Z kraju bez miłości

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
II wojna światowa
historyczna
joly_fh

Powieść oparta na faktach! Z jednej strony to wspomnienia z przedwojennej Polski zamieszkałej przez społeczność Żydów, z drugiej - opowieść współczesna, w której bohater szuka korzeni i odkrywa - w tym przypadku - żydowską tożsamość. Dwóch bohaterów, dwie opowieści - trochę zagubionego, samotnego Pierre'a, zafascynowanego zaginionym światem i językiem, i wspomnieniowa Sulamity, która...

Powieść oparta na faktach!

Dwóch bohaterów, dwie opowieści - trochę zagubionego, samotnego Pierre'a, zafascynowanego zaginionym światem i językiem, i wspomnieniowa Sulamity, która opowiada o poetach i o Polsce - kraju dla Zachodu stanowiącego "nulle part", dla niej cały świat. To kraj starych ortodoksyjnych Żydów i młodego pokolenia, z którego część odchodziła od tradycji, część tym silniej przy niej trwała.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Witold Lisek | 2014-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2014

Ksiązka godna polecenia,chociaż wg. mnie było tam czegos za duzo i jednocześnie czegos za mało.
Niepotrzebnie został tam chyba wplatany watek miłości homoseksualnej do Christopera-rozumiem,że opowieśc o trzech pisarzach jidysz autor pragnął również odniesc do swoich pogmatwanych losów,niewiadomych korzenii i skomplikowanych uczuć-mnie jednak ten wątek jakos przeszkadzał,a nawet raził-w kontekście całej ksiązki i Holocaustu.
Temat splątanych losów trzech przyjaciół na tle tragicznych losów Europy w czasie dwóch swiatowych wojen,komunistycznego raju i pogromów dokonywanych jeszcze w carskiej Rosji -ukazany został dośc płytko,podobnie jak i całe ich tło -srodowiska literackiego(o wiele lepiej zostało ono pokazane w ksiazce Agaty Tuszyńskiej -Singer.Pejzaże pamięci),a zaginiony swiat żydowskich sztetli no i całej kultury jezyka jidysz,w sumie został tylko nieznacznie zarysowany.
Świat ten jest mi dosyc bliski(po częsci ze wzgledu na dalekie powiązania rodzinne-brat mojego dziadka...

bosta | 2013-12-30

Książka łączy konwencję literatury faktu (opowieść o grupie przyjaciół - poetów tworzących na przedwojennych ziemiach polskich w języku jidysz) oraz literatury pięknej (bliższa teraźniejszości opowieść głównego bohatera, który badając przeszłość swojej rodziny, zaczyna fascynować się życiem przedwojennej cyganerii żydowskiej na ziemiach polskich). Autor - Gilles Rozier - jest dyrektorem biblioteki Medem w Paryżu. Jest to największa biblioteka jidysz w Europie. Stąd zarówno fascynacja archiwami, jak i nawyk rzetelności naukowej są bardzo dobrze widoczne w książce. Utwór urzeka natomiast czymś innym, swoistego rodzaju nostalgią za przeszłością, w szczególności za epoką dwudziestolecia międzywojennego wraz z jej wielokulturowością i złudną, jak się później okazało, nadzieją na świetlaną przyszłość.

Portafortunas | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Z kraju bez miłości jest sentymentalnym powrotem do przedwojennej stolicy Rzeczpospolitej, a przede wszystkim do języka i literatury jidysz, której nie dane było przetrwać wojennych zawirowań. Nie udało się też jej przetrwać w pamięci ocalałych – Polacy walczyli o zachowanie własnej tożsamości narodowej podczas zmagań z totalitarnym oprawcą, zaś Żydzi, opuszczając swoją dawną ojczyznę, kładli silny nacisk na asymilację i naukę języka hebrajskiego, tudzież angielskiego. Nie jest również zaskoczeniem, że powojenna polityka państwa Izrael skupiała się na bardzo silnym promowaniu nowożytnego hebrajskiego i kreowaniu postaci silnego sabry – Żyda-zwycięzcy, przykładnego obywatela walczącego o budowę nowego państwa, a nie słabego i poniewieranego przez nie-Żydów mówcę jidysz (przypominającego z wymowy niemiecki, język autorów Holokaustu). Z biegiem lat jidysz zaczął zanikać, pozostając żywo obecnym jedynie wśród chasydów. Zanikło pisarstwo i cała twórczość z nim związana. Do historii...

MonikaEM | 2015-01-16

Według mnie niepotrzebny wątek miłości homoseksualnej i dziwnej relacji głównego bohatera z Sulamitą.

Jaga | 2013-08-01
Przeczytana: 11 października 2013