów górnolotnych literacko, nie można ich pochwalić za styl czy błyskotliwość. A to za sprawą faktu, że składa się z tekstów "zwykłych" matek, tzw. kur domowych, nie jakichś literatek czy poetek. Mimo to, czyta się szybko i przyjemnie, nierzadko z uśmiechem na twarzy lub w towarzystwie potakujących ruchów głowy. No żesz - sama prawda! Trud tzw. siedzenia w domu, obalone mity błogiego macierzyństwa i rodzicielek odpornych na wszelkie przeciwieństwa losu, a już najbardziej na rady i docinki postronnych. Czy tylko matki przeczytały/ przeczytają tę pozycję? Mam nadzieję, że nie. Bo choć to żadna literatura "przez duże L", to dużo w e-booku tym prawdy.

Kasia | 2013-06-13

Droga Mamo! Czy miewasz czasami wrażenie, że inne kobiety lepiej radzą sobie z macierzyństwem? Że w innych domach jakoś spokojnie, a Ty jesteś na skraju wyczerpania? Myślisz, że Tobie szczególnie brakuje cierpliwości i wyrozumiałości dla własnych dzieci? Zastanawiasz się dlaczego właśnie Twoje dziecko, a nie sąsiadki, nie potrafi przespać nocy ani samodzielnie usnąć? Dlaczego właśnie Twoje dziecko biega i krzyczy udając potwora przez pół dnia, a syn siostry układa puzzle? No i dlaczego właśnie Twój mąż nie chce nawet spróbować dać dziecku obiadku, twierdząc, że on będzie karmił, gdy już będzie umiało jeść? A jeszcze poza tym, jak to się dzieje, że inne matki umieją o siebie zadbać, a Ty zamiast nowej farby na włosach masz strąki zlepione kaszką?
Jeśli w Twojej głowie pojawiło się kiedyś (albo pojawia się nagminnie) więcej niż jedno z powyższych pytań, to… Nie, to wcale nie oznacza, że jesteś okropną matką, tym strasznym wyjątkiem w morzu samych wspaniałych mam. Te wszystkie pytania...

urwiskowo | 2013-01-22

Która z nas, nie spotkała się z masą mitów i stereotypów, jakie wiążą się z noszeniem tak zacnego tytułu - MAMA. Każda kobieta, zanim zostanie matką czyta różne gazety, książki, słyszy mnóstwo uwag, dobrych rad i opowieści innych matek jak to jest. Wiele z nich idealizuje bycie mamą. W końcu ciąża to stan błogosławiony a dziecko to skarb. Co zatem począć z negatywnymi emocjami, które rodzą się czasem w głowie matki ? Czy kobieta, która czasem ma dość rozwrzeszczanego dziecka jest złą matką?

A co z innymi stereotypami? Jest ich wiele a część z nich porusza niezwykła antologia "MACIERZYŃSTWO BEZ LUKRU". Ukazała się już druga część, która właśnie mitom i stereotypom jest poświęcona.
Książkę łyknęłam w jeden wieczór, bo niesamowicie wciąga. Z dużą częścią identyfikuję się sama jako matka i jestem pewna, że wiele kobiet czytając ją pomyśli sobie "to jest o mnie".
Pełna humoru i pełna prawdziwych, zaczerpniętych z życia historii matek, które dzielą się swoimi...

martuuha | 2012-10-20
Przeczytana: październik 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zbiór blogowych opowieści rozprawiających się z mitami dot. macierzyństwa. Jest i śmieszno i straszno, a wszystko dla wyższego celu - tj pomocy finansowej (cały dochód ze sprzedaży) choremu Mikołajkowi. Jest moc.