Augustyn z Hippony

Świetnie udokumentowana pozycja o jednym z najciekawszych umysłów historii.

Opowieść o człowieku, który szukając prawdziwego (naukowego!) opisu rzeczywistości przebył drogę od neoplatonizmu przez manicheizm po katolicyzm. A gdy uznał, że prawdę odnalazł bronił jej z całą mocą swojego kunsztu retora, władzy biskupiej a w końcu- koneksji na dworze cesarskim.

Historię piszą zwycięzcy, a intelektualne zdobycze tego pana do dziś stanowią istotę katolicyzmu, aby wspomnieć tylko ideę "kościoła otwartego" (w kontrze do "elitarnych" donatystów),grzeszność aktów płciowych (jako konsekwencję polemiki z pelagianami na temat grzechu pierworodnego),czy też przekonanie o fizycznej obecności zła na świecie (spuścizna manicheizmu, ale też obserwacji złupienia Rzymu przez Wandali /nota bene: Wandale byli chrześcijanami-arianami (!)/)

Warta więc uwagi z wielu względów:
- przybliża doktrynę chrześcijańską omawiając tło kształtowania się idei, które dziś uchodzą za niezmienne od zarania dziejów
- opowiada o schyłkowych latach Cesarstwa, o kulturze, ludziach, polityce
- ukazuje Augustyna jako człowieka z krwi i kości, a nie wyidealizowanego świętego
- omawia najważniejsze dzieła Augustyna w kontekście jego biografii, oponentów, wpływu różnych kultur i "herezji".

Chociaż napisana nieco suchym językiem (niewątpliwie pięknym, bogatym, ale też wymagającym obeznania z historią) nie zawiodłem się. Osobiście sięgnąłem po tę pozycję ponieważ potrzebowałem uzupełnienia do przeczytanych Wyznań.

Polecam.

Świetnie udokumentowana pozycja o jednym z najciekawszych umysłów historii.

Historię piszą...

Św Augustyn przedstawiony przez świeckiego historyka jawi się z jednej strony jako człowiek swoich czasów, nieco pragmatyczny przedstawiciel elit intelektualnych rzymskiej prowincji jaką
była północna Afryka z centrum politycznym w Kartaginie, nieustępliwie zwalczającym różne nurty heretyckie w obrębie chrześcijaństwa, nawet te których sympatykiem bywał w młodości. Z drugiej strony jednak intelektualnie i duchowo wykraczającym ponad swój świat- świat późnego antyku, umiejącym patrzeć głębiej i perspektywicznie, dostrzegającym to, co ponadczasowe i uniwersalne dla ludzi wszystkich czasów.

Biografia niesłychanie ważnej dla chrześcijaństwa, kultury i historii w ogóle osoby. Napisana z wielkim talentem i z niebywałą erudycją. Jedna z lepszych z serii BSL traktujących o starożytności. Należy wszakże mieć na uwadze, że aby czerpać z niej „pełnymi garściami” trzeba mieć wcześniej niejakie „otrzaskanie” z historią (przynajmniej) późnego cesarstwa oraz prądami filozoficznymi w nim panującymi. Bez tego lektura może okazać się zbyt skomplikowana. Autor kreśli koleje życia św. Augustyna z myślą o czytelniku, który ww. „otrzaskanie” posiada. Z dziełem tym powinni zapoznać się wszyscy, którym nieobce są najważniejsze zagadnienia historii religii chrześcijańskiej oraz filozofii, która stoi u jej zarania, a która tak bardzo wiele zawdzięcza swym pogańskim prekursorom. Jest to opis dziejów świata fazy schyłku, kiedy stary czas odchodził, a nowy dopiero wschodził. Nie był on ani lepszy, ani bardziej płodny w zdobycze kultury, aczkolwiek zatriumfował. Życie i twórczość Augustyna doskonale oddaje ten okres wielkiego przełomu. O łączności tych dwóch światów świadczy nie tylko wielki dualizm zawarty w najwybitniejszym z dzieł filozofa - De Civitate Dei, ale także fakt, iż był on w pewnym, ważnym momencie swego życia protegowanym Symmacha, jednego z ostatnich wielkich myślicieli pogańskich schyłku starożytności.
Książka znakomita. Polecam ją wszystkim pragnącym zgłębić wiedzę w zakresie kluczowych spraw cywilizacji europejskiej.

Jak się czyta książkę, to jedno jest pewne. Bez zbędnego marudzenia trzeba uznać, że takie książki już nie powstają. W ogóle widać, że autor nie jest katolikiem i czasami szczypie Augustyna za niektóre ekstesy. Jednak mimo tego, książka jest naprawdę na bardzo wysokim pozimie. Zwłaszcza ze względu na bardzo bogaty opis całej kultury tamtych czasów.
Polecam :)

Polecam :)

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

Peter Brown, znany badacz późnego antyku, przedstawił w tej książce życie jednej z najciekawszej postaci tej epoki, św. Augustyna. Czytelnik śledzi jego biografię w ujęciu chronologicznym od narodzin w Tagaste do śmierci w Hipponie podczas najazdu wandalskiego. Nie jest to typowe opracowanie de vita et scriptis. Owszem, monumentalna spuścizna literacka Augustyna została omówiona, ale znacznie więcej miejsca poświęcono życiu świętego biskupa i jego umysłowości. Wydaje się, że najwięcej napisał Brown o ewoluujących poglądach Augustyna, o jego konfliktach z herezjami i kontaktach intelektualnych z ówczesną elitą. Z książki wyłania się niezwykle ciekawy i złożony obraz późnego antyku, który nie jest wcale okresem upadku kultury, a raczej jej niezwykle interesujących przemian. Podkreślone należycie zostały skomplikowane stosunki religijne ówczesnego Cesarstwa oraz specyfika prowincji Afryki, w tym okresie wyjątkowo aktywnej kulturowo. Książka z pewnością godna polecenia wszystkim zainteresowanym schyłkiem starożytności oraz historią chrześcijaństwa.

Tomasz Babnis

• Biografie