Trudne lata przełomu. Szkice z historii najnowszej

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
historia
Bezwet

Książka Wojciecha Polaka zawiera kilkanaście szkiców poświęconych najnowszym dziejom Polski, Pomorza i Torunia. Dotyczą one wydarzeń i spraw pozostających ciągle w żywej pamięci wielu z nas. Opozycja demokratyczna z lat siedemdziesiątych, strajki sierpniowe z 1980 r., konflikty w okresie 16 miesięcy „solidarnościowego karnawału”, wprowadzenie stanu wojennego, zamordowanie księdza Jerzego Popiełuszki – to tylko niektóre tematy poruszane w książce. Na szczególną uwagę zasługuje szkic o działaniach Urzędu Bezpieczeństwa przeciwko Marianowi Rejewskiemu – genialnemu matematykowi, który w ogromny stopniu przyczynił się do złamania kodu Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza FINNA, 2006

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/