Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958-1962

Okładka książki Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958-1962
Frank Dikötter Wydawnictwo: Czarne Seria: Historia [Czarne] historia
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historia [Czarne]
Tytuł oryginału:
Mao's Great Famine: The History of China's Most Devastating Catastrophe, 1958–62
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2013-02-20
Data 1. wyd. pol.:
2013-02-20
Data 1. wydania:
2012-01-01
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375364965
Tłumacz:
Barbara Gadomska
Tagi:
Chiny historia Chin komunizm maoizm totalitaryzm Mao Tse Tung Zedong głód wielki skok
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Chiny za panowania Mao



4613 277 108

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
167 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
99
6

Na półkach:

Pierwsza część chińskiej trylogii Franka Diköttera przetłumaczona na język polski jest książką istotną nie tylko z punktu widzenia zapełnienia luki wydawniczej odnoszącej się do historii Chin na rodzimym rynku, ale wnosi też zupełnie nową jakość do światowych badań sinologicznych, stanowiąc zapis ponad dziesięciu lat przeczesywania przez autora chińskich archiwów w poszukiwaniu prawdy o okresie tzw. Wielkiego Głodu. Jest to uwaga konieczna, ponieważ z wyjątkiem kilku początkowych rozdziałów o budowie opisowo-historycznej wyjaśniających podłoże Wielkiego Skoku Naprzód książkę czyta się niczym precyzyjnie złożoną kompilację odtajnionych dokumentów uszeregowanych według kryterium tematycznego. Autor nie tylko przytacza szereg danych statystycznych, podejmując się próby ich spójnego opracowania w kontekście dostępnych już badań i opracowań, ale też drobiazgowo nakreśla wpływ polityki Mao Zedonga na niemal każdy aspekt życia poddanych mu obywateli. Rysując złożony z licznych tragedii, paradoksów i niewytłumaczalnych z punktu widzenia dzisiejszych planistów ruchów obraz chińskiej rzeczywistości końca lat 50. i początku 60., Dikötter w swoich rozważaniach zajmuje się nie tylko wymiarem holistycznym, ale dociera też do świadectw pojedynczych osób - świadków, ofiar czy też wykonawców idei "więcej, szybciej, lepiej i oszczędniej". To właśnie one wywierają na odbiorcy największe wrażenie. Mnogość przykładów ilustrujących poszczególne wypaczenia Wielkiego Skoku Naprzód wystarczająco dobrze ilustruje tragizm tamtych czasów, a ogólne wrażenie potęguje fakt, że holenderski uczony z racji limitowanego dostępu do zaledwie wycinka chińskich archiwów państwowych oraz fizycznych ograniczeń samej książki przytacza jedynie najbardziej jaskrawe i wymowne historie. Taki sposób prowadzenia narracji może zniechęcić wielu potencjalnych czytelników, bowiem książka pomimo interesujących treści jest raczej monotonna w sposobie ich podania, jednak dla pasjonatów tematu przyzwyczajonych do publikacji stricte naukowych nie powinno to mieć raczej większego znaczenia.

Pierwsza część chińskiej trylogii Franka Diköttera przetłumaczona na język polski jest książką istotną nie tylko z punktu widzenia zapełnienia luki wydawniczej odnoszącej się do historii Chin na rodzimym rynku, ale wnosi też zupełnie nową jakość do światowych badań sinologicznych, stanowiąc zapis ponad dziesięciu lat przeczesywania przez autora chińskich archiwów w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    578
  • Przeczytane
    200
  • Posiadam
    96
  • Historia
    22
  • Teraz czytam
    16
  • Chiny
    11
  • Chcę w prezencie
    8
  • Azja
    6
  • Literatura faktu
    5
  • Ulubione
    5

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958-1962


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne