The Ruins of Gorlan
zwiadowcy
pastelova

Ponad 4.000.000 fanów na całym świecie, ponad 40 tygodni na liście bestsellerów "New York Timesa" - bestsellerowa seria "Zwiadowcy" po raz pierwszy w twardej oprawie! Osadzona w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze, świecie powieść przygodowa dla nastolatków, pierwszy tom bestsellerowej serii Johna Flanagana. Przyszłość piętnastoletniego Willa, wychowanka sierocińca, zależy od decyzji...

Przyszłość piętnastoletniego Willa, wychowanka sierocińca, zależy od decyzji możnego barona. Szkoła Wojowników bądź proza chłopskiego życia, miecz i zbroja, albo oporządzanie trzody... Will bardzo chciałby zostać rycerzem jak jego ojciec - bohater, który zginął w ostatniej potyczce ze złym baronem Morgarathem. Problem w tym, że do władania ciężką bronią potrzebna jest krzepa i siła fizyczna, a ich chłopakowi brak. Niewysoki i drobny, regularnie zbiera cięgi od większych kolegów.
Los Willa wydaje się być przesądzony (witajcie świnki, witajcie zagony, żniwa i wykopki!), gdy nieoczekiwanie ktoś wyraża chęć zaopiekowania się sierotą. Tajemniczy Hart proponuje chłopcu przystanie do zwiadowców - okrytej złą sławą grupy ludzi, o których krążą rozmaite legendy. Ponoć zwiadowcy parają się mroczną magią, potrafią stawać się niewidzialni. Ludzie patrzą na nich ze strachem i niechęcią.
Nie taki los wymarzył sobie Will, ale wszystko wydaje się lepsze od wejścia w skórę pokornego pańszczyźnianego chłopa. Początek nauki u Halta to jednocześnie początek wielkiej przygody, prawdziwej męskiej przyjaźni oraz walki na śmierć i życie.

źródło opisu: Jaguar, 2012

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl/

Łędina | 2016-06-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trzecie miejsce na liście bestsellerów New York Timesa za „Zmierzchem” - Stephenie Meyer i „Eragonem” - Christophera Paoliniego! Ponad milion sprzedanych egzemplarzy i tłumaczenia na dwadzieścia języków. Książka "Zwiadowcy: Ruiny Gorlanu" australijskiego pisarza, Johna Flanagana, nareszcie jako audiobook.

John Flanagan – australijski pisarz. Najbardziej znany ze swojej debiutanckiej serii książek, osadzonej w fantastycznym świecie powieści dla młodszego grona odbiorców. Od dzieciństwa chciał zostać pisarzem. Pracował w agencji reklamowej, ale dopiero satyryczny wiersz opisujący paskudnego kolegę zwrócił na niego uwagę przełożonych. Jeden z szefów agencji uznał, że warto zainwestować w młodego pracownika i tak autor dołączył do grona copywriterów. Przez prawie dwadzieścia lat pisał spoty reklamowe i scenariusze, później zaś trafił do telewizji. Dziś mieszka w Australii wraz ze swoją rodziną.

Tomasz Sobczak - polski aktor teatru, filmu, telewizji i dubbingu, a także reżyser....

Arek | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Na dworze Barona Aralda, w zamku o nazwie Redmont, wychowuje się pięcioro sierot.
Wśród nich jest Will, jego ojciec zginął bohatersko przed jego narodzeniem, w wojnie, a matka umarła przy porodzie.
Kończąc piętnaście lat nadchodzi dzień wyboru ich przyszłego zawodu.
Pozostała czwórka rówieśników wie co chce robić w życiu.
Will natomiast chciałby być rycerzem, ale jest na to za niski i za wiotki.
Jeśli nie zostanie czeladnikiem, będzie pracował na roli.
W dzień wyboru na zamku pojawia się Zwiadowca Halt.
Halt szkoli Willa na swego następcę.

"Ruiny Gorlanu" napisane są lekkim piórem.
Książka bardzo wciąga, zarówno dzięki przygodom, jakie dane jest nam przeżyć wśród bohaterów, z którymi łatwo się utożsamić.
Jak i dlatego, że pełna jest barwnych, plastycznych opisów.

