Gaudi

Gaudi
83-7298-350-X
Gaudi, Barcelona, architektura
Anna

Dla wielu Barcelona to przede wszystkim wyjątkowa architektura Gaudiego. Niewiele jednak wiadomo o tajemniczej postaci ukrywającej się za wirującymi, ożywionymi budynkami inspirującymi surrealistów. We współczesnych tekstach Gaudi paradoksalnie opisywany jest jednocześnie jako zniewieściały dandys (który każe swemu bratu rozbić jego nowe buty), rygorystyczny wegetarianin i gorliwy katolik (mozaika na słynnej łukowatej ławce w Parku Guell została zaprojektowana jako swego rodzaju modlitwa do Dziewicy), rewolucjonista i patriota (zatrzymany podczas prokatalońskich zamieszek w 1873), do głębi ortodoksyjny innowator (członek Sant Llucs, ultrakonserwatywnej organizacji, która wypowiedziała wojnę dekadencji fin-de-siecle'u, zakazując rysowania z natury aktów kobiecych) i jako eremita, który wybrał celibat, gdy odrzuciła go kobieta, którą kochał. Ekscentryczny i błyskotliwy, Antonio Gaudi był w znacznej mierze produktem swoich czasów i miejsca. Ta biografia przywraca do życia zarówno człowieka jak i architekta, wbrew zmieniającemu się obrazowi Barcelony i Katalonii, pokazując także coraz większą aktualność architektury Gaudiego w naszych czasach. Książka napisana jest z ogromną sympatią i zrozumieniem dla Gaudiego i jego dzieła, ale także tła kulturowego i politycznego. Biorąc pod uwagę zakres i ambicje, przejrzystość i wrażliwość na czasy i osobowość artysty, to najpełniejsza praca na temat Gaudiego jaka kiedykolwiek powstała. Gijs van Hensbergen prowadzi nas przez fazy projektów i tworzenia najważniejszych budynków Gaudiego, odsłaniając ich innowacyjność i złożoność. Każda praca rzuca nowe, fascynujące światło na pełną paradoksów osobowość i przekonania Gaudiego. Im bardziej zbliżał się do ortodoksyjnego katolicyzmu, tym więcej radości było w jego budynkach. Im więcej dumał nad zbawiennymi efektami bólu i cierpienia, tym bardziej zbliżał się do stylu uniwersalnego. Z tej biografii wyłania się postać geniusza architektury, którego nieprzeparta ambicja doprowadziła do tego, co niemożliwe - ponownego rozważenia całego dotychczasowego kanonu architektonicznego.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i s-ka, 2003

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/gaudi.html

Gosia | 2013-07-15
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Zafascynowała mnie twórczość Gaudiego i jego osoba, dlatego sięgnęłam po jego biografię.

Ola Smakosz | 2015-11-22
Na półkach: Teraz czytam

Szczerze mowiac siegnelam po te ksiazke po wizycie w Barcelonie. Jego architektura to mistrzostwo. Jednak ksiazke ciezko sie czyta. Jest bardzo duzo faktow, dat, ciagle nowe nazwiska, Gaudi i historia jego zycia zostali jakos zepchnieci na margines. Zostalo mi jeszcze troche stron, ale spodziewalam sie wciagajacej opowiesci. Niemniej polecam amatorom :)

Kamila | 2017-07-16
UneJeune | 2016-08-15