Rudzielec

Skrzat
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7437-528-3

Książka o przyjaźni między kilkuletnią dziewczynką i jej rudym kotem. W treści "przemycone" są historyjki - bajki opowiadane przez dziadka dziewczynki, w które są wplecione nie tyle morały, co konkrety np dotyczące posiadania zwierzęcia w domu. Wszystko tak sformułowane, by dziecko słuchając bajki wiedziało, że zwierzątko w domu to prawdziwa odpowiedzialność! Główna bohaterką jest dziewczynka, ale nie widzę przeciwwskazań, by czytać ją też chłopcom :)

Dzieci lubią opowieści o zwierzętach domowych, więc opowieść o kotku się sprawdza (moim dzieciom się podobało). Jednak mi brakowało trochę bardziej rozbudowanej fabuły, która spajałaby ze sobą rozdziały, dryfujące czasami w różnych kierunkach tematycznych. Co z drugiej strony może być zaletą dla młodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze skupić uwagi, jak również dla maluchów, które same zaczynają czytać (tutaj plusem są też duże litery).
Rozczarowała mnie w pewnym momencie trochę korekta językowa: str. 83, ostatnie zdanie "A tak na prawdę..."

Ciepłe, fajne opowiadanie. Asia ma 7 lat. Mieszka w domku z rodzicami oraz dziadkami.
Ogląda Wieczorynkę, ale także słucha bajek opowiadanych przez dziadka. Bajki są zamieszczone w książce.
Joasia marzy o kocie.
Rodzice nie bardzo chcą się zgodzić, ale życie niesie ze sobą niespodzianki.
W domu Joasi pojawia się rudy, zaniedbany pers.
Książka jest pięknie wydana i pięknie ilustrowana.
Polecam dzieciom. Tym mniejszym i tym większym.

Joasia marzy o kocie.
Rodzice nie bardzo chcą się zgodzić, ale życie niesie ze sobą niespodzianki.
W domu Joasi pojawia się rudy, zaniedbany pers.
Książka jest pięknie wydana i...

Na mroźne, zimowe wieczory nie ma to jak książeczka ciepła, pogodna opatrzona barwnymi ilustracjami, z których wyziera do czytelnika pyzata twarzyczka dziewczynki, niezmiennie otoczona dwiema rudymi kitkami. Dziewczynka to Joasia, a kitki to jej znak rozpoznawczy, podobnie jak schludne sukienki w groszki i pasujące do nich wyprasowane kołnierzyki. Joasia ma siedem lat, mieszka w domu z ogródkiem razem z mamą, tatą, babcią i dziadkiem. Jest pilna i uczynna, chociaż czasami też uparta i marudna. Bardzo marzy o tym, żeby opiekować się jakimś zwierzątkiem. Początkowo mama obawia się, że córka będzie traktować żywą istotę jak jeszcze jedną ze swoich zabawek, postanawia więc poddać Joasię próbie. Dziewczynka musi zajmować się rosnącymi w salonie kwiatami. Zabiera się do tego z prawdziwym zapałem. Nie mija jednak kilka dni, kiedy w domu niespodziewanie pojawia się „coś żywego”, na dodatek rozpaczliwie potrzebującego pomocy i opieki.

więcej: http://czytanki-przytulanki.blogspot.com/2011/01/renata-opala-rudzielec.html

Książka o przyjaźni, uwrażliwia, uczy odpowiedzialności za posiadane zwierzę. Bajki opowiadane przez dziadka - urzekające.

• Czytane z córką
  • Oliwia