Najpiękniejsze bajki o zwierzętach. Tom 2

Okładka książki Najpiękniejsze bajki o zwierzętach. Tom 2 Ursula Muhr
Okładka książki Najpiękniejsze bajki o zwierzętach. Tom 2
Ursula Muhr Wydawnictwo: Wydawnictwo Elżbieta Jarmołkiewicz literatura dziecięca
29 str. 29 min.
literatura dziecięca
Wydawnictwo Elżbieta Jarmołkiewicz
1997-01-01
1997-01-01
29 min.
837117229X
literatura dziecięca zwierzęta

Książka składa się z kilku opowiadań pisanych w czasie teraźniejszym. Tom 2 (nie ma powiązań z tomem 1) jest lepszy niż tom 1. Synkowi podobała się bardziej jak miał 3 lata, teraz (5 lat) też miło się przeczytało, ale bardziej jako przerywnik.

Książeczka dla małych dzieci zawiera 30 kolorowych stron, na których opowiedziano pięć historyjek o zwierzętach.

"Tuptuś i Mruczysław" to opowiadanie o dorosłym kocie i młodziutkim jeżyku. Mówi o śmierci rodziców, mądrości starszych, opiekuńczości i potrzebie pomagania słabszym.

"Znajda" opowiada historię gąsiorka Gęgusia adoptowanego przez kaczki. Inność nie musi kończyć się odrzuceniem, przeciwnie, mały gąsiorek jak w domu czuje się właśnie wśród kaczek, a nie gęsi. To jego pierwsza rodzina i nie chce innej.

Akcja "Dziury w niebie" rozgrywa się w lesie. Zwierzęta boją się, gdy widzą zaćmienie słońca i początkowo nie dowierzają borsukowi i sowie, którzy ich uspokajają i tłumaczą to zjawisko. Dopiero później doceniają ich mądrość, wiedzę i doświadczenie.

"Uciekinier" to piesek Pikuś, który wykorzystał drzemkę matki i rodzeństwa, aby się oddalić. Jednak świat, który czeka na niego na podwórku, choć ciekawy nie zawsze jest bezpieczny. Pikuś już chyba więcej nie będzie się oddalał bez pozwolenia. :)

"Nauka fruwania" dotyczy trzech małych kosów. Początki są trudne i towarzyszy im lęk oraz niepowodzenia. Łatwo wtedy o wypadek, dlatego rodzice muszą być w pobliżu, aby przyjść małym kosom z pomocą.

Książeczka dla mnie osobiście nie była ważnym punktem dzieciństwa, ponieważ dostałam ją zdecydowanie za późno, kiedy miałam już za sobą trudniejsze pozycje. Krótkość opowiadań nie pozwalała wciągnąć w fabułę, każda historyjka zawiera od czterech do sześciu stron i są to raczej migawki z życia zwierzątek niż prawdziwe opowiadania.

Największym atutem książki są ilustracje Raya Cresswella; drobne barwne kreseczki układają się w futra zwierzątek, piórka ptaków czy źdźbła traw. Tego samego ilustratora znam też z innej pozycji z wydawnictwa Jarmołkiewicz: "Nowe niezwykłe historie o zwierzętach", świetnej na drugi kontakt z książką.

Polecam na sam początek przygody z czytaniem, do czytania dziecku przez dorosłych, a także do pierwszych samodzielnych czytanek.

• Lit. niemiecka
  • T. O zwierzętach