Hanka. Historia pewnego pałacu.

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Hanka. Historia pewnego pałacu.
przygodowa
Bilka

Jak twierdzi tytułowa bohaterka Historii pewnego pałacu, każde miasteczko powinno mieć swoją tajemnicę, żeby w jakiś sposób przyciągać turystów. Dzięki temu zawsze tętni życiem, a ludziom żyje się dostatnio, co dla Hanki ma szczególne znaczenie, ponieważ jej rodzina od lat prowadzi restaurację Stary Dąb. Tym razem chodzi o pałac i zaginiony skarb samozwańczego księcia, o rodzinną klątwę i zagadkę, która prowadzi aż na Czarny Ląd i sięga czasów, gdy biały człowiek dopiero odkrywał te tereny. W taką to historię wplątani zostają Hanka oraz jej wierny przyjaciel Staszek. Wszystko zaczyna się od włamania do szkoły, gdy nieznani sprawcy kradną z gabloty opowiadanie, które nasi bohaterowie napisali kilka lat wcześniej, a w którym puszczając wodze fantazji (choć może nie do końca), podali własny pomysł, jak dotrzeć do skarbu. Jednocześnie do miasteczka przybywa tajemniczy Adam i wynajmuje pokój w rodzinnym domu Hanki. Kiedy zaś rodzice wyjeżdżają na urlop, Hanka ma wrażenie, że jej życie staje się aż nazbyt intensywne: musi poprowadzić restaurację, musi zweryfikować swoją opinię na temat skarbu, który wcześniej uważała za nieszkodliwą bajkę, musi rozgryźć tajemniczego Adama i kolejnych dziwnych ludzi, którzy zjeżdżają do miasteczka, a przede wszystkim musi uporządkować swoje uczucia, bo sama już nie wie, czy woli, by Stach pozostał jej przyjacielem, czy stał się kimś więcej. Na szczęście zawsze może liczyć na niezawodną pomoc ukochanej babci Lusi, a także na swoje zdolności. Hanka potrafi bowiem odczytywać cudze emocje, wie, kiedy ktoś kłamie, a kiedy mówi prawdę, z wyprzedzeniem zna słowa, które za chwilę padną w rozmowie. Doprawdy niezwykła dziewczyna.
Hanka Moniki Szczesiak to znakomicie opowiedziana, wciągająca historia. Autorka ma dar snucia intrygujących opowieści, a jednocześnie kreowania frapujących bohaterów, których poczynania śledzimy z zapartym tchem. Przygoda goni przygodę, rozwiązana zagadka prowadzi do następnej. Barwny język i zabawne dialogi tylko potęgują przyjemność czytania. Hanka. Historia pewnego pałacu to opowieść, którą pokochamy od pierwszej strony, a czytając ostatnią, poprosimy o więcej.

Magdalena | 2013-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2013

Główną bohaterką opowieści jest Hanka, która uwielbia historię swojej miejscowości. Jeszcze będąc w szkole napisała z przyjacielem opowiadanie dotyczące odnalezienia skarbu szalonego księcia Bronka i zrujnowanego pałacu. Po kilku latach okazuje się, że ktoś ukradł ten tekst z pewnej gabloty. W tym samym czasie w miasteczku pojawia się tajemniczy i intrygujący Adam. Wynajmuje pokój w rodzinnym domu dziewczyny i twierdzi, iż zbiera materiały do książki. Czy tak jest w rzeczywistości? Kim naprawdę jest? To tylko niektóre z pytań jakie rodzą się w Hance. Młoda kobieta jest zdezorientowana tym bardziej, że posiada dar: potrafi wyczuć emocje innych, wie, kiedy ktoś kłamie oraz przewiduje jakie słowa padną w czasie rozmowy. Jednak nie może przejrzeć tego przystojnego mężczyzny i martwi ją to.W dodatku to nie koniec jej problemów, bowiem od pewnego czasu ma wrażenie, iż ktoś ją śledzi. Na domiar złego po kilku dniach ktoś włamuje się do jej mieszkania...

Zatem jeśli chcecie odwiedzić z...

Joanna | 2013-11-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymiana
Przeczytana: 02 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Słabiutka pozycja.

"Hanka. Historia pewnego pałacu" dostałam za darmo z fanpage'a na Facebooku. Fanpage ma nazwę taką samą, jak tytuł książki. Myślałam, że to jakaś forma promocji nowej pozycji, ale z tego co widzę nowość to nie jest. Bardzo miłe jest to, że zarówno w tej książce, jak i w jej kontynuacji, którą równie otrzymałam są odręcznie pisane dedykacje podpisane przez Autorkę.

Niestety, poza pięknym wydaniem, miłą dedykacją i zachęcającym opisem na odwrocie okładki, tyle tylko dobrego mogę o książce napisać. Rozczarowałam się, ponieważ wiele sobie obiecywałam po przeczytaniu pozytywnych ocen tutaj, a po lekturze są one dla mnie kompletnie niezrozumiałe.

Od pierwszych stron irytuje główna bohaterka. Im dalej w akcję, tym gorzej. Hania miała być uroczą złośnicą o niesfornym charakterze (co było kilkukrotnie podkreślane), a wyszła irytująca histeryczka. Męskie postaci zostały wykrojone z harlekinowskiej formy - przystojni, zamożni (no, przynajmniej jeden z nich),...

