Misteria Kabirów. Prometeusz

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Wydawnictwo: Czytelnik
7 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Mysterien der Kabiren. Einleitendes zum Studium antiker Mysterien. Prometheus. Die menschliche Existenz in griechischer Deutung
religia
verbo

Niniejszy tom zawiera dwa studia. Autor przedstawia Kabirów, tajemnicze bóstwa opiekuńcze, czczone w misteriach, oraz Prometeusza, symbol buntu przeciw wyższym potęgom i cierpienia dla dobra ludzkości. I Kabirowie i Prometeusz maja wiele cech wspólnych; pośród bogów stoją najbliżej człowieka, są z nim solidarni w jego bezradności i tragizmie istnienia. Nie jest więc przypadkiem, że Kerenyi w latach czterdziestych naszego stulecia, w okresie wojen i emigracji, szczególnie intensywnie się nimi zajmował. Oba teksty powstały w latach 1942-1948.

źródło opisu: Czytelnik, 2000

źródło okładki: własne

Niniejszy tom zawiera dwa teksty poświęcone religii greckiej. W pierwszym z nich Kerényi przygląda się jednemu z kultów misteryjnych, jakim były misteria Kabirów. Autor zwraca uwagę na ich przedgrecki charakter i interpretuje je jako symbol przemiany mężczyzn z morderców w płodne "źródła życia". Drugi tekst poświęcony jest jednemu z najciekawszych i najbardziej wielowymiarowych bohaterów mitologii, Prometeuszowi. Tu rozważania Kerényiego mają charakter bardziej filologiczny, choć analizie poddane zostają nie tylko teksty greckie, ale i hymn Goethego "Prometeusz". Moim zdaniem ten drugi esej jest ciekawszy i silniej oparty o konkretne źródła, przede wszystkim o dzieła Hezjoda i Ajschylosa. Godna uwagi pozycja, choć napisana nie nazbyt przystępnym językiem.