Z kraju bez miłości

Okładka książki Z kraju bez miłości Gilles Rozier
Okładka książki Z kraju bez miłości
Gilles Rozier Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie powieść historyczna
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2013-10-03
Data 1. wyd. pol.:
2013-10-03
Język:
polski
ISBN:
9788308050668
Tagi:
II wojna światowa II Rzeczpospolita Żydzi
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
751
468

Na półkach:

Z kraju bez miłości jest sentymentalnym powrotem do przedwojennej stolicy Rzeczpospolitej, a przede wszystkim do języka i literatury jidysz, której nie dane było przetrwać wojennych zawirowań. Nie udało się też jej przetrwać w pamięci ocalałych – Polacy walczyli o zachowanie własnej tożsamości narodowej podczas zmagań z totalitarnym oprawcą, zaś Żydzi, opuszczając swoją dawną ojczyznę, kładli silny nacisk na asymilację i naukę języka hebrajskiego, tudzież angielskiego. Nie jest również zaskoczeniem, że powojenna polityka państwa Izrael skupiała się na bardzo silnym promowaniu nowożytnego hebrajskiego i kreowaniu postaci silnego sabry – Żyda-zwycięzcy, przykładnego obywatela walczącego o budowę nowego państwa, a nie słabego i poniewieranego przez nie-Żydów mówcę jidysz (przypominającego z wymowy niemiecki, język autorów Holokaustu). Z biegiem lat jidysz zaczął zanikać, pozostając żywo obecnym jedynie wśród chasydów. Zanikło pisarstwo i cała twórczość z nim związana. Do historii europejskiej literatury przeszło jedynie nazwisko braci Singer, ustępując miejsca pisarzom hebrajskojęzycznym. Szolem Alejchem, Mendel Mojher Sforim czy Icchock Leib Perec – któż dziś pamięta te nazwiska ojców literatury jidysz? Gilles w książce swą uwagę poświęcił jeszcze mniej znanej dwójce (Markisz, Rawicz),bowiem Uri Grinberg jest obecnie kojarzony jako znany, hebrajski autor.

http://portafortunas.pl/z-kraju-bez-milosci-giller-rozier-recenzja/

Z kraju bez miłości jest sentymentalnym powrotem do przedwojennej stolicy Rzeczpospolitej, a przede wszystkim do języka i literatury jidysz, której nie dane było przetrwać wojennych zawirowań. Nie udało się też jej przetrwać w pamięci ocalałych – Polacy walczyli o zachowanie własnej tożsamości narodowej podczas zmagań z totalitarnym oprawcą, zaś Żydzi, opuszczając swoją...

więcej Pokaż mimo to

avatar
18
4

Na półkach: ,

Według mnie niepotrzebny wątek miłości homoseksualnej i dziwnej relacji głównego bohatera z Sulamitą.

Według mnie niepotrzebny wątek miłości homoseksualnej i dziwnej relacji głównego bohatera z Sulamitą.