Język powieści jest ciepły, pogodny. Tego brakuje w zdecydowanej większości współczesnej fantasy.
John Flanagan pisze zwięźle, nie nudziłem się. Jednak w zdaniach zawiera wszystko co jest niezbędne dla takiej...

desire | 2013-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2013

Czy warto przeczytać ? "Jestem za, a nawet przeciw" !!

Za, bo koniecznie trzeba poznać te niezwykłą historię. W książce jest wiele barwnych postaci i bardzo od siebie różnych. Główny bohater Will w "Dniu Wyboru" marzy o tym aby dostać się do szkoły rycerskiej, niestety nie udaje mu się. Nie wiedząc o tym zaczyna niezwykłą przygodę pod okiem jednego z mistrzów zwiadowców - Halta. To on tak na prawdę nadaje tak nietuzinkowy klimat książce. Swoim zachowaniem może służyć za przykład dla każdego, a nawet inspirować.

A teraz dlaczego jestem przeciw. To proste! Boję się o zdrowie innych czytelników, dlatego że nie ma sposobu na oderwanie się od tej książki. Czytając zapomina się o jedzeniu, piciu czy nawet śnie. Jest to dobry znak bo oznacza że książka jest znakomita... ale może z czasem skutkować odwodnieniem i bezsennością - słowem, przed przeczytaniem zapoznaj się z treścią książki bądź skonsultuj się z autorem lub wydawcą, gdyż każda książka niewłaściwie szybko poznawana może...

Nozomi | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

Z początku przeszkadzał mi trochę styl Flanagana. Cenię prostotę, jednak w tym wypadku wydała mi się ona nieco zbyt daleko posunięta. Jednak potem się przyzwyczaiłam. Główni bohaterzy przypadli mi do gustu, zwłaszcza Halt. Pod koniec nawet się odrobinkę wzruszyłam... Na pewno dam szansę następnym tomom.

Annalynne | 2011-01-26
Przeczytana: 10 stycznia 2011

Zwiadowcy… powiem szczerze, że początkowo nie byłam przekonana do tej książki. Nie lubię czytać tego, na co akurat jest moda. Nie chodzi oto, ze uważam ową pozycję za nudną czy po prostu głupią. Denerwuje mnie ten cały szum dookoła niej. Dlatego też odpuściłam sobie Zwiadowców. Jednak tak się złożyło, że jak byłam na wakacjach nad morzem, to zaszłam do Empiku. Czekając, aż rodzice kupią, co chcą, przeglądałam książki i natknęła się na powieść autorstwa Flanagana. Przeczytałam opis, kilka stron ze środka i mnie zaciekawiło. W domu poszukałam opinii na temat lektury i zarezerwowałam w bibliotece. Po kilku miesiącach dostałam ją w swoje łapki. Czas czytać.
Kiedy patrzyłam na tytuł nic odnośnie fabuły nie przychodziło mi do głowy. Od razu książka wydała mi się tajemnicza, a takie właśnie lubię. Dużo czasu minęło, nim się przełamałam, aby to przeczytać. Skończyłam jedną książkę, drugą i naszedł na czas na nich. Podeszłam do czytania sceptycznie, jednak, kiedy minęłam prolog, wpadłam w...

wiejskifilozof | 2016-09-29

Mam to szczęście,że w bibliotece specjalnie dla mnie zostawiono cały cykl.
Który szybko się czyta.I przynosi wiele radości.
Książka jest bardzo dobra.Mamy tu Willa,który chce się stać zwiadowcą.
A to długa droga.Czeka na niego wiele trudu.
Jak choćby polowanie na dzika.Książka,ta to wiele przygód.
Autor świetnie je opisuje.
Szczególnie podróży,przez dzikie knieje.
I mimo,że nie ma tu magów i wróżek czytałem z pasją.

