Al-Kaida i korzenie nowocześności

5 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
83-89372-22-3
terroryzm
Anna

Al-Kaida i korzenie nowoczesności to książka przecząca przekonaniu, że fakt, iż nasze korzenie są na wskroś nowoczesne i że my wszyscy mniej lub bardziej także jesteśmy nowocześni, czyni nas coraz bardziej rozumnymi. Nic bardziej odległego od prawdy - powiada Gray. Al-Kaida jest produktem nowoczesności oraz globalizacji, i zapewne nie jest ostatnią formacją, która czerpiąc ze zdobyczy współczesności, wykorzysta je do własnych, zbrodniczych celów.

"Społeczeństwami Zachodu rządzi przekonanie, że nowoczesność jest jednolita, wszędzie taka sama i zawsze dobra. W miarę jak społeczeństwa stają się bardziej nowoczesne, upodabniają się do siebie i zarazem stają się lepsze. Być nowoczesnym to znaczy realizować nasze wartości - wartości Oświecenia, jak lubimy o nich myśleć. Trudno o bardziej ogłupiający frazes jak ten, który przedstawia Al-Kaidę jako powrót do średniowiecza. Ten pogląd jest po prostu błędny. Podobnie jak komunizm i nazizm, fundamentalizm islamski jest zjawiskiem nowoczesnym. Podobnie jak marksiści i neoliberałowie, radykalni islamiści uważają dotychczasowe dzieje za preludium nowego świata. Wszystkich ich łączy przekonanie, że zdołają przekształcić kondycję ludzką. Jeśli jest jakiś specyficznie nowoczesny mit, to właśnie ten."

źródło okładki: Skan własny

Antagonista Esklaważu | 2015-06-06

Al-Kadia jest produktem KGB i zimnej wojny. To, że wraz z tzw. nowoczesnością w świecie na ogromną skalę wypączkowali barbarzyńcy po rewolucji antyfrancuskiej, to nie znaczy, że "niebarbarzyńcy" przestali istnieć. Niestety ten ćwierćinteligent bredzi o neoliberalizmie (co z automatu go dyskwalifikuje jako rzetelnego naukowca), miesza wszystko ze wszystkim i wychodzi ogłupiająca papka.

Mikołaj | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

Autor z wrodzoną sobie erudycją broni na początku książki postawionej tezy, że Al-Kaida jest produktem nowoczesności. Można się zgadzać, lub nie. Niektóre opinie mnie zainteresowały, inne zupełnie odrzuciłem, ale uważam że książka warta przeczytania.

RBKwwa | 2014-05-30
Przeczytana: 2009 rok