Ostrołęka 1831

Wydawnictwo: Bellona
9788311119970
historia
gall21

Polacy podczas wojny polsko-rosyjskiej z 1831 roku nie dali się łatwo pokonać liczniejszemu przeciwnikowi. Potrafili wygrywać potyczki i mniejsze bitwy, przegrywali jednak, gdy dochodziło do większych starć. Winą za ten stan rzeczy historycy i pisarze najczęściej obarczali polskie elity - rząd, sejm, ale przede wszystkim polską generalicję. Zarzucano jej bierność, brak wiary w zwycięstwo, czy po prostu mierne zdolności, które miały doprowadzić do zaprzepaszczenia szans powstania listopadowego. Unicestwienie w maju 1831 roku stacjonującej w widłach Bugu i Narwi gwardii cesarskiej, na którą składały się najbardziej wyborowe jednostki rosyjskie, przez liczące ponad 40 000 żołnierzy zgrupowanie polskie mogło bez wątpienia przynieść trudne do przewidzenia skutki. I faktycznie, cała wyprawa przyniosła długo oczekiwany przełom w wojnie polsko- rosyjskiej, inny jednak od zakładanego przez generalnego kwatermistrza.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

Jacek | 2012-12-31
Na półkach: Historia, Mam, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2012

Nazwa myląca, bo chodzi o całą wyprawę na Gwardię. Ale rzetelna, szukająca obiektywnych ocen, dobrze napisana książka.

irman | 2016-10-15
Eiseth | 2016-05-24