Pakt Ribbentrop-Beck. Czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki

Okładka książki Pakt Ribbentrop-Beck. Czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki
Piotr Zychowicz Wydawnictwo: Rebis historia
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2012-08-23
Data 1. wyd. pol.:
2012-08-23
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375109214
Tagi:
II Wojna Światowa
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 5,3
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Wojna o Ukrainę. Wojna o świat Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Ocena 7,1
Wojna o Ukrain... Jacek Bartosiak, Pi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
1655 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
67
45

Na półkach: , ,

Znakomita książka. W Polsce mało kto kiedykolwiek snuł rozważania na temat tego czy Polska miała szansę uniknąć wejścia do II Wojny Światowej jako pierwsza. Zychowicz stawia śmiałą tezę i w solidny sposób broni jej analizując po kolei scenariusze zarówno optymistyczne z punktu widzenia jego hipotezy jak i te, które w jego tezę starają się godzić.

Tytuł książki jest niestety mylący. Treść nie kręci się bowiem tylko wobec możliwości zawarcia sojuszu z III Rzeszą, ale również wokół inny możliwych scenariuszy. Zychowicz trafnie analizuje m.in. scenariusz odwleczenia wybuchu wojny poprzez „oddanie” Gdańska czy możliwość wejścia do gry Sowietów w momencie gdy Hitler (będąc w sojuszu z Polską) zaatakowałby wiosną 1940 roku Francję. Główną tezą tej książki nie jest zaś zbawienny wpływ paktu z państwami Osi, ale zbawienny wpływ polityki, która Polskę do wojny wprowadziłaby jak najpóźniej. Tę tezę znacznie łatwiej obronić niż szanse powodzenia wspólnej wyprawy na Moskwę.

„Pakt” jest atakowany zarówno przez prawicę jak i lewicę. Ludzie atakujący Zychowicza często mają po prostu problem z pojmowaniem historii. Nie rozumieją, że na historię składa się ciąg powiązanych ze sobą zdarzeń i w przypadku zmiany jednego arcyważnego czynnika wiele kart historii zostałoby zapisanych zupełnie inaczej. Jeden z koronnych argumentów przeciwko paktowi z Hitlerem sprowadza się do zarzutu, że wówczas Polska wzięłaby udział w Holocauście. Zychowicz udowadnia, że wręcz przeciwnie! Państwa, które były sprzymierzone z Hitlerem zarówno te bardziej liczące się jak Włochy jak i te mniejsze (Węgry), a nawet „życzliwie neutralne” jak Hiszpania generała Franco nie tylko nie musiały wydawać ludności żydowskiej zamieszkującej na ich terytorium, ale stały się azylem dla żydowskich uchodźców z innych państw. O tworzeniu obozów zagłady na terytorium sojusznika również nie mogłoby być mowy. Paradoksalnie więc udział Polski w wojnie po stronie III Rzeszy uchroniłby ludność żydowską II RP od zagłady.

Kwestia szoah jest chyba najlepszym przykładem na zobrazowanie bezmyślności licznych krytyków Zychowicza, bowiem argument zagłady jest wykorzystywany jeszcze w inny sposób. Osoby popierające decyzję Becka wskazują, że Polska nie mogła pójść na sojusz z „ludobójcą” Hitlerem. Zychowicz celnie obala ten argument. Przede wszystkim wskazuje, że w momencie podejmowania przez Becka decyzji o „nie oddaniu Niemcom nawet guzika” nikomu w Europie nawet się nie śniło, że III Rzesza może dopuścić się takich zbrodni. Po drugie autor wskazuje na niekonsekwencję tej argumentacji podnosząc, że ostatecznie alianci – w tym Polska – związały się sojuszem z jeszcze bardziej ludobójczym totalitaryzmem jakim były stalinowski Związek Sowiecki.

Zychowicz w swojej książce starał się oceniać decyzje przywódców II RP przez pryzmat wiedzy jaką dysponowali oni wtedy. Kilka razy tej trudnej sztuce nie do końca sprostał jednak generalnie rzecz biorąc oddał Beckowi i Śmigłemu-Rydzowi sprawiedliwy, surowy osąd.

Nawet jeśli ktoś uważa, że teza Zychowicza jest dla niego nie do strawienia to wciąż zachęcam do jej lektury choćby po to aby zapoznać się z licznymi przykładami podłego potraktowania nas przez Francję i Wielką Brytanię, nie tylko podczas Kampanii Wrześniowej czy konferencji w Jałcie, ale również bezpośrednio przed wybuchem wojny jak i po internowaniu polskich władz w Rumunii. Nie twierdzę, że w polityce należy postępować szlachetnie. Wręcz przeciwnie – uważam że w polityce honor nie powinien być drogowskazem. Chodzi jedynie o to aby pozbyć się wrażenia, iż Francja i Wielka Brytania postępowały wobec II RP przyzwoicie.

Znakomita książka. W Polsce mało kto kiedykolwiek snuł rozważania na temat tego czy Polska miała szansę uniknąć wejścia do II Wojny Światowej jako pierwsza. Zychowicz stawia śmiałą tezę i w solidny sposób broni jej analizując po kolei scenariusze zarówno optymistyczne z punktu widzenia jego hipotezy jak i te, które w jego tezę starają się godzić.

Tytuł książki jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 023
  • Chcę przeczytać
    1 185
  • Posiadam
    655
  • Historia
    93
  • Ulubione
    79
  • Teraz czytam
    71
  • Historyczne
    29
  • Chcę w prezencie
    23
  • historia
    22
  • 2013
    21

Cytaty

Więcej
Piotr Zychowicz Pakt Ribbentrop-Beck. Czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki Zobacz więcej
Piotr Zychowicz Pakt Ribbentrop-Beck. Czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki Zobacz więcej
Piotr Zychowicz Pakt Ribbentrop-Beck. Czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne