Słowo jest w człowieku. Poradnik językowy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
978-83-7384-697-5

Profesor Jan Miodek, człowiek instytucja, najpopularniejszy polski językoznawca od lat z sukcesem wyjaśniający w telewizji i prasie zawiłości języka, zamieszczone w książce teksty poświęcił przemianom i stanowi współczesnej polszczyzny.

Słowo jest w człowieku, zatem słowo żyje, ewoluuje podlega zmianom. To jest podstawowy wniosek, jaki wyciągnęłam z lektury. Moim zdaniem wybrano bardzo trafny tytuł.

Z jednej strony, książka prof. Miodka to rzeczywiście poradnik językowy, jednak napisany w sposób zrozumiały dla ogółu społeczeństwa, swobodnym, dowcipnym stylem, znanym z telewizyjnych programów prowadzonych przez autora. Z drugiej strony czytelnik zaznajamiany jest z mechanizmami ewolucji języka. Może się dowiedzieć, jak powstają i utrwalają się nowe wyrazy, prześledzić, jak, na przestani wieków zmieniało się brzmienie i znaczenie słów oraz rozumieć, dlaczego wiele z nich bezpowrotnie zniknęło ze słowników.

Lektura jest przyjemna, łatwo się czyta. Niektóre z omawianych przykładów wywołują mimowolny uśmiech, inne sprawią, że podrapiecie się po głowie, lub otworzycie oczy ze zdumienia. Mnie najbardziej zaskoczyło, że „opcja” to nie to samo (ani nawet prawie to samo), co „możliwość”. Inną ciekawostką jest fakt, że do...

DominikaW | 2013-04-19

Jako nauczyciel języka polskiego, z przyjemnością włączam książki Pana Profesora do materiału na lekcjach w szkole ponadgimnazjlanej. Z powodzeniem. Książkę polecam nie tylko polonistom, ale i tym, dla których język polski jest po prostu interesujący.

Anilana | 2014-12-31

Poradnik jest napisany bardzo przejrzyście. Jeżeli ktoś interesuje się językiem polskim, jego strukturą, gramatyką, to na pewno powinien po niego sięgnąć.

Jolanta | 2016-11-21
mlk | 2016-10-17