Pokaż mimo to

avatar
2677
250

Na półkach: , , , ,

Ksiązka godna polecenia,chociaż wg. mnie było tam czegos za duzo i jednocześnie czegos za mało.
Niepotrzebnie został tam chyba wplatany watek miłości homoseksualnej do Christopera-rozumiem,że opowieśc o trzech pisarzach jidysz autor pragnął również odniesc do swoich pogmatwanych losów,niewiadomych korzenii i skomplikowanych uczuć-mnie jednak ten wątek jakos przeszkadzał,a nawet raził-w kontekście całej ksiązki i Holocaustu.
Temat splątanych losów trzech przyjaciół na tle tragicznych losów Europy w czasie dwóch swiatowych wojen,komunistycznego raju i pogromów dokonywanych jeszcze w carskiej Rosji -ukazany został dośc płytko,podobnie jak i całe ich tło -srodowiska literackiego(o wiele lepiej zostało ono pokazane w ksiazce Agaty Tuszyńskiej -Singer.Pejzaże pamięci),a zaginiony swiat żydowskich sztetli no i całej kultury jezyka jidysz,w sumie został tylko nieznacznie zarysowany.
Świat ten jest mi dosyc bliski(po częsci ze wzgledu na dalekie powiązania rodzinne-brat mojego dziadka ożenił sie z czestochowską Zydówką -córką fabrykanta włókienniczego),jak i ze wzgledu na osobiste zainteresowania.
Jeszcze podczas studiów miałem mozliwośc uczestniczyc w wykładach prof literatury jidysz: Chone Shmeruka-Historia literatury jidysz.
Prof niezwykle barwnie i plastycznie potrafił ukazać własnie te wszystkie zagadnienia ,które autor starał sie poruszyć w swej ksiązce zwłaszcza,że opierał sie na własnych wspomnieniach ,gdyż sam był czynnym uczestnikiem tamtego przedwojennego swiata(znał np osobiscie obu Singerów-zresztą starszy Israel Joszua,był o wiele bardziej utalentowany niz jego brat póżniejszy jak wiadomo lauret Nobla -Isaac Bashevis Singer(właś.Zynger,proszę przy okazji przeczytać jak śmiało i bez żadnej żenady opisuje Singer jak lobby żydowskie załatwiło mu Nobla,którego tak bardzo pragnął,gdyby Gombrowicz miał takie lobby to tęż by miał Nobla,a jemu się akurat należał)
Czytając wiec ksiazkę Z kraju bez miłości-żywo miałem w pamięci wspaniałe opowieści niezyjacego już prof Shmeruka.
Temat zaginionego świata jest mi równiez bliski chociazby ze wzgledu na przedmiot moich studiów. Pomagałem również dwóm znajomym przy sporzadzaniu monografii cmentarza żydowskiego w Pilicy i w zwiazku z tym odwiedzic musiałem kilkakrotnie ŻIH.
Ksiezka więc jak jak dla mnie pozostawiła mi dośc duży niedosyt,ale i tak uważam ją i tak za bardzo dobrą i z czystym sumieniem polecam ją do przeczytania każdemu,zarówna temu który zamordowany swiat jezyka jidysz zna jak i temu kto po raz pierwszy zetknał sie z tym tematem.

Ksiązka godna polecenia,chociaż wg. mnie było tam czegos za duzo i jednocześnie czegos za mało.
Niepotrzebnie został tam chyba wplatany watek miłości homoseksualnej do Christopera-rozumiem,że opowieśc o trzech pisarzach jidysz autor pragnął również odniesc do swoich pogmatwanych losów,niewiadomych korzenii i skomplikowanych uczuć-mnie jednak ten wątek jakos przeszkadzał,a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
417
42

Na półkach:

Książka łączy konwencję literatury faktu (opowieść o grupie przyjaciół - poetów tworzących na przedwojennych ziemiach polskich w języku jidysz) oraz literatury pięknej (bliższa teraźniejszości opowieść głównego bohatera, który badając przeszłość swojej rodziny, zaczyna fascynować się życiem przedwojennej cyganerii żydowskiej na ziemiach polskich). Autor - Gilles Rozier - jest dyrektorem biblioteki Medem w Paryżu. Jest to największa biblioteka jidysz w Europie. Stąd zarówno fascynacja archiwami, jak i nawyk rzetelności naukowej są bardzo dobrze widoczne w książce. Utwór urzeka natomiast czymś innym, swoistego rodzaju nostalgią za przeszłością, w szczególności za epoką dwudziestolecia międzywojennego wraz z jej wielokulturowością i złudną, jak się później okazało, nadzieją na świetlaną przyszłość.

Książka łączy konwencję literatury faktu (opowieść o grupie przyjaciół - poetów tworzących na przedwojennych ziemiach polskich w języku jidysz) oraz literatury pięknej (bliższa teraźniejszości opowieść głównego bohatera, który badając przeszłość swojej rodziny, zaczyna fascynować się życiem przedwojennej cyganerii żydowskiej na ziemiach polskich). Autor - Gilles Rozier -...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2613
43

Na półkach: , , ,

tematyka książki ciekawa.

tematyka książki ciekawa.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    47
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    9
  • 2014
    5
  • Judaica
    3
  • I WŚ i międzywojnie
    1
  • Biografia / Historia
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Lit. francuska i okolice
    1
  • Izrael
    1

Cytaty

Więcej
Gilles Rozier Z kraju bez miłości Zobacz więcej
Gilles Rozier Z kraju bez miłości Zobacz więcej
Gilles Rozier Z kraju bez miłości Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także