Śląskie opowieści z dreszczykiem. Schlesiche Gruselgeschichten

Wydawnictwo: Nowik
978-83-62687-15-2
śląsk, obcojęzyczna
Shatterfly

Wybór opowieści pełnych grozy, mówiących o tym, że zło zawsze bywa ukarane. Takie opowieści przez całe lata snuli gawędziarze, których nie brakowało w śląskich wioskach i miasteczkach, znali je dziadkowie i gdy zapadał zmierzch - przekazywali je wnukom, strasząc je i pouczając zarazem. Pojawiały się w tych opowieściach utopce, strzygi, straszliwe upiory, dusze pokutujące za swoje winy, diabły czyhające na tych, którzy grzeszyli. Bardzo ważne były tu również wskazówki, jak należy postępować, aby pokonać potwory i demony, uniknąć niebezpieczeństwa w miejscach uznanych za przeklęte.
Dziś opowieści te nazwalibyśmy na pewno horrorami!

Eine Auswahl an Gruselgeschichten, die uns

eindringlich daran erinnern sollen, dass eine jede b?se Tat stets bestraft wird. Solche Geschichten erzahlten unsere Vorfahren uber viele Jahrhunderte hinweg ihren Enkelkindern in jedem schlesischen Dorf, in jeder Stadt. Geschichten, in denen von Wassermannern und Vampiren die Rede ist, in denen Arme Seelen auftreten, die fur ihre Sunden nach dem Tode Busse tun mussen, und in denen Teufel erscheinen, die auf Verbrecher lauern. Die Geschichten lehren uns aber zugleich, auf welche Weise man Vampire und Damonen bekampfen und an verdammten Statten einer Gefahr entgehen kann.
Heute wurde man diese Geschichten wohl eher als "Horror" bezeichnen!

źródło opisu: http://www.nowik.com.pl/index.php?go=podrecznik&id=282

źródło okładki: http://www.nowik.com.pl/index.php?go=podrecznik&id=282

Pawlick | 2012-10-18
Na półkach: Chcę w prezencie

Bardzo lubię tego typu opowiadania. Przeczytałem prę książek z starymi, słowiańskimi i/lub śląskimi wierzeniami, zabobonami i opowiadaniami o różnych dziwnych rzeczach (zwykle duszach błąkających się po Ziemi i pokutujących za złe uczynki za życia). Sięgnąłem po tę konkretną pozycję z entuzjazmem i z wielkimi nadziejami na parę strasznych opowiadań. Chociaż nie wszystkie wydały mi się straszne, to jednak książkę oceniam na dobrą. Opowiadania są bardzo krótkie i czasami wydają się podobne do siebie, a nawet schematyczne (coś się dzieje --> okazuje się, że to pokutująca dusza --> jest pomysł co należy zrobić, żeby błąkająca się dusza zaznała spokoju --> znajduje się jakiś śmiałek, co podejmie się tego zadania --> udaje mu się, dusza wybawiona). Proponuję nie czytać tej książki w całości (można w sumie "załatwić" całą w jeden wieczór), tylko np. codziennie jedno, dwa opowiadania. Wtedy wydają się one oryginalne, rożne i nawet straszne :) <br />
<br />
Warto sięgnąć po tę...

julia-orzech | 2013-09-10
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: luty 2013

W pewnej wsi koło Raciborza działy się w szkole dziwne, oj dziwne rzeczy. Opowiadano o tym w całej okolicy. Podobno było to właśnie tak.
Nauczyciel, który mieszkał w budynku szkolnym, hodował cztery świnie. Gdy pewnego ranka służąca poszła je nakarmić, zauważyła, że wśród nich jest jeszcze jedna, piąta, okropnie brzydka, wręcz ohydna. Nikt nie widział jak się znalazła w chlewie. Ponieważ nikt się po nią nie zgłosił, została w chlewie nauczyciela. Wtedy właśnie zaczęły się owe niesamowite wydarzenia. Cztery świnki przestały jeść, a znajda jadła i jadła nieustannie. Rosła z godziny na godzinę, była coraz większa. Po kilku dniach cztery świnki zdechły, a nowa była tak wielka, że swym cielskiem wypełniła cały chlew…*

Tak oto zaczyna się jedna ze śląskich opowieści zamieszczonych w tomie Śląskie Opowieści z dreszczykiem, które ukazały się na rynku w 2011 roku, nakładem opolskiego wydawnictwa Nowik. Opowieści zamieszczone w tej niewielkich rozmiarów książeczce pochodzą z miesięczników...

kipog | 2013-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Jak dla mnie - Polaka, który lubi opowiesci z dreszczykiem ot była pozycja obowiązkowa. Jednak zawiodłem się. mimo, krótkiej formy i małej ilości stron [40 opowiastek] nuży to. jest to utrzymane raczej w stylu legend, krótkich przypowieści. jedynie ze 3 opowiadania były warte zapamiętania. Oczywiście - kiedy znamy dane miasto, wioskę klimat lepiej wchodzi, jednak mimo wszystko to TYLKO ciekawostka do przejścia dla mocnych fanów gatunku.

Shatterfly | 2012-08-26
Na półkach: 2012
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Fajna książka jako ciekawostka na temat regionu, w którym żyję. Jednak najwięcej uciechy miały by dzieci, bo ja już za stara na takie bajki jestem :)

Duży plus za to, że każde opowiadanie jest napisane po polsku i po niemiecku, można wykorzystać do nauki języka, choć styl jest nieco przestarzały, ale słówka jakieś w głowie po tych czytankach pozostaną :)

Silesius1948 | 2017-04-02
Na półkach: Śląsk