rozwińzwiń

Misteria Kabirów. Prometeusz

Okładka książki Misteria Kabirów. Prometeusz Karl Kerényi
Okładka książki Misteria Kabirów. Prometeusz
Karl Kerényi Wydawnictwo: Czytelnik religia
168 str. 2 godz. 48 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
Mysterien der Kabiren. Einleitendes zum Studium antiker Mysterien. Prometheus. Die menschliche Existenz in griechischer Deutung
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
168
Czas czytania
2 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
8307027985
Tłumacz:
Ireneusz Kania
Tagi:
Starożytność Grecja i świat grecki Religioznawstwo Religioznawstwo starożytne Religie starożytności Religia starożytnej grecki Mitologia grecka Kabirowie Prometeusz Misteria greckie
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
467
170

Na półkach: , ,

Kerényi przyzwyczaił już do tego, że pisze bardzo nierówno I tak jest I tutaj. Książeczka składa się z dwóch tekstów o charakterze filologicznym; Autor na podstawie tekstów literackich analizuje w pierwszej (zdecydowanie, na szczęście krótszej bo I nudniejszej) misteria Kabirów, choć niestety wbrew tytułowi o Kabirach nie ma tu wiele, a więcej jest o misteriach w sensie ogólnym. Szkoda. Jednak drugi tekst jest nie tylko ponad dwukrotnie dłuższy, ale i o wiele ciekawszy i oparty o konkretny materiał źródłowy (Hezjod, Ajschylos, ale i Goethe),dzięki czemu moja wiedza o micie prometejskim znacznie się powiększyła.
Bardzo dobra rzecz, dla wszystkich zainteresowanych mitologią grecką, głównie mitem prometejskim. Pierwszy tekst też można przeczytać, raczej “przy okazji” (o Kabirach jest też nieco w drugim tekście).

Kerényi przyzwyczaił już do tego, że pisze bardzo nierówno I tak jest I tutaj. Książeczka składa się z dwóch tekstów o charakterze filologicznym; Autor na podstawie tekstów literackich analizuje w pierwszej (zdecydowanie, na szczęście krótszej bo I nudniejszej) misteria Kabirów, choć niestety wbrew tytułowi o Kabirach nie ma tu wiele, a więcej jest o misteriach w sensie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1545
691

Na półkach: , , ,

Karl Kerenyi w tej niewielkiej objętościowo książce wykonał wielką (aż nasuwa się słowo "tytaniczną") pracę, jaką jest analiza mitów, antycznych i nowożytnych tekstów literackich oraz źródeł archeologicznych odnoszących się do postaci Kabirów oraz Prometeusza. Jego detektywistyczne wręcz dociekania i ekwilibrystycznie wyciągane wnioski przybliżają współczesnym odbiorcom zrozumienie postaci będących pośrednikami między bogami, tytanami i ludźmi. Podczas gdy Prometeusz jest jednym z najbardziej znanych bohaterów mitycznych, Kabirowie jawią się jako wyjątkowo tajemnicze istoty. Łatwo można ich przeoczyć przy pobieżnej lekturze mitologii.

Wspólne cechy Kabirów i Prometeusza w interpretacji Kerenyi'ego wydają się bardzo wiarygodne i logiczne. Zdumiewa natomiast bogactwo rozmaitych mitów, kultów i tradycji, które można z historiami tych bóstw czy też praistot ludzkich powiązać. Przeplatają się z nimi dzieje konfliktów, od tytanomachii aż po wojnę trojańską, mity o prapoczątkach stworzenia, opowieści lunarne, solarne i chtoniczne. Oprócz mitów zdecydowanie skupionych na postaciach męskich autor udowadnia jak wiele wspólnego zarówno Kabirowie jak i Prometeusz mieli z bóstwami żeńskimi: Demeter, Persefoną, Herą, Gają, Tetydą, Temidą czy Io.

Opracowanie węgierskiego mitoznawcy nie jest lekturą łatwą w odbiorze, gdyż pełne jest typowo filologicznych wywodów, etymologia nazw poddawana jest bardzo szczegółowej analizie i występuje w wielu wersjach, również tych, które niejako muszą być wykluczone aby inne zostały przyjęte za prawdziwe. Autor - można przypuszczać - oddaje swoją książkę w ręce czytelnika mającego już solidne podstawy wiedzy o mitach, kulturze i języku starożytnej Grecji oraz krain sąsiednich. Dla mniej wyrobionego odbiorcy lektura może wydać się nużąca i, tak jak było to (szczerze przyznaję) w moim przypadku wymagająca dużego skupienia i analizowania przypisów, które również nie objaśniają zbyt wiele, jako że większość z nich stanowią odsyłacze do pozostałych opracowań Kerenyi'ego czy też dzieł innych autorów. Niemniej jednak lektura niniejszego opracowania poszerza horyzonty odbioru dzieł kultury starożytnej i zachęca do dalszego wgłębiania się w znaczenia mitów, pieśni i dramatów antycznych. Tam każde zdanie, nawet z pozoru niezrozumiałe, ma głęboki sens, nic nie zostało napisane przypadkowo.

Karl Kerenyi w tej niewielkiej objętościowo książce wykonał wielką (aż nasuwa się słowo "tytaniczną") pracę, jaką jest analiza mitów, antycznych i nowożytnych tekstów literackich oraz źródeł archeologicznych odnoszących się do postaci Kabirów oraz Prometeusza. Jego detektywistyczne wręcz dociekania i ekwilibrystycznie wyciągane wnioski przybliżają współczesnym odbiorcom...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Niniejszy tom zawiera dwa teksty poświęcone religii greckiej. W pierwszym z nich Kerényi przygląda się jednemu z kultów misteryjnych, jakim były misteria Kabirów. Autor zwraca uwagę na ich przedgrecki charakter i interpretuje je jako symbol przemiany mężczyzn z morderców w płodne "źródła życia". Drugi tekst poświęcony jest jednemu z najciekawszych i najbardziej wielowymiarowych bohaterów mitologii, Prometeuszowi. Tu rozważania Kerényiego mają charakter bardziej filologiczny, choć analizie poddane zostają nie tylko teksty greckie, ale i hymn Goethego "Prometeusz". Moim zdaniem ten drugi esej jest ciekawszy i silniej oparty o konkretne źródła, przede wszystkim o dzieła Hezjoda i Ajschylosa. Godna uwagi pozycja, choć napisana nie nazbyt przystępnym językiem.

Niniejszy tom zawiera dwa teksty poświęcone religii greckiej. W pierwszym z nich Kerényi przygląda się jednemu z kultów misteryjnych, jakim były misteria Kabirów. Autor zwraca uwagę na ich przedgrecki charakter i interpretuje je jako symbol przemiany mężczyzn z morderców w płodne "źródła życia". Drugi tekst poświęcony jest jednemu z najciekawszych i najbardziej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    25
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    12
  • Mity, legendy, baśnie
    2
  • Mity, legendy, archetypy
    1
  • Stracone
    1
  • Starożytność
    1
  • 2020
    1
  • Eseje
    1
  • Historia i antropologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Misteria Kabirów. Prometeusz


Podobne książki

Przeczytaj także