veinylover | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Książka rozpoczynająca serię fantazy o tzw. „zwiadowcach”.
Kiedyś zastanawiałem się głęboko nad tym dlaczego ludzie (niektórzy zwłaszcza) piszą książki fantazy i wydaje mi się, że znajduję odpowiedź. Być może moją własną, a może trochę zintersubiektywizowaną.
Otóż w książce fantazy można formalnie wszystko. Można wykreować świat, w którym ludzie bądź inne istoty zachowują się tak, jak nam się podoba. Można w tym świecie umieszczać wartości, jakie nam się tylko podobają, bo wszelkim poprawnistom politycznym łatwo zatkać usta, bo może to być świat pełen mizoginów, nietolerastów itd. Autor zawsze się obroni, że to wymyślone i wygra każdy proces z „oburzonymi”. Może w tym świecie obowiązywać prosta sprawiedliwość i najróżniejsze zasady. Można przemycić to, co się wyznaje, a za co w „normalnej” książce zostałoby się ukrzyżowanym.
Pierwszy tom wielotomowej opowieści jest do napisania najtrudniejszy. Autor musi skonstruować od podstaw ten swój świat, wykreować bohaterów, których lubimy i...

Jest to mój pierwszy kontakt z tym autorem i muszę uznać to spotkanie za dość udane, ale zachwycona specjalnie nie jestem.

Nie wiem co się dokładnie wydarzyło, zwykle lubię opowieści o młodych ludziach, ich przygodach i sile przyjaźni, lubię jak bohater ma fajne krótkie i zwięzłe imię, jak Will, Finn, Todd, Ben itp. I jeszcze jego bronią jest łuk… (mam słabość do łuczników), dodatkowo jest bystry, zaradny, odważny i zdolny… czego chcieć więcej ? A jednak porównując tę książkę, do wszystkiego, co już przeczytałam wcześniej, wydała mi się trochę zbyt bardzo nastawiona tylko na młodego odbiorcę, a przecież główny bohater nie jest taki znów młody. Nie poczułam żadnej większej sympatii do żadnej z postaci. Dodatkowo pierwsze 100 stron wlokło się niemiłosiernie, a dowiedzieliśmy się z nich tego samego, co można było wyczytać w opisie z tyłu książki, więc zaskoczenie zerowe. Później, kiedy pojawia się Wyrwij, akcja się rozkręca, na polowaniu towarzyszą nam prawdziwe emocje. I...

Ruiny Gorlanu to pierwsza część wspaniałej trylogii "Zwiadowcy" . Książka już od pierwszych stron wciąga . Wszystko zaczyna się w sierocińcu gdzie poznajemy Willa , Horacego , Alyss , George i Jenny . Piątkę dzieci czeka bardzo ważny dzień Wyboru , który zadecyduje o ich przyszłości . Horacemu udaje się dostać do szkoły rycerskiej , Jenny , Alyss, George dostają się do swoich wymarzonych szkół . Jednak nie Will. Chłopak od dziecka chciał pójść do szkoły rycerskiej , jednak nie wiedząc jak trafia pod opiekę Halta , który jest Zwiadowcą i będzie szkolił go w tym kierunku. Na początku Will nie jest zadowolony jednakże po pewnym czasie zaprzyjaźnia się Haltem i swoim kucykiem . U zwiadowcy uczy się jeździć konno , strzelać z łuku i wiele innych umiejętności . W książce są też napisane losy Horacego , który na początku nie lubi Willa . Dostaje się do szkoły rycerskiej . Sir Rodney widzi w nim przyszłego rycerza . Jednak wszystko nie idzie po jego myśli , dokuczają mu trzej starsi...

Shimik | 2015-08-13

Główny bohater nie odznacza się niczym szczególnym. Ma marzenie by w wieku piętnastu lat trafić do szkoły rycerskiej. W dniu, który ma zaważyć nad jego dalszym losem okazuje się, że nikt nie chce przyjąć go pod swoje skrzydła, wyjątkiem jest tajemniczy zwiadowca. W taki oto sposób rozpoczyna się książka. Może i nawet ciekawie ale nie dość by mnie do siebie przekonać. Myślę że to jest literatura typowo młodzieżowa. Więc jeśli chodzicie do podstawówki, gimnazjum ewentualnie liceum to będzie to książka dla Was:)