Misteria Kabirów. Prometeusz

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Wydawnictwo: Czytelnik
Mysterien der Kabiren. Einleitendes zum Studium antiker Mysterien. Prometheus. Die menschliche Existenz in griechischer Deutung
83-07-02798-5
verbo

Niniejszy tom zawiera dwa studia. Autor przedstawia Kabirów, tajemnicze bóstwa opiekuńcze, czczone w misteriach, oraz Prometeusza, symbol buntu przeciw wyższym potęgom i cierpienia dla dobra ludzkości. I Kabirowie i Prometeusz maja wiele cech wspólnych; pośród bogów stoją najbliżej człowieka, są z nim solidarni w jego bezradności i tragizmie istnienia. Nie jest więc przypadkiem, że Kerenyi w latach czterdziestych naszego stulecia, w okresie wojen i emigracji, szczególnie intensywnie się nimi zajmował. Oba teksty powstały w latach 1942-1948.

źródło opisu: Czytelnik, 2000

źródło okładki: własne