Królestwo Złociste

Fantasy dla dzieci
Skrzat
2019-01-01
2019-01-01

Królestwo Złociste to kraina mlekiem i miodem płynąca. Do czasu. Punktem krytycznym staje się śmierć króla. Jego syn nie może przejąć władzy, ponieważ jest jeszcze za młody, więc na tronie zasiada jego matka. Właśnie wtedy rozpoczynają się prawdziwe problemy. Zakusy na władanie państwem mają władcy sąsiednich terytoriów. Ich dążenie do władzy doprowadza królową Majranę do ostateczności, musi odesłać swoje dzieci w bezpieczne miejsce. Tulipanna i Garland wyruszają w niebezpieczną podróż.

Renata Opala stworzyła pełnokrwistą powieść fantastyczną skierowaną docelowo do dzieci. Książka utrzymana jest w konwencji baśni. Opisy są bardzo plastyczne i dostosowane do wieku czytelników. Dialogi i przytoczona korespondencja utrzymane zostały w formie mowy dawnej, ale łatwo je można zrozumieć. Osobiście podwyższyłabym jedynie wiek dzieci, do których książka jest kierowania, bowiem na okładce napisano, że jest idealna już dla siedmioletnich czytelników.

Królestwo Złociste to nie tylko wartka akcja i uciekający przed niebezpieczeństwem młodzi bohaterowie. To opowieść drogi, która pokazuje jak zmagać się z przeciwnościami, nigdy się nie poddawać i walczyć o swoje. Zróżnicowani bohaterowie kierujący się skrajnymi pobudkami od żądzy władzy aż do chęci pomocy uzmysłowią dzieciom, że świat nie jest czarno-biały.

Książka wypełniona została przepięknymi ilustracjami Edyty Danieluk, w których z miejsca się zakochałam. Ciekawa, wyróżniając się kreska, piękne, żywe kolory i grafiki przeznaczone dla nagłówka każdego rozdziału z miejsca zdobyły moje serce. Jestem przekonana, że spodobają się też dzieciom.

Fantastyka dla dzieci? To możliwe. Autorce w pełni udała się ta trudna sztuka, a Królestwo Złociste to wartościowa powieść, idealna dla małego czytelnika.

"Cóż mi z monet... Mogę ich mieć, ile zechcę, ale za monety nie da się dostać najważniejszego..."
Zapraszam na moją opinię

Zapraszam na moją opinię

"Królestwo Złociste było piękne. Naprawdę piękne. Na północy, od Krainy Lodu, oddzielały je wysokie góry. Na południu leżało ciepłe i słone morze z szeroką, piaszczystą plażą, na której odpoczywało się wspaniale."

Teraz kiedy już mniej więcej wiecie, gdzie i w jaki sposób usytuowane jest Królestwo Złociste łatwiej będzie Wam przenieść się do świata złych i dobrych królewiczów, królewien, ale i wiernych poddanych, którzy po śmierci swojego Króla zostają pozbawieni dobrodziejstw, a o rękę owdowiałej Królowej podstępnie będą rywalizować źli władcy innych królestw.

Renata Opala znakomicie oddała klimat królewskiego dworu i jego rodziny, kreśląc bohaterów zwyczajnych, których dopadają wątpliwości, mają swoje wady i zalety, są podobni w swych troskach do nas. Realistycznie oddała tło literackie powieści z uwzględnieniem specyficznego języka, etykiety dworskiej, ale i charakterystycznych dla danego miejsca zwyczajach czy tradycjach. Długa droga, jaka czeka na młodszych bohaterów tej opowieści nie będzie należała do prostych. Na każdym kroku czyha na nich niebezpieczny gniew Leandra.

Siła i niezwykła determinacja młodych zaprowadzi je w tajemnicze rewiry Krainy Lodu. To pokazuje, że dążenie do celu ma swoje określone skutki i efekty. Nie zabrakło też w tej historii określonej roli zaprzyjaźnionych gołębi oraz elementów istotnych dla przyszłości Królestwa Złocistego.

Nie ulega wątpliwości, iż w opowieści jest zawartych mnóstwo emocji oraz tego specyficznego napięcia i ciekawości, jakie towarzyszy podczas lektury, kiedy towarzyszymy podróżnikom w ich bardzo ważnej misji. Ważą się losy ich domu i matki, a to przecież niezwykle istotne. Nie są również pewni intencji ludzi, jakich napotkają na drodze.

Całość ciekawie i intrygująco zilustrowana przez Edytę Danieluk. Przy rozpoczęciu każdego nowego rozdziału znajdują się piękne roślinne ornamenty, zaś ilustracje utrzymane w stonowanych barwach świetnie uzupełniają treść, w pełni oddając jej atmosferę i przesłanie.

Morał baśni pokazuje, że warto wierzyć w siebie, swoje możliwości, siły i próbować podejmować walkę o szczęście swojej rodziny, czy bliskich. Bardzo polecam!

"Królestwo złociste" to kraina, która za panowania króla Imera stała się krainą "mlekiem i złotem płynącą". Był to król mądry i sprawiedliwy, a jego panowanie sprzyjało rozwojowi królestwa. Niestety splot nieszczęśliwych wydarzeń oraz śmierć króla sprawiła, że konieczne było wybranie nowego władcy. Prawowity dziedzic (Garland) ma zaledwie 12 lat, a tron może objąć dopiero w wieku lat 14. Z tego powodu tymczasowo rządy musiała przejąć wdowa po królu: Majrana. Życie w Królestwie złocistym nie uległoby zmianie, gdyby nie chciwość i pazerność dwóch sąsiadujących władców: Leandra (władcy Faladii) oraz Magnolita (króla Zadarii). To ich zapędy do objęcia tronu w Królestwie złocistym sprawiły, że Majrana musiała odesłać swoje dzieci (Garlanda oraz Tulipannę) do sąsiedniej Krainy Lodu, w której rządzi sprawiedliwy i pokojowo nastawiony król Folin. I w tym momencie zaczyna się wielka przygoda, ale również i wielkie niebezpieczeństwo.

Czy dzieciom uda się bezpiecznie dotrzeć do celu podróży?
Jak stać się nierozpoznawalnym?
Jak zmienić swoją tożsamość, gdy jest się królewskim dzieckiem?
Na te pytania znajdziecie odpowiedź w książce ;)

Historia Garlanda i Tulipanny jest wciągającą i niezwykle ciekawą opowieścią. Pomysłowość głównych bohaterów oraz ich opiekunów co chwila mnie zaskakiwała. Nie wątpię, że ich historia może stać się natchnieniem do nie jednej zabawy czy metamorfozy wykonanej wśród dzieci. Oby tylko dorośli mogli rozpoznać własne pociechy ;) Dając tę książkę do przeczytania swoim dzieciom trzeba przygotować się również na sporą dawkę pytań oraz długie rozmowy - na pewno nie raz i nie dwa pojawią się pytania "a dlaczego...?". Ale dzięki temu rodzice mają kolejny powód do spędzenia czasu ze swoimi dziećmi na rozmowie :)

Pełna recenzja na: https://www.mammapchela.pl/2019/06/jak-wtopic-sie-w-tum-i-nie-dac-sie.html

Królestwo Złociste to piękna opowieść o wierności, wytrwałości w dążeniu do celu, o dorastaniu i o świecie widzianym oczami dzieci, które poznają go jako miejsce nie tylko piękne i szczęśliwe,ale także niebezpieczne. Chciwość, zdrada, zawiść i żądza władzy godzą w szczęście, spokój i radość z dorastania i chociaż baśń kończy się szczęśliwie, jednocześnie skłania do refleksji, także małego czytelnika.
Przeżywanie przygód wraz z młodymi bohaterami, współczucie, strach i smutek uczą dziecko empatii wobec innych. Fabuła dostarcza mnóstwo emocji dzięki niebezpieczeństwom czyhającym na uciekinierów oraz obfituje w gwałtowne zwroty akcji, oczywiście na korzyść bohaterów.
Niektóre postacie pozostają zawieszone między dobremm a złem, dbając o własne interesy szkodzą innym, ale jednocześnie potrafią z nich zrezygnować dla wyższej sprawy... Szczególną uwagę należy poświęcić stronie językowej tej baśniowej powieści. Stylizacja jest bliska czasomm średniowiecza, choć nie jest męcząca,a wręcz przeciwnie - język jest piękny, bogaty, narrator(ka) wspaniale maluje słowami świat przedstawiony. Wsłuchując się w czytaną przez dorosłego opowieść dziecko wyobraża sobie ten cudowny świat, może go niemal dotknąć...
Piękne, kolorowe ilustracje,przyjazna dla oka czcionka oraz podział na stosunkowo krótkie rozdziały zachęcają dziecko do przeżywania przygód wraz z bohaterami oraz...trudno je oderwać od słuchania czy czytania, co jest największą zaletą książki.

Uważam,że jednak próg wiekowy powinien być nieco podniesiony, ponieważ wrażliwość i wyobraźnia małego czytelnika lubi płatać figle i nocą mogą się przyśnić koszmary z Leandrem lub rybodziobami w rolach głównych.
Książka "testowana"na dzieciach :)

Dziękuję Wydawnictwu Skrzat za egzemplarz książki.
Jeszcze nie raz wrócę do lektury.

Uważam, że ta książeczka nie jest tylko dla młodych czytelników. Każdy ma w sobie cząstkę małego łobuza i warto ją czasem wykorzystać. Ja zaczytałam się w "Królestwie Złocistym" i wiem, że w najbliższym czasie znowu zapoznam się z czymś kolorowym i krótkim. Teraz będę tylko musiała pomyśleć po co sięgnąć.

Autorka fantastycznie wykreowała swój własny świat. Podobny do naszego, ale nadal bajkowy. Bohaterowie są barwni, radośni, zabawni... Mimo młodego wieku są odważni, wierni i kochający. Poznając królewskie dzieci dość szybko zapałałam do nich sympatią. Poczułam się znowu małym odkrywcą. Wędrowałam wraz z nimi, przeżywałam wszystko to co oni.

Zapraszam na całą recenzję tutaj:

Autorka fantastycznie wykreowała swój własny świat. Podobny do...

• Przeczytane 2019
  • Must read