Goliat

978-83-934751-5-5
komiks, goliat
komiksy
aspazja

Goliat z Gat to kiepski wojownik. Bardziej niż do wojska ciągnie go do biurka, a do bójek pała niechęcią. Lecz czy tego chce, czy nie, przez królewską zachciankę dwa razy dziennie musi rzucać wyzwanie oddziałom Izraela: "Wybierzcie spośród siebie człowieka i niech zejdzie do mnie do walki. Jeśli przemoże mnie i zwycięży mnie, zostaniemy waszymi sługami; jeśli zaś ja go przemogę i zwyciężę, wtedy wy zostaniecie naszymi sługami i będziecie nam służyli!".

źródło opisu: http://centrala.org.pl

źródło okładki: http://centrala.org.pl

MonimePL | 2018-10-03
Na półkach: Przeczytane, Komiks

Ogólny zarys historii zna chyba każdy: wielkolud Goliat idzie zmierzyć się z Dawidem i przegrywa. Ale znamy ten wątek z przekazów Izraelczyków, pobratymców Dawida, a nie z filistyńskich opowieści. Jakże będzie wyglądała ona oczyma drugiej strony konfliktu? Może Goliat to wcale nie monstrum i maszyna do zabijania? Może tak naprawdę to taki duży straszak w wojnie psychologicznej i największy przegrany całego konfliktu? Bo cóż to ma być innego: zwykły spokojny człowiek zostaje skierowany na stanowisko, którego nie pragnął i się nie spodziewał, a do tego do którego nie ma doświadczenia i nawet pasji. Urzędnik największym wojownikiem? Czy to może się udać? Może lepiej jednak się spakować i uciec, podążając tropem choćby zwierząt, które też nie chcą bezsensownie nadstawiać karku?
Więcej na http://www.monime.pl/goliat-komiks/

Bugaj | 2017-06-25
Przeczytana: czerwiec 2017

Pięknie pokazana, w prosty sposób historia ze Starego Testamentu tyle że z drugiej strony. Pożyczyłem specjalnie dla syna (podstawówka) żeby nabrał dystansu i spojrzenia z innego punktu na to czego uczą na religii i na to że każdą historię można opowiedzieć w inny sposób, z innej perspektywy. Że czarne nie zawsze jest czarne a białe białe...

Paweł Panfil | 2016-10-31
Przeczytana: 05 października 2016

"Goliat" skupia się na postaci gigantycznego filistyna, ale przedstawia go nie jako żądnego krwi wojownika, a... urzędnika, który naprawdę lubi grzebać się w papierach. Melancholijna, ale także zabawna opowieść, którą czyta się szybko, a wspomina długo. Gorąco polecam.

Przemek Skoczyński | 2016-10-03
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 03 października 2016

Niby piękno tego komiksu tkwi w prostocie, ale ona jest tylko pozorem. Gauld pokazuje kulisy wydarzeń i odwraca znaczenie mitu. Goliat to spokojny i trochę ciamajdowaty urzędnik. Łagodny, zamyślony gość, który wojownikiem staje się przez przypadek dzięki swoim niecodziennym rozmiarom. O jego śmierci decyduje przypadek (mgła) i brak czujności. Fantasyczne jest to jak Gauld bawi się elementami przypowieści, jak puszcza do czytelnika oko, pokazując bohatera w momencie gdy znajduje w rzece kamień (uderzenie kamieniem go pokona) lub gdy mija niedźwiedzia na uwięzi (pokonaniem niedźwiedzia przechwalał się w oryginale Dawid). Kapitalny komiks, dający ogromne możliwości interpretacyjne, z bardzo oszczędną i przemyślaną kreską.

kendo777 | 2016-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

Wrzucam swoją recenzję komiksu, którą dawno temu napisałem dla Kzet. Nie wiem czy jest dobra, bo pisana dawno temu, ale nic w niej nie będę zmieniał. :)

Kolos na glinianych nogach

Czasem ocena przeczytanego przez nas komiksu i w ogóle wszystkiego, co możemy nazwać sztuką, zależy od naszego aktualnego samopoczucia. Przy niektórych albumach jest ono szczególnie ważne. To te oszczędne w kresce, ale bogate w treści dzieła, jak „Goliat” Toma Gaulda. Kiedy sięgamy po taką powieść graficzną bez specjalnego przygotowania i łasi na zwykłą rozrywkę, cały sens opowieści może nam przepaść między kartkami. Na szczęście ja sięgnąłem po “Goliata” w idealnym momencie.

W „Grze o tron” Martina jeden z więźniów Robba Starka pyta jego żonę, czy prawdą jest, że Król Północy zmienia się z nastaniem nocy w wilka i pożera swoich wrogów. To bardzo dobrze oddaje sytuację w obozie podczas wojny, pokazuje, jakie myśli rodzą się w głowach żołnierzy, kiedy za przeciwnika mają legendarnego wojownika. Tytułowy...

Irimias | 2016-07-05
Przeczytana: 01 lipca 2016

Bez wielkich słów, bez palety kolorów, bez monumentalnych kadrów, bez gigantycznego formatu, bez zdrowasiek i chóralnych zaśpiewów, w obrębie kilkudziesięciu stron Tom Gauld rozmontowuje Stary Testament. Uniwersalne, przejmujące, małe arcydzieło.

damciban | 2015-05-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Komiks

"Bardzo długo, już w sumie zbieram się, aby napisać kilka słów o tym komiksie. Przyznam szczerze, miałem z nim kłopot. Przeczytałem go dość prędko po premierze i za pierwszym razem jakoś specjalnie mnie nie urzekł. Powędrował na półkę i jakoś dziwnie za każdym razem, gdy natrafiałem na jakąś jego recenzję to miałem wyrzuty sumienia. Pewnie nic by się nie zmieniło, gdybym kilka dni temu nie sięgnął po niego ponownie. Teraz już rozumiem dlaczego tak wiele osób uważa ten mały i niepozorny z wyglądu komiks za jeden z ciekawszych albumów wydanych w 2012 roku w naszym kraju..."

Po całość zapraszam tutaj: http://coszzupelnieinnejbeczki.pl/2013/01/192-goliat-scen-i-rys-tom-gauld/#disqus_thread

Antagonista Esklaważu | 2014-07-20
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Nijaki ten komiks.

Lepsze | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Doskonale oszczędny i z fajnym klimatem. Na mnie wywarł duże wrażenie - zapewne zgodne z intencją autora.

Inna sprawa, że czyta się go trochę ponad 10 minut.

| 2013-03-31
Przeczytana: 31 marca 2013