Atlantyda

Wydawnictwo: Świat Książki
The Atlantis Syndrom
popularnonaukowa
Herbatka

W książce pt. "Atlantyda" autor relacjonuje i analizuje próby zlokalizowania legendarnego lądu, który po raz pierwszy został wymieniony w jednym z dialogów Platona. Zajmuje się przede wszystkim zjawiskiem, jakim jest obsesyjna wręcz chęć poznania prawdy o Atlantydzie, przejawiana głównie przez poszukiwaczy-amatorów, nie mających wiele wspólnego z poważną nauką. Książka przedstawia kolejne hipotezy dotyczące istnienia Atlantydy, budowane na podstawie wątłego i niejednokrotnie błędnego z naukowego punktu widzenia materiału. Autor traktuje wszystkie te hipotezy z przymrużeniem oka, wykazując w logiczny i jednocześnie dobitny sposób ich amatorski charakter, przy okazji ośmieszając dokonania tzw. archeologii alternatywnej, pozbawionej jakiegokolwiek naukowego zaplecza. Wnioskiem narzucającym się z lektury "Atlantydy" jest przekonanie o całkowicie fantastycznym charakterze mitycznego lądu, a jednocześnie pewność, że jego poszukiwania prawdopodobnie nigdy nie ustaną.

źródło opisu: Świat Książki, 2003 (okładka)

źródło okładki: Www.tezeusz.pl

książek: 2090
Mlg | 2019-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2019

Kupiłam tę książkę dawno temu na fali dość oczywistych zainteresowań. Postawiłam książkę na półce, jak się okazało, na wiele lat. Mnogość teorii na temat zaginionego lądu nie dziwi, dziwi natomiast nagromadzenie wszelkiej maści absurdów w nich pomieszczonych wynikających z niedouczenia ich twórców, chcących za wszelką cenę dowieść swoich racji. Autor rozprawia się z niemającymi nic wspólnego z nauką hipotezami ostro, czasami ironicznie, a czasami dobrotliwie punktując niedoróbki, podając fakty.
W książce znajdziemy dużo historycznych ciekawostek, wiele informacji na temat odkryć archeologicznych oraz zarys dziejów ludzkości z konieczności potraktowany skrótowo, ponieważ dotyczy obszarów czasowych ważnych dla atlantologii. Miłośnicy tej ostatniej poczują się wywodami Autora rozczarowani, dla mnie była to interesująca oraz inspirująca do dalszych poszukiwań lektura (niekoniecznie na temat Atlantydy), napisana żywym, lekkim piórem.

Moirrey Malane | 2019-06-19
Przeczytana: 2017 rok

Autor neguje każdą istniejącą wzmiankę o Atlantydzie w świecie alternatywnej nauki będąc jednocześnie 'badaczem'. To nie mogło wyjść dobrze. Po co więc pisać taką książkę? Bardzo dużo ciekawych nazwisk[Cayce] i wiele info o Platonie, których nie znajdziemy nigdzie indziej.

Vaherem | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Naprawdę przyjemna lektura, przedstawiająca czym miała być Atlatyda i czym się stała w kolejnych wiekach, jak bardzo modyfikowano słowa Platona, tak by pasowały one do wizji kolejnego atlatysty. Autor pisze prostym, łatwym językiem, nie brak mu jednak ostrości.

W jednej z opinii tutaj można przeczytać, że autor pokazuje tylko jedną "właściwą" wersję wydarzeń i pomija niewygodne dla jego opinii fakty... tyle, że właśnie o tym jest książka. Autor nie tylko demaskuje mity o Atlatydzie, ale właściwie prezentuje specyficzny tok myślenia zwolenników teorii spiskowych, ich ignorancję i braki w wykształceniu - i właśnie to jest najciekawsze w książce.

PS: Ale lokalizowanie Atlantydy w Mongolii całkowicie mnie ujęło <3

Kłak | 2015-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Pomimo dużej wiedzy autora w temacie Atlantydy przedstawia on sytuacje niesubiektywnie i pokazuje tylko jedną "właściwą" wersję wydarzeń, w dodatku mam wrażenie, że celowo pomija niektóre fakty niewygodne dla jego opinii, duży minus za ten problem.

Paulina | 2013-05-28
Przeczytana: 16 września 2019

Nie tego sie spodziewalam po tej ksiazce.