rozwińzwiń

Ostatni z rodu - rozmowy z Tomaszem Zanem

Okładka książki Ostatni z rodu - rozmowy z Tomaszem Zanem Wojciech Wiśniewski
Okładka książki Ostatni z rodu - rozmowy z Tomaszem Zanem
Wojciech Wiśniewski Wydawnictwo: Editions Spotkania powieść historyczna
258 str. 4 godz. 18 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Editions Spotkania
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
258
Czas czytania
4 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
2-86914-048-7
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
219
212

Na półkach:

Temat i postac samego bohatera ksiazki fascynujace. Material na nie jedna a dziesiec biografii. Bohater, patriota, konspirator, jeden z tych ktorzy przedwojenna Polske stworzyli a potem za nia walczyli do konca. Potem w wiezieniach sowieckich i ubeckich. Natomiast jak ta ksiazka jest napisana to jest zastanawiajace. Jak mozna popsuc tak niesamowita, unikalna historie? Po co autor opisuje nam swe wlasne przygody w czasie stanu wojennego? Komu to potrzebne? Po co autor dodal uszczypliwe komentarze na temat rodziny Tomasza Zana? Mamy wrazenie ze w sumie autor nie lubi swego bohatera oraz calej jego rodziny. Przeciez to oczywiste ze Tomasz Zan, jako zawodowy oficer wywiadu, dzielil sie tylko czescia swej biografii, autor natomiast, po odkryciu wielu spraw w IPN, poczul sie bardzo obrazony brakiem zaufania. Po co pisal wiec ksiazke? Czy moze chodzilo o to ze Zan byl patriota ale byl w sumie apolityczny, nie dzielil sie z nami swymi pogladami politycznymi, jako zawodowy zolnierz nie zajmowal sie krytykowaniem rozkazow i decyzji londynskich oraz dyskutowaniem polityki mniejszosciowej na Kresach. Autor przy Zanie zachowuje sie jak glupi cywil przy oficerze wywiadu, zupelnie nie rozumie swego bohatera,
Tomasz Zan to osoba innej epoki, bohater najwyzszej klasy. Czesc Jego pamieci.

Temat i postac samego bohatera ksiazki fascynujace. Material na nie jedna a dziesiec biografii. Bohater, patriota, konspirator, jeden z tych ktorzy przedwojenna Polske stworzyli a potem za nia walczyli do konca. Potem w wiezieniach sowieckich i ubeckich. Natomiast jak ta ksiazka jest napisana to jest zastanawiajace. Jak mozna popsuc tak niesamowita, unikalna historie? Po co...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1043
995

Na półkach: , , , ,

Wywiad – rzeka z Tomaszem Zanem – ostatnim potomkiem w linii męskiej Tomasza Zana, Filomaty i Filarety, przyjaciela Mickiewicza, zesłańca. Ale i sam bohater to ciekawa postać, nie tylko prawnuk słynnego przodka.
Tomasz Zan „Młodszy” – Dowborczyk, żołnierz w czasie wojny polsko-radzieckiej, inżynier rolnik, podróżnik, oficer wywiadu Armii Krajowej, wielokrotnie wieziony za walkę o niepodległość. I jemu było dane – wzorem dziadka - udać się na wschód wbrew własnej woli.
O tym wszystkim zdążył opowiedzieć krakowskiemu dziennikarzowi Wojciechowi Wiśniewskiemu w książce, która ukazała się już po jego śmierci. Jego jedyny syn zmarł w czasie wojny w niemowlęctwie wskutek przeziębienia przez niemieckich żołnierzy przeszukujących ich mieszkanie.
Książka pozwala zapoznać się z człowiekiem, który wzorem swoich przodków walczył o niepodległość, ponosząc tego wszystkie negatywne konsekwencje (warto przeczytać jakie),a z drugiej z intelektualistą o niezwykle ciekawej osobowości, pozostającym w bliskich relacjach ze znaczną częścią przedwojennej elity, a także – o czym mało kto wie – podróżnikiem po Afryce. Poszczególne etapy życia są pogrupowane w odrębnych rozdziałach, co umożliwia zapoznanie się z nimi w dowolnej kolejności, w zależności od zainteresowań czytelnika.
Fascynujący życiorys nietuzinkowej osoby, warto czytać o takich ludziach, by o nich nie zapomniano.

Wywiad – rzeka z Tomaszem Zanem – ostatnim potomkiem w linii męskiej Tomasza Zana, Filomaty i Filarety, przyjaciela Mickiewicza, zesłańca. Ale i sam bohater to ciekawa postać, nie tylko prawnuk słynnego przodka.
Tomasz Zan „Młodszy” – Dowborczyk, żołnierz w czasie wojny polsko-radzieckiej, inżynier rolnik, podróżnik, oficer wywiadu Armii Krajowej, wielokrotnie wieziony za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
527
166

Na półkach: , ,

Naprawdę długo zbierałam się, aby zacząć tę książkę. (nie)stety wpisałam ją do listy obowiązkowych lektur i nolens volens przeczytać musiałam. Spodziewałam się tylko i wyłącznie biliarda rozgałęzień rodowodu - nic bardziej mylnego. Odnalazłam sielski obraz wojny oczami kilkulatka, barwne opowieści z okresu dwudziestolecia międzywojennego, mobilizację roku 1939 oraz późniejszą konspirację. A wszystko z patriotycznych pobudek ostatniego potomka Tomasza Zana-Promienistego...
Przez tę lekturę zaczynam nabierać ogromnego szacunku do moich przodków, których wcześniej zaliczałam tylko i wyłącznie do tych, którzy BYLI, a nie do grupy osób BUDUJĄCYCH kształt ówczesnej Polski.

Naprawdę długo zbierałam się, aby zacząć tę książkę. (nie)stety wpisałam ją do listy obowiązkowych lektur i nolens volens przeczytać musiałam. Spodziewałam się tylko i wyłącznie biliarda rozgałęzień rodowodu - nic bardziej mylnego. Odnalazłam sielski obraz wojny oczami kilkulatka, barwne opowieści z okresu dwudziestolecia międzywojennego, mobilizację roku 1939 oraz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    5
  • Chcę przeczytać
    3
  • 2019
    1
  • Z polecenia
    1
  • Posiadam książkę
    1
  • Wspomnienia
    1
  • Biografie i autobiografie
    1
  • Znalezione w domu
    1
  • Wywiady i rozmowy
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ostatni z rodu - rozmowy z Tomaszem Zanem


Podobne książki

Przeczytaj także