Pocztówki z Kresów przedwojennej Polski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-17097-4
Marta

Sentymentalna i wzruszająca podróż na malownicze Kresy Rzeczpospolitej. Wilno, Grodno, Brześć, Tarnopol, Lwów, Dubno, Truskawiec czy Zaleszczyki to tylko wybrane miasta poza obecnymi granicami Polski, które poznajemy czytając korespondencję ojca kierowaną do córki od marca 1932 do marca 1939 roku. Pocztówki przesłane z podróży przez polskiego inżyniera oddelegowanego na wschodnie rubieże...

Sentymentalna i wzruszająca podróż na malownicze Kresy Rzeczpospolitej.

Pocztówki przesłane z podróży przez polskiego inżyniera oddelegowanego na wschodnie rubieże prezentują jego zachwyt kresowymi miastami i miejscowościami, ich historią, kulturą, zwyczajami, i sztuką.

Na początku lektury widzimy kresy jako miejsce naznaczone wielkim romantyzmem, znane z dzieł polskich poetów i pisarzy. Z czasem ten obraz się przeobraża. Miejscowi mieszkańcy opowiadają swoje historie, rozmowy skłaniają do refleksji o życiowych wartościach i postawach, które warto przekazywać kolejnym pokoleniom.

Na pocztówkach, jak w fotoplastikonie, przewijają się najpiękniejsze obrazy przedwojennych Kresów, można je obejrzeć na archiwalnych fotografiach i rycinach. Każdy, kto ma korzenie na Kresach, ma je w sercu. Dlatego na pewno łatwo znajdzie tu prezentację miasta swoich przodków, by choć na chwilę poczuć magię Drugiej Rzeczpospolitej.

Książka w magiczny sposób przenosi w wyjątkowe miejsca, które cały czas z sentymentem wspominają miłośnicy II Rzeczpospolitej.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/169553/pocztowki-...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/169553/pocztowki-...»

książek: 2018
Marta | 2012-10-05
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 05 października 2012

Kresy Wschodnie fascynują mnie już od dawna. To stamtąd, a konkretnie z Lwowa, pochodzi rodzina mojego dziadka, której jednak nigdy nie miałam okazji poznać. Śpiewność wschodniej odmiany języka polskiego pamiętam ze starych filmów i piosenek. Kresy… takie swojskie, a jednak obce. Niby osobne państwa, a wciąż mam wrażenie, że to cały czas Polska. Niemniej jednak przez ostatnie pół wieku oddaliły się od nas. Żyją własną historią i własnymi sprawami. A mimo to wciąż żal mi tych ziem, tych ludzi, tego kawałka ojczyzny za którym wzdychali Mickiewicz i Słowacki.
Urok wschodnich rubieży można teraz poznać dzięki przepięknie wydanemu albumowi „Pocztówki z Kresów przedwojennej Polski”. Ale ostrzegam, publikacja ta pachnie nostalgią i niesie ze sobą jakiś smutek za światem, który już nie wróci.
W latach trzydziestych XX wieku, nieznany czytelnikowi z imienia i nazwiska, poznański inżynier, pracownik Polskich Kolei Państwowych, zostaje oddelegowany przez zakład pracy do wschodniej części II...

jjon | 2013-02-12
Na półkach: Przeczytane, Własne, 2013
Przeczytana: 09 lutego 2013

Przez kilkanaście ostatnich dni podróżowałam po świecie, który już nie istnieje... Podróżowałam po Kresach, po obszarze należącym kiedyś do Polski. Była to też podróż w czasie, bo dotyczyła czasów przed drugą wojną światową. Ta niesamowita podróż stała się to możliwa dzięki pięknie wydanej publikacji albumowej PWNu Pocztówki z Kresów przedwojennej Polski. Autor zebrał i ułożył w całość pocztówki, które przebywający na Kresach polski inżynier przesyłał swojej córce w latach 1932-1939. Odwiedzane miejscowości, panujące w nich zwyczaje, spotkani ludzie, zabawne sytuacje zapisują się w pamięci dzięki zapiskom na pocztówkach ułożonych w zgrabny, klimatyczny kolaż. Ubogacone trafnymi życiowymi spostrzeżeniami pocztówki są wyrazem troski, pamięci i miłości ojcowskiej. Dla nas to okazja do bliższego przyjrzenia się miejscom znanym z polskiej klasyki - Jezioro Świteź, Bohatyrowicze, Żółkiew, Nowogródek.

Aby nie psuć sobie przyjemności czytania, należy ominąć wstęp ;-)

Polecam tę piękną...

Marta | 2013-03-20
Przeczytana: 17 marca 2013

Książkę kupiłam dla obrazków, ale ponieważ głupio tylko zdjęcia oglądać przeczytałam również tekst. Chociaż nie miałam na to zbytniej ochoty. Niesłusznie zresztą, jak się okazało.
Książka to zbiór listów i kartek pisanych przez nieznanego z nazwiska inżyniera związanego z kolejnictwem i wysłanego służbowo na kilka lat na Kresy, do jego nastoletniej córki. Muszę powiedzieć, że te wiadomości w o wiele lepszy sposób przekazują informacje o odwiedzonych miejscach i związane z nimi historie, niż niejedna książka popularnonaukowa. Z kart po prostu bije klimat tamtych czasów i magia miejsc. Bardzo wzruszająca jest też pewność autora listów i spotykanych i opisywanych przez niego mieszkańców tamtych terenów w to, jak te polskie tereny rozwiną się w przyszłości po zaborach i zniszczeniach dwóch wojen.
Jest tam również mała wzmianka dosyć istotna dla mnie jak to inżynier kilka dni spędził w Łunińcu, w towarzystwie miejscowych pracowników kolei. Mój pradziadek mieszkał w Łunińcu i był...

CUD-NATURY | 2017-07-07

Bardzo lubię oglądać pocztówki i czytać wiadomości na nich zawarte, więc jak zobaczyłam książkę/album w bibliotece to od razu wzięłam. Ciekawe informacje, spostrzeżenia a pocztówki - perełki.

kallan0 | 2016-12-09
książek: 2043