Mitologia Greków

Okładka książki Mitologia Greków Karl Kerényi
Okładka książki Mitologia Greków
Karl Kerényi Wydawnictwo: Wydawnictwo KR religia
religia
Die Mythologie der Griechen
Wydawnictwo KR
2002-01-01
2002-01-01
Robert Reszke
mitologia grecka Jung

Autor podszedł do tematu greckiej mitologii w sposób dość oryginalny pod względem narracyjnym. Książka stylizowana jest na opowieść, którą stary Grek opowiada swojemu audytorium (Kérenyi przyznaje, że opiera się na pewnej rzeczywistej historii z XIX wieku). To najbardziej oryginalny element "Mitologii Greków". Cenne jest na pewno w tej książce podanie licznych przypisów, dzięki którym czytelnik może się dowiedzieć, którą wersję mitu znamy dzięki danemu pisarzowi starożytnemu. Więcej tu szczegółowego opowiadania niż interpretacji. Ta ostatnia pojawia się w wersji raczej szczątkowej i oparta jest głównie o etymologie (miejscami chyba podejrzane). Od Parandowskiego i Kubiaka lepsza pod względem dokładności, od Gravesa lepsza, bo Kérenyi nie szuka wszędzie i za wszelką cenę Wielkiej Bogini (co nie znaczy, że jej w ogóle nie dostrzega). Książka napisana spokojnie i fachowo. Dobra lektura, tym bardziej że napisał ją znawca religii greckiej.

Tomasz Babnis

Trochę się zawiodłem. Beznamiętne przywoływanie namiętnych interpretacji mitów jest dla mnie zabiegiem niezrozumiałym.

dzieło potężnego rozmiaru, przebogate, bardzo ładnym piórem napisane, tylko padać przed ogromem erudycji autora.
wydaje się, że opus magnum wielkiego węgierskiego uczonego, przyjaciela największych (Mann, Jung, Eliade),a chyba nadal w naszym kraju nieznanego, skoro jako pierwszy tę książkę na tutejsze salony wprowadzam.

• Mity, legendy, baśnie
  • Do zdobycia
  • Mitologia grecka
  • Do Zdobycia
  • Starożytność

Dodaj cytat z książki Mitologia Greków