Betsy Czajkowska | 2012-10-21
Przeczytana: 17 października 2012

Książka jest niesamowita! Lekka, przyjemna i z dużą dawką humoru. Wciągająca od pierwszej strony! Nie mogę doczekać się kolejnej części! Monika,urodziłaś się po to, by pisać i sprawiać, by na naszych twarzach gościł uśmiech !

KamilaK | 2012-08-16

Będę pierwsza, która wypowie się w temacie tej książki. Powiem tylko "Auuaaa!". Porażająco przyjemna historia! Jestem fanką i proszę o więcej!!

| 2012-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Miasteczko, które znacie od dziecka. Tajemnicza legenda i skarb, który zawsze przyciągał turystów. Codzienność. Jednak w pewne wakacje zaczynają się dziać dziwne rzeczy, czyżby nastała pora na zgłębienie historii Bronka i Anny? Żeby się o tym przekonać zapraszam do lektury Hanka. Historia pewnego pałacu.

Autorka, Monika Szczesiak, to urodzona w Kutnie, córka malarza i rzeźbiarki. Pochodzi z arystokratycznej rodziny. Napisała książkę, która idealnie nadaje się zarówno dla młodzieży jak i całkiem dorosłych ludzi.

To współczesna powieść przygodowa, z miłosnymi wątkami i historią w tle. Porywająca już od pierwszych stron. Trzymająca w napięciu, aż do ostatnich. Znajdą tu coś dla siebie, zarówno miłośnicy przygód, jak i przyjemnej lektury. Powinna trafić w gusta zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dobra na plażę, ale i na wieczorne czytanie. Intrygująca i wciągająca.

Główną bohaterką, jak można się domyślić po tytule, jest Hanka. Młoda kobieta, która wiedzie dość poukładane życie. Ma...

catalinka | 2013-01-06

Główną bohaterką książki jest tytułowa Hanka. Dziewczyna jest obdarzona niezwykłą zdolnością: wyczuwa ludzkie intencje, wie czy komuś może zaufać. W jej miasteczku, po którym krąży legenda o ukrytym skarbie zachodzą dziwne wydarzenia. Z lokalnej szkoły zostaje skradzione opowiadanie, w którym Hanka i jej przyjaciel Staszek puścili wodze wyobraźni i opisali swój sposób na odnalezienie drogocennej spuścizny księcia. Dodatkowo nieznani sprawcy włamują się do mieszkania bohaterki i do domu jej rodziców. Nieoczekiwanie na jej drodze staje Adam - młody mężczyzna, który zbiera materiały do książki o miasteczku. Na głowę Hanki spada wiele spraw: musi zająć się rodzinną restauracją, poradzić z życiem uczuciowym i do tego grozi jej niebezpieczeństwo. Czy dziewczyna da sobie radę z problemami? Oczywiście że da, w końcu od czego są przyjaciele i ukochana babcia Lusia? :)

Książka, tak jak przewidywałam okazała się dobrym czytadełkiem. Akurat miałam okazję się z nią zapoznać podczas kolejki do...

kania | 2012-09-05

Jedna z tych książek, która pozytywnie zaskakuje. Pierwsza myśl: fajna okładka, druga: taki sobie ten pierwszy rozdział, ale potem... czytasz póki nie skończysz! Kończysz i pytasz: co dalej?! Grzechem w tej książce jest zakończenie, ale z drugiej strony pierwszy raz od "X" czasu moja wyobraźnia została wzięta w obroty do tego stopnia, że zamyślona wchodziłam na ludzi. A wątek miłosny? Też słodki :) Przydałby mi się taki Adam...

bryla | 2012-08-18

Z przyjemnością przyznam, że mimo iż, nie oczekiwałam zbyt wiele od tej książki, to miło się zaskoczyłam. Historia na pewno nie jest banalna. Sposób w jaki jest napisana jest lekki i przyjemny w czytaniu. Czytałam z uśmiehcem na ustach, bo niektóre dialogi powalają. Wątek miłosny? No tak...dziewcze samo nie wiem czego chce od życia... to prawie tak, jakbym czytała o sobie!

klamkazapadla | 2012-08-21

Moja pierwsza ksiązka z elementem fantastyki przygodowej, do której na pewno wrócę, kiedy dopadnie mnie chandra. Nic tak nie poprawia nastroju jak przyjemna lektura, do której Hankę zaliczam. Rozczarowuje zakończenie, ale z drugiej strony wskazuje na kontynuacje. Jeżeli jestem w błędzie, to będę zawiedziona. Pierwsze skojarzenie, to "wakacje z duchami". Uczciwie polecam.

Anna Benseidi | 2013-08-25

Pochłonęłam niemal jednym tchem. Może dlatego, że uwielbiam historie, które potrafią przenieść do świata przygód i zakotwiczyć nasz umysł tak głęboko, że niemal żyje się historią bohaterki na co dzień. A może dlatego, że Hanka jest tak realną osobą, iż miało się wrażenie, ze siedzi obok i sama snuje tę historię.
W łapkach mam już drugą część. I już nie mogę się doczekać do powrotu w hankowy świat. :)