Ucieczka

Seria: Proza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Ucieczka, Leon Gomolicki, proza
Saddie

„Każdy sądzi po sobie, toteż uparty, rygorystyczny duch Pustyni myślał, że nic się nie zmienia. Był bardzo zdziwiony, gdy dowiedział się, że materia przecieka przez formy i że człowiek pozostając pozornie tą samą istotą może pod powłoczką ciała stokroć umrzeć i narodzić się na nowo.Przypomniała mi się ta wschodnia przypowiastka, gdyż pod koniec okresu, o którym będzie tu mowa, zostałem pozbawiony rdzenia życia i moja ucieczka była właściwie poszukiwaniem nowego istnienia. Nie mając wprawy w pisaniu powieści zamierzałem opowiedzieć o wszystkim po kolei, lecz mój przyjaciel, który pochłonął chyba całą literaturę awanturniczo-brukowo-kryminalną, mawiał w podobnych wypadkach, że to znaczyłoby od pierwszego zdania „położyć“ całą sprawę. Że jeśli w opowiadaniu jest choć jeden trup, to byłoby własnie kryminałem nie wyeksploatować go do reszty. A więc musiałbym zacząć wprost od tej nocy, kiedy opuściwszy towarzystwo poczciwych „upiorów“ wyszedłem na drewniany ganek i obróciłem się w stronę nocy. [...] Potem oddaliłem się z moich rodzinnych stron na zawsze.“

źródło opisu: książka

źródło okładki: własne

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!