Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Świat Książki
The Atlantis Syndrom
popularnonaukowa
Herbatka

W książce pt. "Atlantyda" autor relacjonuje i analizuje próby zlokalizowania legendarnego lądu, który po raz pierwszy został wymieniony w jednym z dialogów Platona. Zajmuje się przede wszystkim zjawiskiem, jakim jest obsesyjna wręcz chęć poznania prawdy o Atlantydzie, przejawiana głównie przez poszukiwaczy-amatorów, nie mających wiele wspólnego z poważną nauką. Książka przedstawia kolejne hipotezy dotyczące istnienia Atlantydy, budowane na podstawie wątłego i niejednokrotnie błędnego z naukowego punktu widzenia materiału. Autor traktuje wszystkie te hipotezy z przymrużeniem oka, wykazując w logiczny i jednocześnie dobitny sposób ich amatorski charakter, przy okazji ośmieszając dokonania tzw. archeologii alternatywnej, pozbawionej jakiegokolwiek naukowego zaplecza. Wnioskiem narzucającym się z lektury "Atlantydy" jest przekonanie o całkowicie fantastycznym charakterze mitycznego lądu, a jednocześnie pewność, że jego poszukiwania prawdopodobnie nigdy nie ustaną.

źródło opisu: Świat Książki, 2003 (okładka)

Vaherem | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Naprawdę przyjemna lektura, przedstawiająca czym miała być Atlatyda i czym się stała w kolejnych wiekach, jak bardzo modyfikowano słowa Platona, tak by pasowały one do wizji kolejnego atlatysty. Autor pisze prostym, łatwym językiem, nie brak mu jednak ostrości.

W jednej z opinii tutaj można przeczytać, że autor pokazuje tylko jedną "właściwą" wersję wydarzeń i pomija niewygodne dla jego opinii fakty... tyle, że właśnie o tym jest książka. Autor nie tylko demaskuje mity o Atlatydzie, ale właściwie prezentuje specyficzny tok myślenia zwolenników teorii spiskowych, ich ignorancję i braki w wykształceniu - i właśnie to jest najciekawsze w książce.

PS: Ale lokalizowanie Atlantydy w Mongolii całkowicie mnie ujęło <3

Kłak | 2015-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Pomimo dużej wiedzy autora w temacie Atlantydy przedstawia on sytuacje niesubiektywnie i pokazuje tylko jedną "właściwą" wersję wydarzeń, w dodatku mam wrażenie, że celowo pomija niektóre fakty niewygodne dla jego opinii, duży minus za ten problem.

Viator | 2018-01-24
| 2014-01-04